Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Teoria  >  Książki i albumy  >  Recenzja: Album z najlepszymi zdjęciami prasowymi Grand Press Photo 2011


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszą jednoobiektywową lustrzanką małoobrazkową był wyprodukowany w 1948 roku Contax-S?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Recenzja: Album z najlepszymi zdjęciami prasowymi Grand Press Photo 2011
Autor: Przemysław Imieliński
Do księgarni trafił właśnie pięknie wydany album ze zdjęciami laureatów tegorocznego konkursu polskiej fotografii prasowej – Grand Press Photo 2011. Jeśli ktoś lubi oglądać dobre zdjęcia lub chce się uczyć fachu od najlepszych, to powinien zwrócić uwagę na to wydawnictwo.


Album Grand Press Photo 2011 zawiera finałowe fotografie ogólnopolskiego konkursu fotografii prasowej Grand Press Photo organizowanego już od siedmiu lat przez miesięcznik "Press". W tegorocznej edycji tego prestiżowego wydawnictwa opublikowano 156 najlepszych zdjęć z ubiegłego roku. Autorami prezentowanych fotografii jest 55 fotoreporterów z całej Polski. Po raz pierwszy album wydany został w wersji dwujęzycznej: wszystkie teksty zostały przetłumaczone także na język angielski.

Kondycja fotografii, czy kondycja odbiorcy?
Choć o kondycji polskiej fotografii prasowej mówi się różnie, to przy okazji tak znamienitego wydawnictwa, jakim jest album Grand Press Photo 2011. Najlepsze zdjęcia prasowe, narzekać nie wypada. Sam konkurs organizowany regularnie już od kilku lat jest bezsprzecznie jednym z najważniejszych wydarzeń tego typu w Polsce. Bardzo dobrze zatem, że organizatorzy – chcąc nadać mu odpowiednią rangę – wydają co roku ekskluzywny album, w którym obejrzeć można najlepsze polskie zdjęcia prasowe na papierze. Fotografię w postaci drukowanej odbiera się zupełnie inaczej niż tę oglądaną na ekranie monitora, jest to zatem dobra okazja, by nieco zweryfikować swoje oceny, a może nawet dostrzec to, co wcześniej nam umknęło. Tak było właśnie przypadku piszącego te słowa.

Rozkładówka z albumu Grand Press Photo 2011 – Wydarzenia – zdjęcie pojedyncze


Dziesiątki, jeśli nie setki, obrazów i ikonek walczących o naszą uwagę w trakcie codziennego przeglądania portali informacyjnych nie sprzyjają skupieniu i wnikliwszemu przyjrzeniu się temu, co niesie ze sobą zdjęcie. W gazetach prawdziwych fotografii też coraz mniej, a i sięgamy po nie coraz rzadziej. Dobry papierowy (że też trzeba to już dziś dopowiadać) album pozwala fotografii zaprezentować się jak najpełniej, zatem chwała wydawcy, że to, co w polskim reportażu najlepszego, możemy zobaczyć w tradycyjnej formie.

Jest na co popatrzeć!
W moim przypadku właśnie kilkadziesiąt minut kartkowania tego albumu sprawiło, że zmieniłem nieco zdanie o polskiej fotografii prasowej. Po pierwsze wielu z prezentowanych zdjęć nie widziałem nigdzie indziej – być może media stosują inne kryteria wyboru niż jurorzy konkursu GPP – a naprawdę jest na co popatrzeć. Drugim odkryciem były dla mnie cykle reportaży (niezwykle intrygujące), które – jak się nad tym chwilę zastanowić – właściwie trudno już w tej chwili znaleźć poza wydawnictwami albumowi. Dobrze zatem, że na rynku pojawiło się wydawnictwo Grand Press Photo 2011. Najlepsze zdjęcia prasowe, bowiem dzięki temu można poobcować z obrazami, których nie sposób zobaczyć nigdzie indziej.

Rozkładówka z albumu Grand Press Photo 2011 – Wydarzenia – reportaże


Warto sięgnąć po tę niecodzienną pozycję także i po to, aby przekonać się, że polscy fotoreporterzy mają coś ciekawego do powiedzenia i są nie tylko tam, gdzie politycy i wielkie gwiazdy. Starają się także dostrzegać codzienne życie i ludzi w nim zanurzonych. Czyż to właśnie nie powinno być istotą fotografii prasowej.

Dobra fotografia wymaga ładnej oprawy
Trzeba też pochwalić to wydawnictwo za wysoki poziom edytorski. Album Grand Press Photo 2011. Najlepsze zdjęcia prasowe został wydany w twardej szyto-klejonej oprawie, na kredowym papierze, a szata graficzna zaprojektowana tak, by nie konkurowała z samymi zdjęciami. Prezentowane fotografie podzielone zostały na kategorie odpowiadające tym konkursowym i podpisane (imieniem i nazwiskiem autora oraz krótką charakterystyką wydarzenia, jakiego dotyczą). W książce znajdziemy także prezentację członków jury a zamykają ją biogramy wszystkich laureatów konkursu, których zdjęcia zostały zamieszczone w albumie. Pozycja ta może nie tylko przyczynić się do popularyzacji tej dziedziny fotografii wśród polskich fotoamatorów. Dzięki zamieszczeniu wszystkich informacji również w jeżyku angielskim, album może być doskonałym prezentem dla naszych znajomych za granicą, którzy interesują się fotografią i chcieliby sobie wyrobić zdanie na temat tego, co oznacza polska sztuka reportażu. Myślę, że nie mamy się czego wstydzić.

Tytuł: Grand Press Photo 2011. Najlepsze zdjęcia prasowe
Liczba stron: 116 + 4
Format: 280 x 260 mm
Oprawa: twarda, szyto-klejona
ISBN: 978-83-926181-6-4
Rok wydania: 2011
Wydawnictwo: Press sp. z o.o. sp.k.
Cena: 59 zł
Strona www: www.grandpressphoto.pl

Zobacz także:
Recenzja: Nieznane twarze Marilyn Monroe
Recenzja: "Artyści mówią. Wywiady z mistrzami fotografii"
Recenzja: Joe McNally –"Uchwycić moment" – sekrety pracy jednego z najlepszych światowych fotografów
Recenzja: "Ze świata" – album fotograficzny Ryszarda Kapuścińskiego
Recenzja: "Makijaż fotograficzny" – E. Sokólska, J. Grąbczewski
Recenzja: Bryan Peterson, "Ekspozycja bez tajemnic"
Recenzja: Guy Edwardes, "Krajobrazy – 100 rad i pomysłów"
Recenzja: Rostislav Stach, "Fotołowy – naucz się fotografować zwierzęta na łonie natury”
Recenzja: "Sekrety mistrza fotografii cyfrowej. 195 ujęć Scotta Kelby'ego" – o robieniu zdjęć praktycznie
Recenzja: Marek Górecki, "10 projektów w cyfrowej ciemni fotograficznej"
Recenzja: Roderick Macdonald, "Akty. Fotografia cyfrowa dla profesjonalistów."


Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.833s.