Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sprzęt  >  PORADNIK KUPUJĄCEGO  >  Sony NEX – system nie tylko fotograficzny


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Fotografia w wydaniu cyfrowym nie liczy sobie – jak mogłoby się wydawać – 5 czy 10 lat, lecz istnieje już od ponad ćwierć wieku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Sony NEX – system nie tylko fotograficzny
Autor: Artykuł sponsorowany
W ciągu półtora roku istnienia systemu Sony NEX światło dzienne ujrzała druga już generacja aparatów i kamer tego systemu. Obecnie do dyspozycji mamy dwa aparaty i amatorską kamerę z wymienną optyką, wkrótce zaś dołączy do nich aparat przeznaczony dla bardziej zaawansowanych i doświadczonych fotoamatorów.

« poprzednia strona 1|2|3|4|5 następna strona »

Od kilku lat coraz większą popularność zdobywają tzw. bezlusterkowce, czyli aparaty korzystające z wymiennej optyki, pozbawione jednak charakterystycznego dla lustrzanek wizjera optycznego. Nic zatem dziwnego, że i firma Sony zdecydowała się na wprowadzenie aparatów tego typu do swojej oferty – pierwsze produkowane przez nią bezlusterkowce należące do rodziny Alfa NEX pojawiły się półtora roku temu (w maju 2010).
 
Już w momencie premiery zwróciły one na siebie uwagę charakterystycznym wyglądem – tym, co od razu rzuca się w oczy jest duża średnica mocowania bagnetowego przy bardzo małych rozmiarach samych aparatów. Nie był to jedynie zabieg estetyczny – taka konstrukcja mocowania bagnetowego w połączeniu z jego niewielką odległością od sensora światłoczułego dała dużą swobodę konstruktorom zarówno obiektywów z mocowaniem E (bo tak nazwano nowy bagnet), jak i wszelkiego rodzaju adapterów. Szybko okazało się, że nowe mocowanie ma mieć znacznie szersze zastosowanie – korzystają z niego zarówno zaprezentowane wkrótce po aparatach prostsze kamery z rodziny NEX, jak i przedstawiona niedawno profesjonalna cyfrowa kamera Super 35 (Sony NEX-FS100). Duża średnica mocowania bagnetowego pozwoliła też na zastosowanie przetwornika obrazu o rozmiarze APS-C – a więc takiego, jaki montowany jest w większości lustrzanek cyfrowych. Z jednej strony, z pewnością pozwoliło to zmniejszyć koszty opracowania nowego systemu, z drugiej zaś, pozwoliło uzyskać jakość obrazu porównywalną z lustrzankami przy iście kompaktowych gabarytach samych aparatów. Pierwsza generacja aparatów i kamer z rodziny NEX obejmowała bezlusterkowce NEX-3, NEX-5 oraz kamerę NEX-VG10, w tym roku jednak zastąpiły je nowe modele, odpowiednio NEX-C3, NEX-5N oraz NEX-VG20, zaś już wkrótce spodziewana jest premiera zaawansowanego bezlusterkowca NEX-7, który zaprezentowany został już kilka miesięcy temu.

NEX-C3
Ofertę bezlusterkowców dostępnych w ramach rodziny Alfa NEX otwiera dziś model NEX-C3, który nieco ponad rok po premierze zastąpił model NEX-3. Chociaż poprzednik był bardzo lekki, jego następcę udało się jeszcze bardziej odchudzić – waży tylko 225 gramów (6% mniej niż NEX-3). Na dzień dzisiejszy czyni go to najlżejszym bezlusterkowcem z przetwornikiem rozmiaru APS-C. Jego sercem, odpowiadającym za rejestrację obrazu jest nowy, 16-megapikselowy przetwornik Exmor APS HD CMOS, wspomagany procesorem BIONZ odpowiedzialnym za przetwarzanie i odszumianie obrazu.


