Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Edycja obrazu  >  Narzędzia do edycji  >  Photoshop CS5 dla fotografów


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze cyfrowe zdjęcie powstało ponad 30 lat temu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Photoshop CS5 dla fotografów
Autor: Stanisław Kuras
Najnowsza edycja popularnego Photoshopa posiada kilka nowych narzędzi szczególnie przydatnych fotografom. Przyglądamy się niektórym z nich i podpowiadamy, jak mogą ułatwić Wam pracę.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

Z wersji na wersję Photoshop staje się programem coraz bardziej przyjaznym fotografom i to pomimo tego, że jego producent, firma Adobe ma swojej ofercie Lightrooma – specjalistyczną aplikację adresowaną do tej właśnie grupy użytkowników. Koleje edycje tego najpopularniejszego na świecie programu graficznego oferują nie tylko coraz to nowsze i bardziej rozbudowane wydania modułu do wywoływania plików RAW – Camera Raw, ale także nowe narzędzia i filtry przeznaczone do edycji zdjęć. W najnowszej wersji CS5 znajdziemy kilka nowości, które z pewnością zainteresują profesjonalnych fotografów, bowiem pozwalają nie tylko pracować szybciej i wydajniej, ale też umożliwiają znaczne poprawienie jakości obrazu przetwarzanych fotografii.

Przestrzeń robocza na zawołanie
Najnowsza edycja Photoshopa umożliwia automatyczne zapisywanie przestrzeni roboczych odnoszących się do zadań, które odzwierciedlają warsztat pracy związany z malowaniem, przetwarzaniem zdjęć lub projektowaniem, oraz szybkie przełączanie się miedzy nimi. Aplikacja ma predefiniowaną przestrzeń o nazwie Fotografia (Photography), ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby samemu zaprojektować własne środowisko pracy z indywidualnie stworzonym zestawem skrótów klawiaturowych i rozmieszczeniem przycisków menu. Gotowe przestrzenie robocze automatycznie zachowują ostatnio wprowadzone zmiany układu, jednak też zawsze można przywrócić oryginalny, zapisany wcześniej układ paneli. To bardzo wygodna opcja, pozwalająca w ciągu chwili przywołać taką postać przestrzeni roboczej, w której zdjęcia edytuje się nam najszybciej i najwygodniej.

Predefiniowana przestrzeń robocza Fotografia (Photography), pozwala w jednej chwili przywołać przestrzeń roboczą, w której wszystkie narzędzia niezbędne przy edycji zdjęć znajdują się pod ręką.


Jeszcze prostsze korygowanie skaz cery
W nowej wersji programu pojawiło się kolejne narzędzie bardzo ułatwiające cyfrowy wizaż twarzy modeli. Punktowy pędzel korygujący (Spot Healing Brusch Tool) umożliwia szybkie usuwanie ze zdjęć różnego rodzaju plamek, skaz i zanieczyszczeń. Narzędzie to działa podobnie do narzędzia Pędzel korygujący, jednak w odróżnieniu od tamtego, zamalowującego korygowane piksele wybraną próbką lub wzorkiem, nie wymaga ono określenia punktu próbki, bowiem automatycznie próbkowane są piksele wokół korygowanego obszaru. Na dodatek narzędzie zapewnia zgodność pikseli korygujących z korygowanymi co do tekstury, oświetlenia i cieniowania, dzięki czemu usunięcie zmarszczek czy pieprzyków z twarzy modelki zajmuje teraz dosłownie kilka sekund.

Trudno o prostszy sposób na cyfrowy retusz skóry – wystarczy wybrać odpowiedni promień pędzla narzędzia Punktowy pędzel korygujący (Spot Healing Brusch Tool), a następnie zamalować zmarszczki i pieprzyki, które przykryte zostaną pikselami p

Efekty działania Punktowego pędzla korygującego (Spot Healing Brusch Tool) – lewa strona twarzy modelki to oryginalne zdjęcie, na jej prawej stronie nie widać już zmarszczek – wystarczyło kilka razy pociągnięć myszką.


HDR pod kontrolą, HDR ze zwykłego zdjęcia
Znany z poprzedniej wersji programu moduł Scalania zdjęć HDR (Merge to HDR) oferuje teraz znaczniej więcej możliwości korygowania tonowania obrazów o dużej rozpiętości tonalnej. Znajdziemy w nim nie tylko gotowe zestawy ustawień, pozwalające uzyskiwać zdjęcia o wyglądzie od realistycznych do surrealistycznych, ale także cały zestaw suwaków umożliwiające wpływać na sposób odwzorowania detali w światłach i cieniach oraz poprawiać kontrast i ekspozycję. Co ciekawe w Photoshopie CS5 tych samych narzędzi można użyć teraz także do edycji zwykłych pojedynczych zdjęć, a nie ich serii ujęć specjalnie wykonywanej z myślą o stworzeniu obrazu HDR, w tym celu wystarczy wywołać polecenie Obraz > Dopasowania > Tonowanie HDR (Image > Adjustments > HDR Toning). Obraz do złudzenia przypominał będzie ten, jaki kojarzymy ze zdjęciami HDR. Tonowanie HDR wymaga spłaszczonych warstw.
Moduł ma też specjalną opcję pozwalającą automatycznie usuwać "duchy", jeśli na zdjęciach, źródłowych, które scalamy, jakiś element się przemieszczał. Po jej zaznaczeniu, Photoshop wyświetla zielony kontur wokół miniatury o najlepszej równowadze tonalnej, wskazując w ten sposób obraz podstawowy, a poruszające się obiekty są usuwane z pozostałych obrazów.

Photoshop CS5 oferuje duże możliwości tonowania obrazów HDR, powstałych z połączenie kilku zdjęć o różnej ekspozycji, a także pozwala nadawać zwykłym fotografiom wygląd charakterystyczny dla zdjęć tego typu.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.916s.