Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Edycja obrazu  >  Warsztaty  >  WARSZTAT: Gruszki na wierzbie, czyli podstawy fotomontażu w Photoshopie


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Znany film Tima Burtona, Gnijąca panna młoda (Corpse bride), nakręcony został cyfrową lustrzanką?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

WARSZTAT: Gruszki na wierzbie, czyli podstawy fotomontażu w Photoshopie
Autor: Beata Bieniak
Photoshop w kreatywnych dłoniach, staje się magicznym narzędziem o niewyobrażalnych wręcz możliwościach. Nie ma efektu graficznego którego nie można by było w nim wykonać. Dziś prezentujemy, jak krok po kroku wykonać pracę, która zdobyła pierwsze miejsce w naszym konkursie ''Photoshop – przed i po! ''.

« poprzednia strona 1|2|3|4|5 następna strona »

Tytuł: Patryk, Autor: Beata Bieniek


Pierwsze techniki fotomontażu odnotowano w Polsce w 1924 roku. Nie trudno sobie wyobrazić, że były one bardzo prymitywne a efekty starań fotomontażystów, nie zawsze ich zadawalały. Fotomontaż, dziś częściej nazywany Digital Artem, przeżywa swój wielki rozkwit. Wszystko to, za sprawą intensywnego rozwoju techniki komputerowej. To właśnie ona, udostępnia nam w postaci programów graficznych, niezwykle sprawne i kreatywne narzędzia do edycji zdjęć. W tym artykule pokażę Wam, jak w prosty sposób za pomocą programu Adobe Photoshop stworzyć własny fotomontaż.

Pomysł
Ważny jest pomysł. Bez niego trudno jest złożyć w elegancką całość, dużą ilość różnorakich elementów. Pomysły na artystyczne prace rodzą się zazwyczaj nagle, zakwitają w naszych umysłach i czekają na owocną realizację. Często jednak, przynajmniej w moim przypadku, pomysł rodzi się gdy oglądam zdjęcia. Zdarza mi się, że w poszukiwaniu weny buszuję w swoich obszernych, komputerowych zbiorach plików .jpg. Wiele z tych zdjęć to niestety słabe fotografie, nie przedstawiające niczego ciekawego i nie przynoszące zadowolenia.
 
Nie znaczy to jednak, że zdjęcia te, do niczego nam się nie przydadzą. Wielokrotnie zdarzyło mi się użyć do fotomontażu fotografii, którą wcześniej uznałam za bardzo kiepską, a efekt końcowy montażu z tego zdjęcia, w pełni mnie satysfakcjonował. W przypadku pracy o której mowa tak właśnie było. Fotografia z Patrykiem to bardzo przeciętny, nie wyróżniający się obrazek, jakich każdy z Was znajdzie zapewne wiele w swoich komputerowych zbiorach. Zachęcam Was zatem, byście od czasu do czasu spojrzeli kreatywnie na swoje stare, nudne zdjęcia. Być może, coś ciekawego z tego wyniknie.

Zdjęcia użyte do montażu

Baza
  • tworzymy dokument o wymiarach 3543x3543 pikseli w rozdzielczości 300 dpi na cal. Taka wielkość i rozdzielczość, umożliwi nam wydrukowanie tej pracy w rozmiarach 30x30 cm. Tło naszej pracy nie jest gładkie, i tym zajmiemy się w pierwszej kolejności. Do stworzenia barwnego, rozmazanego tła, użyłam fotografii zachmurzonego nieba.
  • otwieramy zdjęcie z niebem, klikamy /Ctrl+A/ /zaznaczenie/ następnie /Ctrl+C/ /kopiowanie/, przechodzimy do do dokumentu który przed chwilka utworzyliśmy i wklejamy nasze niebo /Ctrl+V/ /wklejanie/
  • dopasowujemy wielkość zdjęcia nieba, do wielkości naszego bazowego dokumentu /edycja/swobodnie przekształć/ lub /Ctrl+T/, tak by wypełniała całą przestrzeń bazy
  • zmieniamy nazwę tej warstwy na /niebo/


Mamy już plik na którego bazie powstanie nasze arcydzieło, czas teraz na resztę drobiazgów.
« poprzednia strona 1|2|3|4|5 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.428s.