Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Teoria  >  Słownik pojęć  >  Słowniczek pojęć fotograficznych


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Popularnych ogniw litowo-jonowych nie wolno przechowywać rozładowanych?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Słowniczek pojęć fotograficznych
Autor: Robert Wyłupek, Marcin Pawlak, Jarosław Zachwieja
W naszym obszernym indeksie terminów fotograficznych wyjaśniamy wiele pojęć, z jakimi mogą spotkać się młodzi adepci fotografii. Jest on na bieżąco rozbudowywany tak, by stanowił kompletny zbiór definicji, ułatwiających zrozumienie artykułów publikowanych w naszym serwisie.


ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXZ

Temperatura barwowa. Miara wyrażana w kelwinach (K), określająca wrażenie barwy światła z danego źródła. Oświetlenie „ciepłe” (np. zachodzącego słońca, lamp żarowych) ma niską temperaturę barwową (poniżej 3000 K), oświetlenie dzienne i błysk flesza ma ok. 5400 K (światło białe), natomiast oświetlenie "chłodne" ma wysoką temperaturę barwową, np. 8000 K w pochmurny dzień. Temperatura barwowa światła ma wpływ na odwzorowanie kolorów na zdjęciach i dlatego – w razie potrzeby – dominantę barwną niweluje się przez odpowiednie ustawienie balansu bieli (w aparatach cyfrowych) lub dobranie filtrów korekcyjnych (w fotografii analogowej). Zobacz artukuły: Balans bieli i temperatura barwowa, Regulacja balansu bieli w plikach JPEG oraz Aparat w okularach, czyli ABC filtrów optycznych.
Tessar. Jedna z najpopularniejszych konstrukcji obiektywów. Jest to obliczony przez P.Rudolpha i produkowany przez Zeissa od 1902 roku czterosoczewkowy anastygmat. Ostatni człon składa się z dwóch sklejonych soczewek, jest to zatem tryplet czterosoczewkowy. Ze względu na doskonałe własności optyczne i możliwość uzyskiwania stosunkowo dużych otworów względnych (rzędu 1:2.8-3.5) jest produkowany był przez wiele firm, głównie jako obiektyw standardowy.
TIFF. TIFF (Tagged Image File Format) Jeden z najpopularniejszych komputerowych formatów zapisu grafiki rastrowej. Jest formatem bardzo uniwersalnym, gdyż przechowuje ścieżki i kanały alfa, profile koloru, komentarze tekstowe, pozwala także na zapisywanie dokumentów wielostronicowych. Umożliwia kompresję przechowywanego obrazu przy zastosowaniu rozmaitych algorytmów, zarówno stratnych (np. JPEG) jak i bezstratnych (LZW, CCITT, RLE). Pomimo iż format ten ma już ponad 20 lat, w dalszym ciągu jest rozwijany, co w dużej mierze jest zasługą elastyczności jego pierwotnej koncepcji.
Tilt. Oznaczenie obiektywów z możliwością wykonywania pokłonów, czyli nachylania osi optycznej obiektywu względem osi aparatu. Operacja taka pozwala na nierównoległe względem płaszczyzny zdjęcia ustawienie strefy głębi ostrości. Funkcja ta wykorzystywana jest podczas wykonywania zdjęć reklamowych i trikowych. Zobacz też: Shift.
Transfokator (zoom). Określenie używane w odniesieniu do obiektywów zmiennoogniskowych, czyli takich, które pozwalają na płynne przejścia między krótszymi a dłuższymi ogniskowymi.
Tryplet. Trójczłonowy anastygmat, w najprostszym wydaniu trójsoczewkowy (tzw. Tryplet Cooke’a, ew. Taylora). Trypletem czterosoczewkowym jest Tessar, spotyka się również tryplety pięciosoczewkowe (przedni i tylny człon klejone z dwóch soczewek).
Tryplet Cooke'a (Taylora). Trójsoczewkowa konstrukcja optyczna, likwidująca większość zniekształceń optycznych i aberracji. Tryplet składa się z dwóch skupiających soczewek wykonanych ze szkła flint oraz umieszczonej pomiędzy nimi soczewki wklęsłej ze szkła kron. Chociaż konstrukcja ta została opatentowana w 1893 roku przez Dennisa Taylora, głównego projektanta w zakładach optycznych Cooke of York (dziś Cooke Optics Ltd.), układy tego typu znane były już wcześniej, i stosowane w teleskopach, jak choćby obiektyw opracowany w 1765 roku przez Petera Dollonda. Pomimo iż tryplety Cooke'a do zastosowań fotograficznych nigdy nie były produkowane w zakładach Cooke, licencja udzielona firmie Taylor, Taylor & Hobson zobowiązywała do umieszczenia napisu Cooke w nazwie obiektywu – stąd powszechna dziś nazwa tryplet Cooke'a. Dziś tryplety trójsoczewkowe stosowane są głównie w tanich aparatach fotograficznych (ale nie tylko, spotkać je można również w Olympusach Mju-1), chociaż ich wadą jest bardzo duża wrażliwość na precyzję wykonania. Tryplet Cooke'a doczekał się wielu konstrukcji pochodnych o lepszych parametrach, jak choćby klasyczny Tessar.
TS-E. Oznaczenie obiektywów Canona typu tilt/shift, czyli z możliwością decentrowania osi optycznej. Dzięki tej funkcji pozwalają one na korygowanie (lub zniekształcanie) perspektywy oraz sterowanie orientacją płaszczyzny ostrości. Obiektywy TS-E nie mają silnika autofokusa i wymagają manualnego ustawiania ostrości. Zobacz także artykuł: Oznaczenia obiektywów Canona dla systemu EOS.
TTL. Skrót od ang. Throught The Lens, oznaczający pomiar oświetlenia poprzez obiektyw. Oznacza to, że światłomierz w aparacie mierzy ilość światła, które przechodzi przez optykę i w rzeczywistości naświetla materiał światłoczuły (film, matrycę itp.). Dzięki takiemu rozwiązaniu aparat uwzględnia przy pomiarze oświetlenia wpływ różnorodnych nasadek (filtrów, telekonwerterów itp.) redukujących ilość przepuszczanego przez nie światła.
TWAIN. Powstały w 1992 roku standard wymiany informacji między urządzeniami przechwytywania obrazu (skanerami i aparatami cyfrowymi) a programami graficznymi, opracowany dla Windows i systemów Apple Macintosh. Nazwa ta bywa żartobliwie rozwijana jako "Technology Without An Interesting Name" (technologia bez interesującej nazwy), choć w rzeczywistości została zaczerpnięta z dzieła Rudyarda Kiplinga "The Ballad of East and West" jako określenie na trudności, jakie niegdyś napotykano w komunikacji między skanerami i komputerami.


Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 3.619s.