Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  KFT - wręczenie nagród i wystawa


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Aby w aparatach Canon PowerShot sprawdzić, jaka wersja firmware'u jest obecna w aparacie, należy przygotować sobie odpowiednią kartę pamięci?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

KFT - wręczenie nagród i wystawa
Dodał: Błażej Organisty 19.11.2015
Ponad 2000 zdjęć i 170 fotografów. Wręczeniu nagród laureatom pierwszej edycji „Konkursu Fotografii Teatralnej” towarzyszyć będzie otwarcie wystawy prac uczestników Konkursu w Galerii Instytutu Teatralnego. W drugiej części wieczoru – premiera albumu fotografii teatralnej HUECKEL/TEATR, wystawa-slideshow Podglądanie duchów, fotografowanie ciał oraz spotkanie z udziałem Magdy Hueckel i Wojciecha Nowickiego.


Wystawę prac finalistów KFT 2014/2015 będzie można oglądać w terminie 23 listopada 2015 – 23 stycznia 2016. Wernisaż zaplanowano na 23 listopada, na godzinę 18.00.

Fot. Jakub Wittchen, Collective Jumps, Poznań 2014


Oglądający - zdaniem kuratorki, Agnieszki Kubaś - powinni pamiętać, że fotografowanie teatru to nie tylko nieustanna gra między aparatem a jego dysponentem, między konkretem scenicznym a ideą teatru, to przede wszystkim ciągłe balansowanie między postawą służebną wobec cudzego dzieła i autonomią fotografa-artysty.

Fot. Katarzyna Machniewicz, Room 40, reż M. Kuźmiński


Wystawa prac szesnaściorga finalistów pierwszej edycji Konkursu Fotografii Teatralnej prezentuje pojedyncze fotografie zgłoszone do kategorii „teatralne zdjęcie sezonu” oraz zestawy dokumentacyjne premier sezonu 2014/15. Zdjęcia ze spektakli teatrów dramatycznych, lalkowych i tańca, teatrów instytucjonalnych i grup amatorskich obok fotografii elementów scenografii i kostiumów oraz portretów aktorów podczas prób; fotografie, które utrwalają pracę wybitnych twórców kilku pokoleń, takich jak Grzegorz Jarzyna, Natalia Korczakowska, Pia Partum, Weronika Szczawińska, Cezary Studniak, Jerzy Zoń, Maciej Kuźmiński, ale także spektakle zrealizowane przez młodzież podczas integracyjnych warsztatów teatralnych, międzynarodowe koprodukcje oraz występy gościnne zagranicznych artystów – szczególne walory dokumentacyjne łączą się w nich z niezwykłą ekspresją i wyjątkową jakością estetyczną.

fot. Szymon Bogacz, Nadobnisie i koczkodany, czyli zielona pigułka, Jelenia Góra 2015


Z jednej strony teatralna fotografia, która inspiruje się modą i wykorzystuje rozmaite stylizacje, z drugiej – fotografia silnie osadzona w realiach dokumentu i w przynależnych mu radykalnych założeniach realizacyjnych. Obie konwencje, oprócz intencji rejestrowania i porządkowania utrwalanego dzieła, wykorzystują – choć w różnym stopniu i na różne sposoby – zarówno dyskursywne, jak i poetyckie możliwości interpretacyjne fotografii. Z tej wielości wyłania się koncepcja nowego teatralnego widzenia i nowego widzenia teatru. Czy jednego, czy trafnie i czy w pełni – te pytania pozostają otwarte.

Wystawa towarzyszy obchodom 250-lecia teatru publicznego w Polsce.

HUECKEL/TEATR
Organizatorzy informują również o premierze albumu fotografii teatralnej HUECKEL/TEATR (23 listopada ok. 18:30). Towarzyszyć jej będzie wystawa-slideshow zdjęć teatralnych Magdy Hueckel zatytułowana Podglądanie duchów, fotografowanie ciał oraz dyskusja prowadzona przez Krzysztofa Pijarskiego, w której udział wezmą: Agata Adamiecka-Sitek, Aga Dwernicka, Magda Hueckel i Wojciech Nowicki.

fot. Wojciech Sobolewski, Tit Anik, reż. Kaya Kołodziejczyk, TR Warszawa 2015


Celem Konkursu Fotografii Teatralnej jest propagowanie i rozwój sztuki fotografowania teatru oraz prezentacja fotografii teatralnej nie tylko jako formy dokumentowania procesu pracy teatralnej, ale także jako narzędzia współtworzenia znaczeń i sposobów odbioru dzieła i działalności twórczej. Uczestnikami Konkursu mogli być zarówno artyści-fotograficy, absolwenci wyższych szkół artystycznych, jak i amatorzy. Prace wykonane między 1 września 2014 a 31 sierpnia 2015 roku można było zgłaszać w dwóch kategoriach: teatralne zdjęcie sezonu (pojedyncze zdjęcia, ukazujące przedstawienie teatralne, pracę nad nim lub inne sceny związane z życiem teatralnym) oraz zestaw dokumentacyjny z premiery sezonu 2014/15.

Wernisaż: 23 listopada o godzinie 18:00
Termin wystawy: 23 listopada 2015 – 23 stycznia 2016
Miejsce: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Adres: ul. Jazdów 1, Warszawa
Godziny otwarcia i pozostałe informacje: www.instytut-teatralny.pl
Kuratorzy: Agnieszka Kubaś, Wojciech Cichecki

Zobacz także:
Spotkanie z Agnieszką Rayss
Festiwal TERRA. Rowerami na Krańce Świata
Warsztaty Profi Post Photo
Konkurs "Piękna ona, piękny on" rozstrzygnięty!
Polish Misia w hołdzie Arakiemu
Cinemaforum - ostatni dzień rejestracji!
"Ganges - misja bez wizji" na festiwalu TERRA
Fashion Week Poland 2015
Gavrysh, de Middel i Gronski w Łodzi
Wizje Natury 2015
Konkurs "Fotografia miesiąca" - listopad
#HeroesWeLove – fotograficzny konkurs na Instagramie
Bitwa Mistrzów, czyli fotograficzne reality show!
Pierwsza prezentacja festiwalu TERRA już za miesiąc
Konkurs fotograficzny "Zdrowie - podaj dalej!"
MEDIA LAB 6: Bez wiedzy autora
Fotografia za 10 złotych!
Wisła w obiektywie Marka Kamińskiego

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.257s.