Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Oprogramowanie  >  Microsoft Expression Media 2 (beta) – wersja testowa następcy iView MediaPro


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Zaprezentowany w 2003 roku Olympus E-1 był pierwszą lustrzanką należącą do systemu Cztery Trzecie – zaprojektowanego od podstaw w pełni cyfrowego standardu SLR?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Microsoft Expression Media 2 (beta) – wersja testowa następcy iView MediaPro
Dodał: Przemysław Imieliński 07.03.2008
Gigant z Redmond udostępnił na swoich stronach wersję beta następcy aplikacji iView MediaPro, programu do katalogowania i przeglądania cyfrowych plików multimedialnych.


Microsoft po przejęciu w połowie 2006 roku brytyjskiej firmy iView Multimedia i produkowanego przez nią programu iView Media Pro, najpierw ogłosił zmianę jego nazwy na Expression Media, a następnie rozpoczął intensywne prace nad rozwojem aplikacji. Owocem dotychczasowych dokonań programistów jest upublicznienie wersji beta programu Expression Media 2, który tak jak swój poprzednik opracowany został dla komputerów PC i Macintosh.
 
Najnowsza edycja programu do katalogowania i przeglądania cyfrowych multimediów ma oferować hierarchiczny system przypisywania zbiorom słów kluczowych, szybciej katalogować i aktualizować zmiany, pozwalać w znacznie łatwiejszy sposób udostępniać archiwa w sieci, lepsze wykorzystanie możliwości pracy z dwoma monitorami oraz wsparcie dla wielu najnowszych formatów plików multimedialnych.
 
Wersje beta dla obu platform sprzętowych (PC i Mac) zostały udostępnione bezpłatnie i można je pobrać ze strony producenta. Będzie można z nich korzystać bez żadnych ograniczeń do 1 lipca 2008 roku. Można więc spodziewać się, że oficjalna premiera Microsoft Expression Media 2 odbędzie się jeszcze podczas tegorocznych wakacji.


Co nowego?
Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych zmian i nowości, jakie pojawią się w nowej edycji programu:
 
Obsługa nowych formatów plików
Expression Media 2, co zrozumiałe, będzie pozwalał katalogować i podglądać dokumenty pakietu biurowego Microsoft Office 2007/2008, w tym pliki: DOCX, DOTX, PPTX, POTX, XLSX i XLT, ale nie tylko. Na liście wspieranych formatów znalazły się także: XAML, Design, CSS, JS oraz VBS.
 
Lepsza wydajność pracy grupowej
Zgodnie z zapowiedziami Expression Media 2 ma znacznie wydajniej pracować w sieci i umożliwiać przeglądanie udostępnionych zbiorów wielu osobom jednocześnie, nawet wówczas, gdy któraś z osób dokonuje zmian w danym archiwum, wówczas dany katalog pozostanie na czas edycji zablokowany.
 
Zmiany w panelu Info i Organize
Każdy z tych paneli oferuje teraz nowe rozwijane menu z atrybutami pozwalającymi błyskawicznie sortować archiwa za pomocą wybranego lub kilku wybranych kryteriów czy też słów kluczowych.
 
Hierarchiczny system słów kluczowych
Nowy sposób przypisywania zbiorom słów kluczowych udostępniony w panelu Organize, pozwala wprowadzać i przeglądać hasła w sposób hierarchiczny. Poza dodaniem np. nazwiska autora zdjęcia, możliwe jest dodanie kategorii Europa, a w jej drzewie kolejnych poziomów: kraj, miasto, ulica lub hasłowego opisu rodzaju sfotografowanej sceny itp. Podobnie możemy postąpić katalogując zdjęcie naszego psa. Utworzenie drzewa w rodzaju zwierzęta / ssaki / psy pozwoli nam stworzyć bardzo uniwersalny system, który sprawi, że przeglądanie i sortowanie naszego archiwum stanie się szybkie i bardzo precyzyjne.
 
Zwiększona wydajność
Wiele zadań takich, jak importowanie zbiorów, tworzenie katalogów i miniature będzie w nowej wersji program znacznie szybsze. Opcja inteligentnego importu zabezpieczy nas przed utrudnieniami powodowanymi próbą odczytania uszkodzonych zbiorów. Napotkanie takiego pliku będzie powodowało wyświetlenie stosownego komunikatu, z prośbą o podjęcie odpowiedniego działania przez użytkownika.
 
Kompatybilność z Windows Live Virtual Earth
Użytkownicy Expression Media 2 będą mogły pryz wykorzystaniu serwisu Windows Live Virtual Earth dokładnie zlokalizować miejsce, w jakim powstało dane zdjęcie czy film. O ile tylko metadanych pliku znajdować się będą koordynaty GPS, aplikacja pozwoli umiejscowić daną lokację na wirtualnej mapie świata.
 
