Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Edycja obrazu  >  Narzędzia do edycji  >  Photoshop CS3 – co nowego dla fotografa?


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszą lustrzanką z samopowrotnym lustrem był wyprodukowany w roku 1947 na Węgrzech aparat Duflex?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Photoshop CS3 – co nowego dla fotografa?
Autor: Robert Wyłupek
Wprawdzie Photoshop CS3 pojawi się w sprzedaży dopiero w przyszłym miesiącu, jednak już dzisiaj na fotografuj.pl prezentujemy jego nowe możliwości. Przyglądamy się czym wersja CS3 różni się od swojego poprzednika, sprawdzając które z nowych narzędzi będą przydatne podczas pracy ze zdjęciami.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

Pojawiła się długo oczekiwana nowa edycja Photoshopa. Po raz pierwszy program oferowany jest w dwóch wersjach – CS3 i CS3 Extended. Dla fotografa nie ma to jednak większego znaczenia, gdyż wersja rozszerzona przeznaczona jest głównie dla specjalistów z takich dziedzin, jak architektura, inżynieria, medycyna i badania naukowe. Dlatego też, prezentujemy jedynie nowe funkcje do obróbki zdjęć, znajdujące się w standardowej wersji produktu firmy Adobe.
 

Nowy interfejs
Pierwsze zmiany zauważymy tuż po uruchomieniu Photoshopa. Od razu widoczny jest bowiem nowy interfejs programu, który poza zmienioną szatą graficzną oferuje przede wszystkim większą funkcjonalność. Palety narzędziowe zostały powiązane ze sobą, dzięki czemu zwinięcie jednej z nich powoduje automatyczne dostosowanie rozmiarów innych okienek do pozostałej przestrzeni. Ponadto jednym kliknięciem myszą możemy zmienić sposób ich wyświetlania – decydując tym samym, czy chcemy widzieć większy obszar fotografii, czy też może zależy nam bardziej na lepszym dostępie do zawartości palet.
 
Wygląd paska narzędzi także możemy zmieniać za pomocą jednego kliknięcia – ikonki narzędzi będą wyświetlane w dwóch kolumnach lub tylko jednej. Przy każdej zmianie sposobu wyświetlania palet i paska narzędzi obszar roboczy zdjęcia zostaje automatycznie dopasowany do wolnej przestrzeni w taki sposób, aby elementy interfejsu nie przesłaniały obrazu.
 

Jak widzimy na powyższej animacji nowy interfejs programu pozwala w łatwy sposób dostosować przestrzeń roboczą do własnych potrzeb – wystarczy jedno kliknięcie myszą w odpowiednią ikonę, pasek narzędzi lub paletę.

Sporym udogodnieniem jest też możliwość szybkiej zmiany przestrzeni roboczej (Workspace) na najbardziej odpowiadającą wykonywanej przez nas pracy (np. Color and Tonal Correction, Image Analysis, Web Design itp.). W tym celu nie musimy już wchodzić do głównego menu, gdyż listę mamy przez cały czas dostępną na pasku. Po wybraniu jednej z opcji optymalizowany jest wygląd palet oraz podświetlane są w menu najbardziej przydatne funkcje. Przy pierwszym spotkaniu z nową wersją Photoshopa warto wybrać z Workspace opcję What’s New in CS3, dzięki czemu łatwiej znajdziemy nowe funkcje programu – będą one zaznaczone w menu kolorem niebieskim.
 

Umiejscowienie ''pod ręką'' menu Workspace znacznie ułatwia pracę z Photoshopem, np. dzięki wyróżnieniu kolorem najprzydatniejszych funkcji w menu.

Lepsze ''odRAWianie''
W kolejnej edycji Photoshopa zaimplementowano także nowy moduł do obróbki "negatywów cyfrowych", który naszpikowano funkcjami znanymi już z Lightrooma. Liczba zakładek zwiększyła się do ośmiu (wcześniej było ich pięć), z których dwie podzielone zostały jeszcze dodatkowymi folderami. W Camera RAW pojawiły się m.in. takie narzędzia, jak Fill Light i Dust Busting, które pozwalają "dopieścić" jasne i ciemne partie obrazu. Udostępniono też możliwość konwersji RAW-a do czerni i bieli, z wykorzystaniem korekcji w ośmiu kanałach barwnych.
 

Na powyższej animacji widzimy, iż w nowym module Camera RAW dostępnych jest znacznie więcej opcji ''odRAWiania'' niż u jego poprzedników. Do dyspozycji mamy aż osiem zakładek, które zawierają funkcje pozwalające na lepszą konwersję RAW-ów.

Najnowsza wersja narzędzia Camera RAW pracuje przy tym o wiele szybciej niż we wcześniejszych wersjach – jest sprawniejsza także od programu Adobe Photoshop Lightroom – i zapewnia lepszą jakość konwersji RAW-ów. Na zwiększenie wydajności pracy wpływ ma też nowa zakładka Presets, pozwalająca na zapisanie dowolnej konfiguracji ustawień narzędzi Camera RAW, którą później wybieramy jednym kliknięciem myszą z naszej listy. Przyznam się, że zmiany dokonane w module do obróbki "negatywów cyfrowych" mają dla mnie największe znaczenie spośród nowinek Photoshopa CS3.
« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.923s.