Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Teoria  >  Książki i albumy  >  Recenzja: Rod Edwards – "Fotografuj ludzi jak profesjonalista"


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus, jako pierwszy na świecie producent lustrzanek cyfrowych, zastosował profilaktykę w zakresie ochrony zdjęć przed brzydkimi plamami, będącymi śladem obecności kurzu na matrycy?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Recenzja: Rod Edwards – "Fotografuj ludzi jak profesjonalista"
Autor: Przemysław Imieliński
Tuż przed wakacjami wydawnictwo Fabryka Słów opublikowało książkę poświęconą fotografii portretowej. Jest to poradnik dla początkujących pełen inspirujących pomysłów na zdjęcia i praktycznych wskazówek dotyczących ich wykonywania.


Fotografia portretowa to jeden z najchętniej uprawianych rodzajów fotografii, co wcale nie oznacza jednak, że tak łatwo jest wykonać dobry portret. Wręcz przeciwnie – dobór odpowiedniego oświetlenia, właściwej pozy, a wreszcie zbudowanie dobrej relacji z portretowaną osobą to umiejętności, bez których trudno stworzyć udaną fotografię. Jak się zatem tego wszystkiego nauczyć i zdobyć potrzebne doświadczenie? Czytając takie książki jak "Fotografuj ludzi jak profesjonalista" autorstwa Roda Edwardsa i stosując w praktyce zaczerpnięte z niej wskazówki.
 
Wspomniana publikacja składa się trzech głównych części: pierwszej, stanowiącej pobieżny przegląd sprzętu przydatnego przy wykonywaniu portretów, a więc aparatów, obiektywów, oświetlenia i akcesoriów, drugiej i najobszerniejszej, będącej studium konkretnych przykładów zdjęć, oraz trzeciej, prezentującej dziesięć najczęściej stosowanych metod retuszu fotografii w Photoshopie.

Dobre zdjęcia – najlepszą inspiracją
Największą zaletą prezentowanej pozycji są bez wątpienia ciekawe, oryginalne i bardzo naturalne fotografie, na których można i warto się wzorować. Na każdej z rozkładówek znajdziemy jeden portret wraz z krótkimi komentarzami autora dotyczącymi sposobu jego wykonania, uwagami na temat kompozycji kadru, wykorzystania światła i pracy z modelem. Każda fotografia opatrzona została także informacją na temat parametrów ekspozycji przy jakich została wykonana.

Rod Edwards: ''Fotografuj ludzi jak profesjonalista'' – przykładowa rozkładówka


Na uwagę zasługuje także Kącik Photoshopa – niewielka ramka umieszczona na każdej z rozkładówek, w której autor zdradza, jakimi narzędziami czy też technikami retuszu obrazu posłużył się, aby nadać danej fotografii ostateczny wygląd. Dzięki temu czytelnik może zajrzeć do fotograficznej kuchni autora książki.

Studium przypadków z komentarzem
Stanowiące główną część książki studium konkretnych przykładów fotografii podzielone zostało na trzy mniejsze rozdziały traktujące kolejno o: aranżacji zdjęć, pracy ze światłem i fotografowaniu ludzi. W każdym z nich autor stara się zwrócić uwagę na najistotniejsze zagadnienia dotyczące danego aspektu tworzenia zdjęć portretowych – znajdziemy tu więc zarówno porady na temat wykorzystywania małej głębi ostrości czy wyboru tła, jak i propozycje użycia określonych akcesoriów do rozpraszania światła, pozwalających uzyskiwać portrety oświetlone miękkim światłem. Nie brakuje jednak także wskazówek na temat samego sposobu pracy z modelami i tego, kiedy najlepiej jest ich fotografować.

Rod Edwards: ''Fotografuj ludzi jak profesjonalista'' – przykładowa rozkładówka


Dekalog obsługi Photoshopa
Zdjęcia portretowe z pewnością należą do tych, które retuszowane są najczęściej. Dlatego w książce mającej być w założeniu przewodnikiem po fotografii portretowej nie mogło zabraknąć warsztatów dotyczących obsługi najpopularniejszego z programów graficznych – Photoshopa. Autor przedstawia dziesięć najczęstszych problemów, z którymi można mieć do czynienia podczas edycji portretów i przedstawia narzędzia pozwalające sobie z nimi poradzić. Znajdziemy tu więc instrukcje, jak krok po kroku usunąć zmarszczki i efekt czerwonych oczu, jak pokolorować i zmiękczyć obraz oraz dodać winietę lub wybielić zęby. Co ważne, nazwy poleceń i menu podane są zarówno po polsku, jak i po angielsku, co ułatwi powtórzenie ćwiczeń niezależnie od wersji językowej Photoshopa, jaką dysponujemy.

