Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Edycja obrazu  >  Warsztaty  >  WARSZTAT: Gruszki na wierzbie, czyli podstawy fotomontażu w Photoshopie


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Zaprezentowany w 2003 roku Olympus E-1 był pierwszą lustrzanką należącą do systemu Cztery Trzecie – zaprojektowanego od podstaw w pełni cyfrowego standardu SLR?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

WARSZTAT: Gruszki na wierzbie, czyli podstawy fotomontażu w Photoshopie
Autor: Beata Bieniak
Photoshop w kreatywnych dłoniach, staje się magicznym narzędziem o niewyobrażalnych wręcz możliwościach. Nie ma efektu graficznego którego nie można by było w nim wykonać. Dziś prezentujemy, jak krok po kroku wykonać pracę, która zdobyła pierwsze miejsce w naszym konkursie ''Photoshop – przed i po! ''.

« poprzednia strona 1|2|3|4|5 następna strona »

Tytuł: Patryk, Autor: Beata Bieniek


Pierwsze techniki fotomontażu odnotowano w Polsce w 1924 roku. Nie trudno sobie wyobrazić, że były one bardzo prymitywne a efekty starań fotomontażystów, nie zawsze ich zadawalały. Fotomontaż, dziś częściej nazywany Digital Artem, przeżywa swój wielki rozkwit. Wszystko to, za sprawą intensywnego rozwoju techniki komputerowej. To właśnie ona, udostępnia nam w postaci programów graficznych, niezwykle sprawne i kreatywne narzędzia do edycji zdjęć. W tym artykule pokażę Wam, jak w prosty sposób za pomocą programu Adobe Photoshop stworzyć własny fotomontaż.

Pomysł
Ważny jest pomysł. Bez niego trudno jest złożyć w elegancką całość, dużą ilość różnorakich elementów. Pomysły na artystyczne prace rodzą się zazwyczaj nagle, zakwitają w naszych umysłach i czekają na owocną realizację. Często jednak, przynajmniej w moim przypadku, pomysł rodzi się gdy oglądam zdjęcia. Zdarza mi się, że w poszukiwaniu weny buszuję w swoich obszernych, komputerowych zbiorach plików .jpg. Wiele z tych zdjęć to niestety słabe fotografie, nie przedstawiające niczego ciekawego i nie przynoszące zadowolenia.
 
Nie znaczy to jednak, że zdjęcia te, do niczego nam się nie przydadzą. Wielokrotnie zdarzyło mi się użyć do fotomontażu fotografii, którą wcześniej uznałam za bardzo kiepską, a efekt końcowy montażu z tego zdjęcia, w pełni mnie satysfakcjonował. W przypadku pracy o której mowa tak właśnie było. Fotografia z Patrykiem to bardzo przeciętny, nie wyróżniający się obrazek, jakich każdy z Was znajdzie zapewne wiele w swoich komputerowych zbiorach. Zachęcam Was zatem, byście od czasu do czasu spojrzeli kreatywnie na swoje stare, nudne zdjęcia. Być może, coś ciekawego z tego wyniknie.

Zdjęcia użyte do montażu

Baza
  • tworzymy dokument o wymiarach 3543x3543 pikseli w rozdzielczości 300 dpi na cal. Taka wielkość i rozdzielczość, umożliwi nam wydrukowanie tej pracy w rozmiarach 30x30 cm. Tło naszej pracy nie jest gładkie, i tym zajmiemy się w pierwszej kolejności. Do stworzenia barwnego, rozmazanego tła, użyłam fotografii zachmurzonego nieba.
  • otwieramy zdjęcie z niebem, klikamy /Ctrl+A/ /zaznaczenie/ następnie /Ctrl+C/ /kopiowanie/, przechodzimy do do dokumentu który przed chwilka utworzyliśmy i wklejamy nasze niebo /Ctrl+V/ /wklejanie/
  • dopasowujemy wielkość zdjęcia nieba, do wielkości naszego bazowego dokumentu /edycja/swobodnie przekształć/ lub /Ctrl+T/, tak by wypełniała całą przestrzeń bazy
  • zmieniamy nazwę tej warstwy na /niebo/


Mamy już plik na którego bazie powstanie nasze arcydzieło, czas teraz na resztę drobiazgów.
« poprzednia strona 1|2|3|4|5 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.986s.