Możliwości pracy dwumonitorowej
W nowej wersji istnieje możliwość wygodnej pracy z dwoma monitorami. Wystarczy na jednym z nich umieścić panel do katalogowania, a na drugim okno podglądu, by pozbyć uciążliwej konieczności przełączania się między oknami aplikacji.
 
Współpraca z QuickTime (Windows)
Pomimo że Expression Media 2 nie wymaga zainstalowania na komputerze programu QuickTime, to niektóre ze zbiorów nie będą wyświetlane w postaci miniatur, dopóki nie zostanie ona zainstalowana. Dotyczy to następujących typów plików:
– pokazów slajdów i filmów zapisanych w formacie MOV
– skonwertowanych za pomocą Expression Media plików dźwiękowych
– skonwertowanych za pomocą Expression Media plików filmowych
– obróconych lub edytowanych za pomocą za pomocą Expression Media zdjęć
– dokumentów PDF
Do tego czasu pliki te będą oznaczone ikoną "QT", która zniknie, gdy zdecydujemy się na jej instalację.
 
Windows Imaging Components (Windows)
Jeśli odtwarzacz QuickTime nie zostanie zainstalowany Expression Media 2 będzie korzystał w celu odczytywania, zapisywania i konwertowania zbiorów z nowej technologii WIC (Windows Imaging Component), by zrealizować funkcje wykonywane przez QuickTime'a. Dla niektórych formatów plików może to jednak wymagać zainstalowania specjalnych kodeków.
 
Katalogowanie z biorów z nośników przy użyciu funkcji Autoplay (Windows)
Microsoft Expression Media 2 wspiera funkcję system operacyjnego, pozwalająca automatycznie zaimportować dane z zewnętrznych nośników niezwłocznie po ich podłączeniu do komputera. Odpowiednie okno dialogowe funkcji AutoPlay da nam możliwość wskazania bądź utworzenia nowego folderu, do którego powinny trafić importowane dane.
 
Kompatybilność z opcją Quick Look w Leopardzie (Mackintosh)
Użytkownicy Macintoshy docenią z pewnością możliwość szybkiego podglądu miniatur dokumentów bez konieczności otwierania ich w aplikacji, w której zostały one utworzone. Podobnie przeglądać można zawartość poszczególnych katalogów, bez konieczności jego otwierania.

Testuj i używaj za darmo!
Jak już wspomniałem z wersji beta programu Microsoft Expression Media 2 można korzystać całkowicie bezpłatnie do 1 lipca 2008 roku. W tym celu wystarczy pobrać ze strony www.microsoft.com wersję instalacyjną programu przeznaczoną dla "okienek" lub ze strony www.microsoft.com edycję dla "maków". Nie jest wymagana jakakolwiek rejestracja. Warto wypróbować ten uważany przez niektórych za najlepszy program do katalogowania. Może przekona nas jego łatwość i wygoda obsługi.

Microsoft Expression Media 2 (beta) dla Windows: www.microsoft.com (ok. 15 MB)
Microsoft Expression Media 2 (beta) dla Mac OS: www.microsoft.com (ok. 50 MB)
Strona producenta: www.microsoft.com

Zobacz także:
SanDisk FlashBack Adapter – bezpieczne archiwum fotografii
Filter Forge Freepack 2 – darmowy zestaw filtrów do Photoshopa
Export to IStockPhoto – wtyczka eksportowa dla Adobe Lightroom
Nik Software Viveza – nowa wtyczka do korygowania jasności i kolorystyki zdjęć
LR/Mogrify – eksportowo-edycyjna wtyczka dla Lightrooma
Microsoft Pro Photo Shoot – wtyczka do Outlooka dla zapominalskich fotografów
Picasa Web Export – kolejna wtyczka eksportowa dla Adobe Lightroom
Adobe Lightroom – ciemnia cyfrowego fotografa, cz. V
Recenzja: Adobe Photoshop Elements 6.0 – rozbudowane narzędzie w polskiej wersji językowej
Warsztat: Korekta zniekształceń geometrycznych w Photoshopie CS2/CS3
Adobe Lightroom – ciemnia cyfrowego fotografa, cz. IV
Warsztat: Poprawianie ekspozycji fragmentów zdjęcia w Photoshopie
Warsztat: Szybkie tonowanie zdjęć w programach graficznych
Adobe Lightroom – ciemnia cyfrowego fotografa, cz. III
Adobe Lightroom – ciemnia cyfrowego fotografa, cz. II
Photoshop CS3 – co nowego dla fotografa?
Katalogowanie i archiwizacja – część II: Katalogowanie fotografii
Adobe Lightroom – ciemnia cyfrowego fotografa, cz. I
Katalogowanie i archiwizacja – część I: Porządek na dysku
Warsztat: Usuwanie koloru – konwersja fotografii do czerni i bieli
Warsztat: Prosta ramka typu pass-partout w Photoshopie
Adobe Photoshop: kadrowanie fotografii

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.029s.