Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Teoria  >  Słownik pojęć  >  Słowniczek pojęć fotograficznych


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Wartość przysłony f/1.0 nie jest graniczną (najmniejszą) wartością ciągu przysłon, i że istnieją obiektywy większej jasności niż 1:1.0?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Słowniczek pojęć fotograficznych
Autor: Robert Wyłupek, Marcin Pawlak, Jarosław Zachwieja
W naszym obszernym indeksie terminów fotograficznych wyjaśniamy wiele pojęć, z jakimi mogą spotkać się młodzi adepci fotografii. Jest on na bieżąco rozbudowywany tak, by stanowił kompletny zbiór definicji, ułatwiających zrozumienie artykułów publikowanych w naszym serwisie.


ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXZ

X. Patrz: PC Terminal
xD. xD (eXtremally Digital) Standard kart pamięci flash wprowadzonych na rynek w roku 2002 przez Fujifilm oraz Olympusa i stosowanych przede wszystkim w cyfrowych aparatach fotograficznych tychże firm. Ze względu na niewielką pojemność (512 MB) oraz wydajność (3 MB/s zapis, 5 MB/s odczyt) w swej pierwszej wersji (Standard) nie zdobyły większej popularności. Również wprowadzone później aktualizacje do pierwotnej specyfikacji nie przyniosły przełomu. Co prawda umożliwiają przechowywanie większej ilości danych (do 2 GB), jednak osiągalne transfery przez karty typu M są w dalszym ciągu niezadowalające. Dopiero odmiana typu H, wprowadzona w 2005 roku, pozwala teoretycznie uzyskać prędkość zapisu do 9 MB/s, a odczytu do 15 MB/s. Chociaż obie nowsze odmiany, M i H pozwalają na zapisanie do 8 GB danych, największe dostępne karty w standardzie xD mają pojemność 2 GB. Zobacz też: Pamięć flash.
XR. (eXtra Refraction) W ten sposób oznaczane są obiektywy Tamrona, w których zastosowano elementy optyczne ze szkła o dużym współczynniku załamania (refrakcji). Pozwala to na zmniejszenie grubości soczewek, a co za tym idzie, redukcję wagi i rozmiarów obiektywu. Zobacz też artykuł Oznaczenia obiektywów Tamron.


Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.633s.