Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Edycja obrazu  >  Warsztaty  >  Adobe Photoshop: kadrowanie fotografii


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszy nowoczesny obiektyw zmiennoogniskowy powstał już w 1948 roku, najstarsza zaś tego typu konstrukcja pochodzi z przełomu XIX i XX wieku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Adobe Photoshop: kadrowanie fotografii
Autor: Arkadiusz Stachowski
Podczas robienia zdjęć nie zawsze mamy czas na precyzyjne ustalenie kadru czy sprawdzenie poprawnego poziomu linii horyzontu. Często otrzymujemy wtedy „przekrzywione” fotografie, na których główny obiekt jest np. zbyt mały w porównaniu do otaczającego go tła. W takich i wielu innych przypadkach możemy ponownie wykadrować zdjęcie za pomocą funkcji Kadrowanie (Crop tool) w programie Photoshop CS.

« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »

Narzędzie to oprócz przycinania boków fotografii pozwala również na szybką zmianę rozdzielczości i rozmiarów obrazka, jego obrót oraz zmianę perspektywy. Jak wykonać odpowiednią korekcję dowiecie się z zamieszczonych poniżej porad.

Podstawowe operacje
Narzędzie Kadrowanie możemy wybrać z palety narzędziowej lub włączyć skrótem klawiaturowym C. Po zaznaczeniu określonej powierzchni, rozszerzamy lub zmniejszamy wybrany obszar, poprzez przesuwanie uchwytów na rogach lub bokach ramki. Ustawiając kursor nad uchwytami będziemy mogli dokonać obrotu – przełączanie pomiędzy tymi trybami jest wizualizowanie zmianą symbolu kursora. Znacznik widoczny na środku zaznaczenia będzie przydatny podczas obracania. Wyznacza on punkt, wokół którego będzie wykonywany obrót. Aby przesunąć całą wykonaną przez nas selekcję musimy kliknąć i przytrzymać lewy przycisk myszy wewnątrz zaznaczonego obszaru, a następnie przenieść całość w wybranym kierunku. Zatwierdzenie wykonanych manipulacji uzyskujemy poprzez wciśnięcie klawisza [Enter].

Zmiany kadrowanego obszaru dokonujemy przez przesunięcie uchwytów ramki zaznaczenia, jeżeli kursor znajdzie się z boku uchwytu – na przyciemnionym obszarze – włączony zostanie tryb obracania.

Przycinanie fotografii do konkretnego wymiaru
W celu przycięcia zdjęcia wystarczy tylko na belce z ustawieniami narzędzia wpisać wymiar w cm (np. 10 x 15 cm) i rozdzielczość 300 dpi. Natomiast, gdy fotografia ma trafić do galerii internetowej, wprowadzamy wartość w pikselach – z dopiskiem px, a pole, w którym określamy docelową rozdzielczość pozostawiamy puste.

Po wpisaniu w ustawieniach narzędzia rozmiaru zdjęcia, nie tylko skadrujemy obrazek, ale zmienimy jego rozmiar – np. do standardowego formatu papierowej odbitki 10 x 15 cm.

Jedyne, co teraz musimy zrobić, to zaznaczyć odpowiedni fragment zdjęcia. Podczas tej operacji stosunek dłuższych boków do krótszych jest zablokowany, a wyznaczają go wpisane przez nas wartości w polach Szerokość (Width) i Wysokość (Height). Dlatego zmiany obszaru kadrowania możemy dokonać tylko za pomocą uchwytów na rogach zaznaczenia. Aby zatwierdzić przycięcie przyciemnionych obszarów, wciskamy klawisz [Enter].
« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Moich pięć udanych zdjęć

Istnieją zdjęcia, do których często wracamy. Jesteśmy z nich dumni, są świadectwem niezwykłych wydarzeń, lubimy je, są piękne lub po prostu pozwalają nam przywołać miłe wspomnienia. Pokażcie innym swoje najlepsze fotografie.
Moich pięć udanych zdjęć
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[18.10.2018]
Autor:
Paweł C.
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.054s.