Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Obiektywy i akcesoria  >  Nowy AF-S NIKKOR 300 mm f/4E PF ED VR


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus E-3 dzięki swojej budowie jest wyjątkowo odporny na niesprzyjające czynniki zewnętrzne, takie jak kurz i woda?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Nowy AF-S NIKKOR 300 mm f/4E PF ED VR
Dodał: Przemysław Imieliński 06.01.2015
Nikon zaprezentował dziś swój pierwszy model teleobiektywu z mocowaniem F, w którego konstrukcji zastosowano soczewki Fresnela, co pozwoliło zmniejszyć jego rozmiary i masę.


Firma Nikon zaprezentowała dziś nowy teleobiektyw AF-S NIKKOR 300 mm f/4E PF ED VR. To pierwszy model NIKKOR z mocowaniem F, w którego konstrukcji zastosowano soczewki Fresnela. Pozwoliło to znacznie zredukować rozmiary i masę obiektywu, przy jednoczesnym zachowaniu doskonałej jakości zdjęć uzyskanej dzięki połączeniu otworu względnego f/4, ogniskowej 300 mm oraz technologii redukcji drgań (VR). W nowym obiektywie wykorzystano również fluorynowe powłoki ochronne soczewek, które aktywnie odpychają wodę, kurz i brud, co pozwala korzystać z obiektywu niezależnie od panujących warunków. Dzięki temu AF-S NIKKOR 300 mm f/4E PF ED VR to idealne rozwiązanie podczas fotografowania wydarzeń sportowych i dzikiej przyrody, a także dokumentowania podróży, czy tworzenia pełnych szczegółów portretów.

Teleobiektyw AF-S NIKKOR 300 mm F4E PF ED VR


"Nikon wdraża nowatorskie rozwiązania, aby zagwarantować coraz lepsze parametry nowych obiektywów. Premierowy obiektyw o ogniskowej 300 mm należy do nowej generacji. Oprócz zaawansowanych rozwiązań technicznych i optyki wysokiej jakości, użytkownicy aparatów firmy Nikon zyskają dzięki niemu >>bezkompromisowość<<. Obiektyw NIKKOR, dzięki radykalnemu zmniejszeniu wymiarów, będzie bowiem łatwiejszy do przenoszenia i zapewni fotografom więcej swobody niż kiedykolwiek wcześniej. Jesteśmy pewni, że stanie się nowym wyznacznikiem elastyczności dla ogniskowej 300 mm" – powiedział Zurab Kiknadze, kierownik produktu w dziale obiektywów, akcesoriów i oprogramowania firmy Nikon Europe.

Bliżej wydarzeń
AF-S NIKKOR 300 mm f/4 to wyjątkowy sposób na fotografowanie z wykorzystaniem długiej ogniskowej bez konieczności noszenia ciężkiego sprzętu. Dzięki zastosowaniu soczewki Fresnela (PF) udało się znacznie ograniczyć gabaryty i masę obiektywu bez negatywnego wpływu na jakość zdjęć. Połączenie otworu względnego f/4, ogniskowej 300 mm oraz imponującej technologii redukcji drgań (VR) pozwala uzyskać bardzo dobre zdjęcia w słabym oświetleniu i piękny efekt rozmycia tła. Dzięki elektromagnetycznej przysłonie, która zapewnia ulepszoną stabilność automatyki ekspozycji, obiektyw jest wydajniejszy. Ujęcia są zatem bardziej spójne i dokładne, szczególnie przy dużej liczbie klatek na sekundę. Dostępne są trzy tryby ustawiania ostrości: A/M (priorytet autofokusa, nawet gdy używany jest pierścień ustawiania ostrości), M/A (umożliwia natychmiastowe przełączanie z autofokusa na ręczne ustawianie ostrości w trybie AF) oraz M (ręczne).

Tryb SPORT
Uznana technologia redukcji drgań (VR) firmy Nikon umożliwia fotografowanie z imponującymi czasami otwarcia migawki, dłuższymi nawet o 4,5 stopnia EV. Zupełnie nowy tryb redukcji drgań SPORT gwarantuje zachowanie niezwykle wyraźnego obrazu podczas fotografowania szybko poruszających się obiektów. Tryb SPORT, opracowany z myślą o zapewnieniu stabilnego obrazu w wizjerze podczas fotografowania szybkiego ruchu, pozwala uzyskać idealne zdjęcia seryjne oraz opóźnienie wyzwolenia zbliżone do wartości osiąganych przy wyłączonej redukcji drgań.

Nowa konstrukcja układu optycznego
Model NIKKOR 300 mm f/4 to pierwszy obiektyw z mocowaniem F, który został wyposażony w soczewkę Fresnela (PF). Opracowany przez firmę Nikon element optyczny wykorzystuje zjawisko dyfrakcji do skutecznej eliminacji aberracji chromatycznych: pozwala ograniczyć liczbę soczewek, które są potrzebne do osiągnięcia wysokiej jakości efektów, umożliwiając tym samym zastosowanie niewielkiego i lekkiego korpusu. Dodatkowo zastosowanie szkła ED firmy Nikon gwarantuje uzyskanie ostrości, soczewka asferyczna ogranicza niechcianą dystorsję, a przeciwodblaskowa powłoka nanokrystaliczna firmy Nikon redukuje refleksy i efekty flary.

Wydajność w przenośnej konstrukcji
Aby ułatwić fotografom komponowanie niepowtarzalnych kadrów, obiektyw NIKKOR 300 mm f/4 zyskał masę zaledwie 755 g, przez co jest znacznie mniejszy oraz lżejszy niż jego poprzednik. Niewielka masa ułatwia fotografowanie z wykorzystaniem ogniskowej teleobiektywu bez statywu Obiektyw skonstruowano z myślą o fotografowaniu w dowolnych warunkach. Powłoka fluorynowa zwiększa trwałość i ułatwia czyszczenie optyki bez obaw o uszkodzenie powierzchni.

Akcesoria
Do obiektywu AF-S NIKKOR 300 mm f/4 dołączana jest nowa osłona przeciwsłoneczna HB-73 i futerał na obiektyw CL-M3. Opcjonalny pierścień kołnierza statywu RT-1 umożliwia swobodne obracanie obiektywem w celu uzyskania lepszej równowagi i płynnego przechodzenia między układem pionowym a poziomym podczas korzystania ze statywu.

Strona producenta: www.nikon.pl

Zobacz także:
Nikon D5500 – doskonałość w zasięgu ręki
Nowe aparaty Canon z serii PowerShot i IXUS
Canon Connect Station CS100 – wszystkie zdjęcia w jednym miejscu
"3000 mil do Maroka" – pokaz slajdów
Wernisaż wystawy ALBOM.PL
Projekt Przetwórnia – III edycja z udziałem Rafała Milacha
Wystawa Chrisa Niedenthala "1973–1989. Wybrane Fotografie"
Dwie wystawy dwóch krakowskich fotografów – Artura Rychlickiego i Adama Gryczyńskiego
Intenso Mobile Line – pendrive do tabletów
"Pejzaż liryczny" – wystawa zdjęć Łukasza Resiaka
Konkurs fotografii prasowej – Tychy Press Photo 2015
Warsztaty "Profesjonalny retusz zdjęć – cała wiedza w pigułce"
Życzymy Wam Wesołych Świąt!
Rusza konkurs "Photo Grants Challenge. Sztuka Wolności"

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.527s.