Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Edycja obrazu  >  Narzędzia do edycji  >  Adobe Lightroom – ciemnia cyfrowego fotografa, cz. III


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Obiektywy typu zoom o rekordowo wysokiej jasności f/2 można spotkać wyłącznie w obrębie E-Systemu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Adobe Lightroom – ciemnia cyfrowego fotografa, cz. III
Autor: Jarosław Zachwieja
Sprawne zarządzanie kolekcją fotografii nie oznacza tylko przygotowania dobrego systemu katalogowego. Bardzo przydatne jest również sklasyfikowanie zdjęć nie tylko ze względu na ich tematykę, ale także pod kątem ich przydatności do określonych celów. Innymi słowy, zdjęcia należy nie tylko poukładać, ale też ocenić. Tym właśnie zagadnieniom poświęcona została trzecia część naszego przewodnika po Adobe Lightroom.

« poprzednia strona 1|2|3|4|5 następna strona »

W poprzedniej części cyklu opisującego funkcje Lightrooma poznaliśmy m.in. narzędzia pomagające uporządkować nasze fotograficzne zbiory: biblioteki, kolekcje, słowa kluczowe i metadane. Uzupełnieniem dla nich są systemy wyróżniania oceniania zdjęć: flagi, etykiety barwne oraz punktacja. Są to narzędzia bardzo często ignorowane przez użytkowników jako skomplikowane i nieprzydatne. Tymczasem to właśnie one pozwalają w później łatwo odnaleźć interesujące nas zdjęcia – zwłaszcza, jeśli równolegle pracujemy przy materiale z kilku sesji będącym na różnych etapach obróbki.

Oceny – zdjęcie trzy, czy czterogwiazdkowe?
Podstawowym mechanizmem oceniania zdjęć w Adobe Lightroom jest punktacja (ang. Rating). Każde zdjęcie może mieć od zera (domyślnie) do pięciu punktów. Wyraża się to obecnością na panelu Metadata (prawa paleta modułu Library) odpowiedniej liczby gwiazdek w polu Rating. Gwiazdki te są obecne również przy miniaturach zdjęć, zaś w przypadku przełączenia modułu Library w tryb wyświetlania pojedynczego zdjęcia (Loupe View) na pasku narzędzi tuż pod nim.

System oceniania oparty na punktacji od zera do pięciu gwiazdek jest stosowany w wielu programach do zarządzania zdjęciami. W Lightroomie informacje o ocenie można znaleźć w kilku miejscach: w polu roboczym programu, przy miniaturach, w panelu Metadata oraz w menu podręcznym każdej fotografii.

Punktacja może być też wyświetlana przy miniaturach zdjęć u dołu ekranu na tzw. taśmie filmowej (ang. Filmstrip). Aby się tam pojawiła klikamy prawym przyciskiem myszki na jednej ze znajdujących się tam fotografii i z menu podręcznego wybieramy Show Ratings and Picks. Pozwoli nam to widzieć oceny zdjęć również w innych modułach programu (np. Develop).
 
Jeżeli chcemy przyznać fotografii lub ich grupie ocenę, kliknijmy dowolny z opisanych wcześniej wskaźników punktacji w obszarze roboczym lub na panelu Metadata. Możemy też zrobić to znacznie szybciej korzystając w tym celu z klawiszy [0]-[5].

Flagi – zdjęcie do kosza, czy do dalszej obróbki?
Kolejnym narzędziem porządkującym zbiory w Adobe Lightroom są flagi. Umożliwiają one oznaczenie zdjęć jako udane (ang. Pick) bądź nieudane (ang. Rejected). Naturalnie, nie musimy nakładać na zdjęcie żadnej flagi – trzecim i ostatnim stanem tego narzędzia dla każdego obrazu jest więc nieoznaczony (ang. Unflagged).
 
Stan flag nie jest wyświetlany poza polem roboczym modułu Library oraz miniaturami na dolnym panelu programu. Podobnie jak w przypadku punktacji mają one postać małych ikon przy miniaturach. Za pomocą tych samych ikon możemy też zmieniać ustawienie flag – wystarczy kliknąć ją prawym przyciskiem myszki i wybrać odpowiednią opcję z menu podręcznego. Oczywiście stan ten możemy też zmieniać za pomocą klawiatury, klawiszami [P] (Pick), [U] (Unflagged), [X] (Rejected) lub kombinacjami klawiszy [Ctrl]+[Strzałka w górę] i [Ctrl]+[Strzałka w dół].

Flaga dla każdej fotografii może znajdować się w jednym z trzech stanów. Mimo to przy zdjęciach czasem wyświetlane są tylko dwa z nich: Pick oraz Rejected. W takim wypadku pozycję Unflagged oznacza brak jakiejkolwiek ikony.

Można się zastanawiać, po co twórcy Lightrooma przygotowali dodatkowy mechanizm sortujący, który oferuje tak mało opcji oznaczania. Jest on odpowiednikiem naszej najbardziej naturalnej metody podziału rzeczy – na dobre i złe. Korzystając z flag możemy w prosty sposób wyróżnić te zdjęcia, które nam się podobają oraz te, których miejscem docelowym powinien być wyłącznie kosz na śmieci.
« poprzednia strona 1|2|3|4|5 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.078s.