Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Teoria  >  Książki i albumy  >  Recenzja: Rod Edwards – "Fotografuj ludzi jak profesjonalista"


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszą jednoobiektywową lustrzanką małoobrazkową był wyprodukowany w 1948 roku Contax-S?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Recenzja: Rod Edwards – "Fotografuj ludzi jak profesjonalista"
Autor: Przemysław Imieliński
Tuż przed wakacjami wydawnictwo Fabryka Słów opublikowało książkę poświęconą fotografii portretowej. Jest to poradnik dla początkujących pełen inspirujących pomysłów na zdjęcia i praktycznych wskazówek dotyczących ich wykonywania.


Fotografia portretowa to jeden z najchętniej uprawianych rodzajów fotografii, co wcale nie oznacza jednak, że tak łatwo jest wykonać dobry portret. Wręcz przeciwnie – dobór odpowiedniego oświetlenia, właściwej pozy, a wreszcie zbudowanie dobrej relacji z portretowaną osobą to umiejętności, bez których trudno stworzyć udaną fotografię. Jak się zatem tego wszystkiego nauczyć i zdobyć potrzebne doświadczenie? Czytając takie książki jak "Fotografuj ludzi jak profesjonalista" autorstwa Roda Edwardsa i stosując w praktyce zaczerpnięte z niej wskazówki.
 
Wspomniana publikacja składa się trzech głównych części: pierwszej, stanowiącej pobieżny przegląd sprzętu przydatnego przy wykonywaniu portretów, a więc aparatów, obiektywów, oświetlenia i akcesoriów, drugiej i najobszerniejszej, będącej studium konkretnych przykładów zdjęć, oraz trzeciej, prezentującej dziesięć najczęściej stosowanych metod retuszu fotografii w Photoshopie.

Dobre zdjęcia – najlepszą inspiracją
Największą zaletą prezentowanej pozycji są bez wątpienia ciekawe, oryginalne i bardzo naturalne fotografie, na których można i warto się wzorować. Na każdej z rozkładówek znajdziemy jeden portret wraz z krótkimi komentarzami autora dotyczącymi sposobu jego wykonania, uwagami na temat kompozycji kadru, wykorzystania światła i pracy z modelem. Każda fotografia opatrzona została także informacją na temat parametrów ekspozycji przy jakich została wykonana.

Rod Edwards: ''Fotografuj ludzi jak profesjonalista'' – przykładowa rozkładówka


Na uwagę zasługuje także Kącik Photoshopa – niewielka ramka umieszczona na każdej z rozkładówek, w której autor zdradza, jakimi narzędziami czy też technikami retuszu obrazu posłużył się, aby nadać danej fotografii ostateczny wygląd. Dzięki temu czytelnik może zajrzeć do fotograficznej kuchni autora książki.

Studium przypadków z komentarzem
Stanowiące główną część książki studium konkretnych przykładów fotografii podzielone zostało na trzy mniejsze rozdziały traktujące kolejno o: aranżacji zdjęć, pracy ze światłem i fotografowaniu ludzi. W każdym z nich autor stara się zwrócić uwagę na najistotniejsze zagadnienia dotyczące danego aspektu tworzenia zdjęć portretowych – znajdziemy tu więc zarówno porady na temat wykorzystywania małej głębi ostrości czy wyboru tła, jak i propozycje użycia określonych akcesoriów do rozpraszania światła, pozwalających uzyskiwać portrety oświetlone miękkim światłem. Nie brakuje jednak także wskazówek na temat samego sposobu pracy z modelami i tego, kiedy najlepiej jest ich fotografować.

Rod Edwards: ''Fotografuj ludzi jak profesjonalista'' – przykładowa rozkładówka


Dekalog obsługi Photoshopa
Zdjęcia portretowe z pewnością należą do tych, które retuszowane są najczęściej. Dlatego w książce mającej być w założeniu przewodnikiem po fotografii portretowej nie mogło zabraknąć warsztatów dotyczących obsługi najpopularniejszego z programów graficznych – Photoshopa. Autor przedstawia dziesięć najczęstszych problemów, z którymi można mieć do czynienia podczas edycji portretów i przedstawia narzędzia pozwalające sobie z nimi poradzić. Znajdziemy tu więc instrukcje, jak krok po kroku usunąć zmarszczki i efekt czerwonych oczu, jak pokolorować i zmiękczyć obraz oraz dodać winietę lub wybielić zęby. Co ważne, nazwy poleceń i menu podane są zarówno po polsku, jak i po angielsku, co ułatwi powtórzenie ćwiczeń niezależnie od wersji językowej Photoshopa, jaką dysponujemy.