Rod Edwards: ''Fotografuj ludzi jak profesjonalista'' – przykładowa rozkładówka


Dla kogo ta książka?
Można powiedzieć, że dla wszystkich fotoamatorów – tych, co dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią, i tych, którzy mają już na swoim koncie nieco udanych portretów. Wszyscy oni mogą bowiem zainspirować się zdjęciami autora i, dzięki zamieszczonym wskazówkom, samu zrobić podobne zdjęcia. Książka ta z pewnością nie jest przewodnikiem dla osób chcących kupić aparat czy akcesoria do fotografii portretowej, może za to nauczyć myślenia o fotografii w sposób kreatywny i poszukiwania w portrecie jego własnego charakteru. Zwięzła treść i forma prezentowania poszczególnych zagadnień na osobnych rozkładówkach sprawia, że, mając ochotę i czas na sesję, można otworzyć tę książkę na dowolnej stronie i potraktować dane zdjęcie, jako zadanie do wykonania. Z kolei analizując zdjęcia i to, jakimi technikami edycji obrazu posłużył się autor, by nadać im ostateczny wygląd, można porównywać je z własnymi wcześniejszymi dokonaniami – kto wie, czy nie okaże się, że w swojej kolekcji mamy już fotografie, którym odrobina cyfrowego retuszu nada prawdziwego blasku. Naprawdę warto spróbować…


Rod Edwards – jeden z najwybitniejszych fotografów brytyjskich. Specjalizuje się w fotografii ludzi i pejzażu oraz w 360-stopniowych panoramach. Portretował wiele osób z różnych kręgów społecznych, w tym królową Elżbietę II i jej małżonka podczas specjalnej, prywatnej sesji. Jego prace są publikowane na całym świecie, jest również stałym współpracownikiem periodyków fotograficznych, takich jak Professional Photographer, Practical Photography, Photography Monthly i Digital Photographer. Pracuje głównie dla wydawnictw oraz dla firm reklamowych, projektowych i korporacji. Jest cenionym członkiem londyńskiego Związku Fotografów (The Association Of Photographers).

Tytuł: Fotografuj ludzi jak profesjonalista. Przewodnik po fotografii portretowej
Tytuł oryginału: Photographing People Like A Pro
Autor: Rod Edwards
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Format, oprawa: 193 x 250 mm, twarda
Liczba stron: 144
Data wydania: czerwiec 2010
ISBN: 978-83-7574-158-2
Cena: 49,90 zł

Zobacz także:
Recenzja: Joe McNally –"Uchwycić moment" – sekrety pracy jednego z najlepszych światowych fotografów
Recenzja: "Ze świata" – album fotograficzny Ryszarda Kapuścińskiego
Recenzja: "Światłoczuły" – album fotograficzny Tomka Sikory
Recenzja: "Makijaż fotograficzny" – E. Sokólska, J. Grąbczewski
Recenzja: Michael Freeman – "Kolor"
Recenzja: Bryan Peterson, "Czas naświetlania bez tajemnic"
Recenzja: Marek Sutkowski, "Nikon System tradycyjny i cyfrowy"
Recenzja: Michael Freeman, "Krajobrazy i przyroda"
Recenzja: Michael Freeman, "Fotografia zbliżeniowa"
Recenzja: Robert Thompson, "Naucz się dobrze fotografować makro i szczegóły"
Recenzja: "Sekrety cyfrowej ciemni Scotta Kelby’ego"
Recenzja: Album: "AKT – naucz się fotografować kreatywnie"
Recenzja: Daniel Lezano, Bjorn Thomassen: "Fotografia portretowa – 100 rad i pomysłów
Recenzja: Bryan Peterson, "Ekspozycja bez tajemnic"
Recenzja: Guy Edwardes, "Krajobrazy – 100 rad i pomysłów"
Recenzja: Rostislav Stach, "Fotołowy – naucz się fotografować zwierzęta na łonie natury”
Recenzja: "Sekrety mistrza fotografii cyfrowej. 195 ujęć Scotta Kelby'ego" – o robieniu zdjęć praktycznie
Recenzja: Marek Górecki, "10 projektów w cyfrowej ciemni fotograficznej"
Recenzja: Roderick Macdonald, "Akty. Fotografia cyfrowa dla profesjonalistów."


Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.979s.