Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Praktyka  >  Porady praktyczne  >  5 wskazówek dla fotografów na 2016 rok


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Znany film Tima Burtona, Gnijąca panna młoda (Corpse bride), nakręcony został cyfrową lustrzanką?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

5 wskazówek dla fotografów na 2016 rok
Autor: Katarzyna Stodolska
Z początkiem roku, wszyscy planujemy nowe wyzwania. Jest to też dobry czas dla każdego, szczególnie początkującego fotografa, aby podsumować swoje całoroczne dokonania i podjąć nowe postanowienia. Podsuwamy 5 wskazówek, które mogą w tym pomóc.


Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc każdemu fotografowi w bliższym przyjrzeniu się posiadanym umiejętnościom i dobrym zaplanowaniu drogi do fotograficznych sukcesów w nowym roku:

1. Naucz się dostrzegać
Fotografia jest sztuką widzenia. Chodzi przecież nie tylko o to, żeby patrzeć, ale o to, żeby zobaczyć to, czego inni nie widzą. To, że masz aparat wcale nie oznacza, że potrafisz "widzieć fotograficznie". Ważne jest, aby przed naciśnięciem spustu mieć już koncepcję i znać cel fotografii. Wielu zawodowych fotografów twierdzi, że aparat to "rzecz drugorzędna". To tylko narzędzie w ręku fotografa, który sam decyduje o temacie, kompozycji i oświetleniu swojego zdjęcia. Możesz rozwijać patrzenie fotograficzne oglądając wiele wspaniałych zdjęć bardziej doświadczonych fotografów lub prac nagrodzonych w konkursach. Nie poprzestawaj na tym, nawet wówczas, gdy zaczniesz robić już lepsze zdjęcia. Spójrz na fotografię jak na jedną ze sztuk. Możesz spędzić jeden dzień w miesiącu, odwiedzając muzea sztuki czy wystawy fotograficzne. Spójrz na kształty, formy i kompozycje, które stworzyli inni artyści. Naucz się widzieć, a następnie przetłumacz to na język fotografii, korzystając ze swojego aparatu.


2. Miej pozytywne nastawienie do świata, który fotografujesz
Stale słyszysz w mediach złe wiadomości? Otaczają Cię ludzie, którzy nie rozumieją lub nie popierają Twojego zainteresowania fotografią? Ciągle napotykasz w internecie na grupy osób krytykujących czyjeś zdjęcia? Spróbuj zmienić to, co zmienić możesz. Otocz się pozytywnymi ludźmi, nabierz optymizmu i ciesz się ze swoich fotografii. Jeśli chcesz być lepszym fotografem, bądź po prostu lepszym człowiekiem i nie przejmuj się niepowodzeniami. Bądź wytrwały. W sytuacji, gdy fotografujesz ludzi, upewnij się, że osoba po drugiej stronie obiektywu widzi przyjazny uśmiech na Twojej twarzy.3. Jak najlepiej poznaj swój aparat
Jeśli wśród prezentów świątecznych nie znalazłeś nowego sprzętu, zajmij się poznaniem na wylot narzędzi, które już masz. Jeżeli dobrze znasz swój aparat i wiesz, co może dla Ciebie zrobić, to prawdopodobnie będziesz robić o wiele lepsze zdjęcia niż gdybyś miał pięć razy lepszy sprzęt, którym nie umiesz się posługiwać. Poznaj tajniki wszystkich funkcji aparatu, nawet jeśli teraz ich nie używasz. Zapewne w niedługim czasie okaże się, że będą Ci bardzo przydatne. Jednym słowem, naucz się korzystać z tego, co już masz, i tak przygotowany, idź na przód.4. Zrób co najmniej jedno zdjęcie każdego dnia
Nic nie może zastąpić doświadczenia. Jeśli będziesz miał przy sobie aparat i korzystał z niego na co dzień, nawet nie zauważysz, kiedy staniesz się lepszym fotografem. Może być to Twoje postanowienie na rozpoczęcie tego roku. Dodaj do kalendarza zadanie: "pstryknąć fotkę", którego efektem będzie chociaż jedno zdjęcie każdego dnia. Chociażby była to najbardziej nieudana fotografia w Twojej fotograficznej karierze, niewątpliwie – plan na ten dzień zostanie zrealizowany. Możesz przyjąć określoną tematykę zdjęć na każdy miesiąc lub po prostu "pstrykać" wszystko, co napotkasz na swojej drodze. Każdego dnia. Ale bez wymówek.5. Poznaj możliwości edycji swoich zdjęć
Istnieje wiele możliwości obróbki zdjęć, od prostych poprawek po bardziej skomplikowane eksperymenty, które też mogą być świetną zabawą ze zdjęciami. Możesz używać programu Adobe Photoshop, tańszego programu od firmy Zoner, darmowego Paint.net'a lub jakiegokolwiek innego programu, który Ci odpowiada. Niezależnie od tego, której z aplikacji postanowisz używać, poświęć jej trochę czasu, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak ona działa w praktyce. Niestety nie obejdzie się tutaj bez cierpliwej nauki. Pocieszające jest to, że istnieją setki bezpłatnych instrukcji, poradników i wideo-tutoriali online, nie mówiąc już o profesjonalnych książkach, filmach i szkoleniach przeznaczonych właśnie dla takich osób, jak Ty. Ćwicz więc i stawaj się coraz lepszy nie tylko w fotografowaniu, lecz także w edycji graficznej swoich zdjęć.

Zwycięskie zdjęcie w konkursie ''Photoshop przed i po'' na portalu fotografuj.pl, Autor: Agnieszka B.

To oczywiście dopiero początek tego, co warto robić, aby doskonalić się w sztuce fotografii. Oczywiście, możesz dodać do tej listy szereg innych wskazówek i pomysłów, które uczynią z Ciebie dobrego fotografa. Niemniej jednak, to właśnie teraz jest idealny czas, aby odświeżyć swoje spojrzenie na fotografowanie, przejrzeć i sprecyzować ponownie cele i rozpocząć kolejny rok wyzwań fotograficznych!

Zobacz także:
Nikon D5500 – doskonałość w zasięgu ręki
Nowy AF-S NIKKOR 300 mm f/4E PF ED VR
Nowe aparaty Canon z serii PowerShot i IXUS
Obiektywy i akcesoria dla aparatów systemu NIKON 1
Relacja: Podstawy fotografii – kurs Akademii Nikona
Sony NEX – system nie tylko fotograficzny
Recenzja: Album z najlepszymi zdjęciami prasowymi Grand Press Photo 2011
Fotografia podróżnicza - porady na dobry początek
MAKRO – kilka porad na dobry i... tani początek
Test amatorskich lustrzanek Nikona, cz. IV: Który model jest najlepszy dla Ciebie?
Portret w plenerze – praktyczny poradnik
Photoshop CS5 dla fotografów
Recenzja: Rod Edwards – "Fotografuj ludzi jak profesjonalista"
Warsztat: zdjęcie jak z horroru
WARSZTAT: Gruszki na wierzbie, czyli podstawy fotomontażu w Photoshopie


Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 3.418s.