Rod Edwards: ''Fotografuj ludzi jak profesjonalista'' – przykładowa rozkładówka


Dla kogo ta książka?
Można powiedzieć, że dla wszystkich fotoamatorów – tych, co dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią, i tych, którzy mają już na swoim koncie nieco udanych portretów. Wszyscy oni mogą bowiem zainspirować się zdjęciami autora i, dzięki zamieszczonym wskazówkom, samu zrobić podobne zdjęcia. Książka ta z pewnością nie jest przewodnikiem dla osób chcących kupić aparat czy akcesoria do fotografii portretowej, może za to nauczyć myślenia o fotografii w sposób kreatywny i poszukiwania w portrecie jego własnego charakteru. Zwięzła treść i forma prezentowania poszczególnych zagadnień na osobnych rozkładówkach sprawia, że, mając ochotę i czas na sesję, można otworzyć tę książkę na dowolnej stronie i potraktować dane zdjęcie, jako zadanie do wykonania. Z kolei analizując zdjęcia i to, jakimi technikami edycji obrazu posłużył się autor, by nadać im ostateczny wygląd, można porównywać je z własnymi wcześniejszymi dokonaniami – kto wie, czy nie okaże się, że w swojej kolekcji mamy już fotografie, którym odrobina cyfrowego retuszu nada prawdziwego blasku. Naprawdę warto spróbować…


Rod Edwards – jeden z najwybitniejszych fotografów brytyjskich. Specjalizuje się w fotografii ludzi i pejzażu oraz w 360-stopniowych panoramach. Portretował wiele osób z różnych kręgów społecznych, w tym królową Elżbietę II i jej małżonka podczas specjalnej, prywatnej sesji. Jego prace są publikowane na całym świecie, jest również stałym współpracownikiem periodyków fotograficznych, takich jak Professional Photographer, Practical Photography, Photography Monthly i Digital Photographer. Pracuje głównie dla wydawnictw oraz dla firm reklamowych, projektowych i korporacji. Jest cenionym członkiem londyńskiego Związku Fotografów (The Association Of Photographers).

Tytuł: Fotografuj ludzi jak profesjonalista. Przewodnik po fotografii portretowej
Tytuł oryginału: Photographing People Like A Pro
Autor: Rod Edwards
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Format, oprawa: 193 x 250 mm, twarda
Liczba stron: 144
Data wydania: czerwiec 2010
ISBN: 978-83-7574-158-2
Cena: 49,90 zł

Zobacz także:
Recenzja: Joe McNally –"Uchwycić moment" – sekrety pracy jednego z najlepszych światowych fotografów
Recenzja: "Ze świata" – album fotograficzny Ryszarda Kapuścińskiego
Recenzja: "Światłoczuły" – album fotograficzny Tomka Sikory
Recenzja: "Makijaż fotograficzny" – E. Sokólska, J. Grąbczewski
Recenzja: Michael Freeman – "Kolor"
Recenzja: Bryan Peterson, "Czas naświetlania bez tajemnic"
Recenzja: Marek Sutkowski, "Nikon System tradycyjny i cyfrowy"
Recenzja: Michael Freeman, "Krajobrazy i przyroda"
Recenzja: Michael Freeman, "Fotografia zbliżeniowa"
Recenzja: Robert Thompson, "Naucz się dobrze fotografować makro i szczegóły"
Recenzja: "Sekrety cyfrowej ciemni Scotta Kelby’ego"
Recenzja: Album: "AKT – naucz się fotografować kreatywnie"
Recenzja: Daniel Lezano, Bjorn Thomassen: "Fotografia portretowa – 100 rad i pomysłów
Recenzja: Bryan Peterson, "Ekspozycja bez tajemnic"
Recenzja: Guy Edwardes, "Krajobrazy – 100 rad i pomysłów"
Recenzja: Rostislav Stach, "Fotołowy – naucz się fotografować zwierzęta na łonie natury”
Recenzja: "Sekrety mistrza fotografii cyfrowej. 195 ujęć Scotta Kelby'ego" – o robieniu zdjęć praktycznie
Recenzja: Marek Górecki, "10 projektów w cyfrowej ciemni fotograficznej"
Recenzja: Roderick Macdonald, "Akty. Fotografia cyfrowa dla profesjonalistów."


Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 3.857s.