Nowością w obecnej generacji NEX-ów jest udoskonalony interfejs użytkownika Photo Creativity. Stanowi on rozwinięcie koncepcji trybu Rozmycie tła znanego z pierwszych NEX-ów. Został on pomyślany tak, by fotografujący nie musiał znać terminologii fotograficznej, jak wartość przysłony czy czas ekspozycji. Zamiast tego posługujemy się pojęciami takimi jak jaśniej, ciemniej, kolor, nasycenie czy rozmycie tła, a efekt wprowadzonych zmian widoczny jest od razu na wyświetlaczu. Kadrowanie zapewnia komfortowy, odchylany wyświetlacz LCD o przekątnej 7,5 cm.
 
Do sterowania aparatem służy wielofunkcyjne pokrętło zintegrowane z przyciskiem oraz dwa przyciski umieszczone obok wyświetlacza. Nie mają one na stałe zdefiniowanej roli, jest ona zależna od aktualnie wykonywanej przez użytkownika czynności. W trybach ekspozycji P/A/S/M zdefiniować możemy funkcję pełnioną przez dolny przycisk oraz przycisk pośrodku pokrętła. Prócz tego na obudowie znajduję się tylko przyciski aktywujące nagrywanie filmów HD, przeglądanie zdjęć i spust migawki oraz wyłącznik aparatu – dostęp do wszystkich funkcji i ustawień aparatu następuje poprzez menu ekranowe.

Sercem wszystkich aparatów NEX jest duży przetwornik rozmiaru APS-C.

Nowością w NEX-ach są efekty zdjęciowe, których paleta w modelu NEX-C3 obejmuje:
 • częściowy kolor,
 • zdjęcie retro,
 • kolorowanie (Pop Colour),
 • obraz czarno-biały o dużym kontraście,
 • posteryzację,
 • technikę high key,
 • aparat-zabawkę.
 • Dostępny jest też filtr gładkiej skóry, który usuwa defekty cery na zdjęciach portretowych.

  Standardowe gniazda to wyłącznie USB oraz HDMI. Zewnętrzny mikrofon podłączamy jest przez port akcesoriów.

  NEX-C3 może rejestrować zdjęcia panoramiczne – wystarczy wcisnąć spust migawki i przesuwać aparat w pionie lub poziomie. Urządzenie samoczynnie wykonuje serię zdjęć, a następnie łączy je w szczegółowe panoramy o efektywnym kącie widzenia do 226° (z obiektywem E 16 mm F/2,8). Użytkownicy kompatybilnych telewizorów mogą również rejestrować i wyświetlać trójwymiarowe panoramy 3D.

  Odchylany ekran pozwala łatwo wykonywać zdjęcia np. znad głowy.

  Tryb Auto HDR pozwala na wykonanie serii trzech zdjęć o różnej ekspozycji, które są następnie elektronicznie łączone w aparacie. W efekcie powstaje jeden obraz HDR (High Dynamic Range) z większą ilością szczegółów w światłach i w cieniach.


  Dostępne są również znane z poprzednich NEX-ów funkcje ułatwiająca fotografowanie w trudnych warunkach takie jak Korekcja drgań (Anti Motion blur) oraz Z ręki o zmierzchu (Hand-held Twilight), które łączą sześć klatek w jeden obraz o zwiększonej ostrości lub minimalnym zaszumieniu.

  Liczba elementów kontrolnych została ograniczona do absolutnego minimum.

  W porównaniu do poprzednika, modelu NEX-3, nowy aparat jest o 20% bardziej energooszczędny i na jednym akumulatorze może zarejestrować do 400 zdjęć.

  Poniżej można obejrzeć krótki film prezentujący zalety aparatów Sony NEX-C3:
  « poprzednia strona 1|2|3|4|5 następna strona »
  Powrót do listy artykułów
  Konkurs  Konkurs
  Nocą wszystko wygląda inaczej

  Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
  Nocą wszystko wygląda inaczej
   
  Ostatnio dodane zdjęcie:
  [30.11.2018]
  Autor:
  Ilona Idzikowska
   
  Dodaj swoje zdjęcie
  Przejdź do galerii
  Poprzednie konkursy
  Nagrody w konkursie

   


  AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
  Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
  Czas generacji: 1.209s.