Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Teoria  >  Słownik pojęć  >  Słowniczek pojęć fotograficznych


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Obiektywy typu zoom o rekordowo wysokiej jasności f/2 można spotkać wyłącznie w obrębie E-Systemu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Słowniczek pojęć fotograficznych
Autor: Robert Wyłupek, Marcin Pawlak, Jarosław Zachwieja
W naszym obszernym indeksie terminów fotograficznych wyjaśniamy wiele pojęć, z jakimi mogą spotkać się młodzi adepci fotografii. Jest on na bieżąco rozbudowywany tak, by stanowił kompletny zbiór definicji, ułatwiających zrozumienie artykułów publikowanych w naszym serwisie.


ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXZ

Zdolność rozdzielcza. Miara charakteryzująca zdolność materiałów światłoczułych (matrycy, negatywu, diapozytywu itp.) lub obiektywów do reprodukcji szczegółów. Zdolność rozdzielcza najczęściej podawana jest w liniach na milimetr – im większa jest ta wartość, tym wyższa jest zdolność rozdzielcza.
Zoom. Patrz: Transfokator.
Zoomar. Pierwszy seryjnie produkowany obiektyw zmiennoogniskowy do aparatów na błonę 35 mm. Opracowany został przez dr. Franka Backa z firmy Zoomar z Nowego Jorku, a produkowany był dla Voigtländera w zakładach Kilfitta w Monachium pod nazwą Voigtälnder-Zoomar. Pierwotnie dostępny był z bagnetami Exakta oraz Bessamatic, później wytwarzany był również z gwintem mocującym M42. Obiektyw ten miał dość niespotykany zakres ogniskowych 36-82 mm oraz stały otwór względny 2.8. Stały otwór względny oraz utrzymywanie ostrości obrazu w trakcie zmiany ogniskowej to cechy charakterystyczne tego obiektywu – i nic dziwnego, mieszcząca się na Long Island firma Zoomar specjalizowała się wówczas w produkcji optyki kinematograficznej i telewizyjnej. W sumie pod nazwą Zoomar powstało wiele obiektywów dla różnych systemów i formatów, wszystkie były produkowane w zakładach Heinza Kilfitta.
Źrenica wejściowa. Projekcyjny obraz przysłony znajdującej się wewnątrz obiektywu, obserwowany przez przedni (skupiający) człon obiektywu. Taki obraz przysłony jest z reguły nieco większy, niż jej rzeczywiste rozmiary. Źrenica wejściowa jest podstawą do wszelkich obliczeń, w który należy uwzględnić wielkość otworu przysłony (a nie jego fizyczna średnica).


Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.874s.