Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Edycja obrazu  >  Narzędzia do edycji  >  Adobe Lightroom – ciemnia cyfrowego fotografa, cz. II


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Victor Hasselblad swoją karierę rozpoczął praktyką w zakładach Zeissa?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Adobe Lightroom – ciemnia cyfrowego fotografa, cz. II
Autor: Jarosław Zachwieja
Pierwszą czynnością, jaką wykonujemy z fotografiami po zakończeniu sesji, jest przeniesienie ich na dysk twardy komputera (lub – znacznie rzadziej – od razu na płyty CD lub DVD). Ta, z pozoru banalna, czynność jest bardzo ważna, jeżeli zależy nam na porządku w naszych zbiorach. Adobe Lightroom może ułatwić nam tę pracę już od samego początku. Musimy jedynie wiedzieć, jakie oferuje nam w tym zakresie możliwości i jak najlepiej je wykorzystać.

« poprzednia strona 1|2|3|4|5 następna strona »

W pierwszej części cyklu poświęconego nowej wielozadaniowej aplikacji dla fotografów przedstawiliśmy w skrócie możliwości programu Adobe Lightroom. Teraz przyjrzymy się dokładniej jego możliwościom w zakresie zarządzania kolekcjami zdjęć. Narzędzia oddane nam do dyspozycji przez inżynierów z firmy Adobe możemy podzielić na dwie grupy: służące do importu fotografii oraz sterujące pracą biblioteki zdjęć. Dodatkowo w ustawieniach programu (menu File | Preferences) znajduje się szereg parametrów zarządzających różnymi aspektami aplikacji. Będziemy je omawiać w miarę dokładnego opisywania powiązanych z nimi narzędzi.

Biblioteki ze zdjęciami
Mianem biblioteki w Adobe Lightroom określana jest baza danych zawierająca dane o położeniu plików i informacje o każdej fotografii oraz o wszelkich zmianach jakich dokonaliśmy w zdjęciach (jest to ważne, gdyż w odróżnieniu od Photoshopa, poddając zdjęcia edycji nie modyfikujemy oryginalnych plików graficznych). Bibliotece towarzyszą też miniatury zdjęć zapisane w osobnych plikach, dzięki którym program nie musi mieć stałego dostępu do oryginalnych fotografii. Możemy zatem przeglądać zdjęcia zebrane na wielu płytach CD lub DVD bez konieczności umieszczania nośników w napędzie optycznym komputera (jest to wymagane dopiero podczas edycji oraz eksportu konkretnych obrazów).

W oknie wyboru biblioteki możemy również stworzyć nową bibliotekę zdjęć. W tym celu należy kliknąć przycisk Create New Database.

Domyślnie aplikacja tworzy jedną bibliotekę w pliku o nazwie Lightroom Database.lrdb zlokalizowanym w katalogu Moje Dokumenty/Moje Obrazy/Lightroom. Może jednak współpracować również z niezależnymi bibliotekami zlokalizowanymi w różnych folderach (nie mogą to być jednak dyski sieciowe ani foldery z atrybutem "tylko do odczytu"). Ponieważ wszystkie pliki bibliotek mają takie same nazwy, nie możemy ich też umieścić w jednym miejscu na dysku twardym.
 
Aby móc wybierać bibliotekę, z którą chcemy pracować, powinniśmy poszukać w ustawieniach programu (wspomniane wcześniej menu File | Preferences, zakładka General) opcji When starting up use this library. Ustawienie jej na Prompt me when starting Lightroom spowoduje pojawianie podczas startu programu okna dialogowego, w którym będziemy mogli wybrać jedną z dostępnych bibliotek, albo stworzyć nową.

Paleta General okna Preferences zawiera dwa ważne ustawienia zebrane w grupie Default Library. Zależy od nich, czy otwierając program mamy możliwość wyboru biblioteki zdjęć oraz jak często wykonywana będzie jej kopia bezpieczeństwa.

Warto też w tym samym oknie ustawień zmienić opcję Automatically back up library na wykonywanie kopii bezpieczeństwa biblioteki codziennie lub nawet za każdym razem, gdy uruchamiany jest program. Trwa to tylko chwilę, natomiast minimalizuje ryzyko utraty danych w wypadku awarii komputera.

Import zdjęć
W zależności od naszej koncepcji na kolekcję zdjęć, ich import możemy przeprowadzić w dwojaki sposób: pozostawić je w oryginalnej lokacji lub też skopiować w określone miejsce na dysku twardym. Obydwa rozwiązania są przydatne w określonych sytuacjach.

Program wykrywa podłączone do komputera czytniki kart pamięci i aparaty fotograficzne. Potrafi też odnaleźć foldery ze zdjęciami na tych urządzeniach i w momencie naciśnięcia przycisku Import proponuje przejście od razu do tej lokalizacji.

Import połączony z kopiowaniem plików pozwala stworzyć jednolitą bibliotekę zdjęć na dysku twardym naszego komputera. Jest też jedyną dostępną opcją w sytuacji, gdy importujemy pliki bezpośrednio z karty pamięci lub aparatu fotograficznego. Dodatkowo możemy wówczas polecić programowi jednoczesne skonwertowanie fotografii do uniwersalnego, promowanego przez firmę Adobe, otwartego formatu zapisu zdjęć DNG (Digital Negative). Daje to nam pewność, że w przyszłości zdjęcia nasze będą obsługiwane bez problemów przez każdą aplikację wspierającą ten standard zapisu obrazów.
 
Z kolei import z bieżącej lokalizacji jest przydatny, jeżeli nasze zbiory znajdują się na płytach CD /DVD i nie chcemy ich kopiować na dysk twardy. Skorzystamy z tej opcji również w wypadku, gdy fotografie mają już opracowaną przez nas strukturę na dysku twardym i nie chcemy jej modyfikować.

Wstępne sortowanie i obróbka zdjęć mogą odbyć się jeszcze w trakcie importu. Po przeglądnięciu miniatur odznaczamy fotografie, które nas zupełnie nie interesują, a do pozostałych przypisujemy słowa kluczowe i szablony edycyjne. W oknie tym projektujemy też strukturę folderów z fotografiami.

Okno importu otwieramy klikając ikonę na lewym panelu w module Library lub wciskając kombinację klawiszy [Ctrl]+[Shift]+[I]. Po wybraniu przez nas miejsca, w którym znajdują się fotografie, otworzy się okno o nazwie Import Photos. Mamy w nim możliwość obejrzeć miniatury importowanych zdjęć, odznaczyć te, które nas nie interesują oraz zmodyfikować niektóre z ustawień jeszcze przed wprowadzeniem zdjęć do biblioteki (np. przypisać domyślny szablon edycji dla fotografii, słowa kluczowe lub zmodyfikować metadane). Jeżeli wybraną przez nas metodą importu (definiowaną w polu File Handling) jest kopiowanie lub przenoszenie plików, możemy też wybrać metodę ich uporządkowania w nowej lokalizacji oraz polecić wykonanie dodatkowych kopii bezpieczeństwa fotografii.
« poprzednia strona 1|2|3|4|5 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.084s.