Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Wernisaż Portretu kobiety


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszą lustrzanką z samopowrotnym lustrem był wyprodukowany w roku 1947 na Węgrzech aparat Duflex?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Wernisaż Portretu kobiety
Dodał: Błażej Organisty 10.12.2015
Na zdjęciach dominują młode kobiety, co wydaje się wpisywać w narrację wykreowaną przez współczesne media i zachodnią kulturę. W zdecydowanej mniejszości znajdują się fotografie przedstawiające osoby w dojrzałym i starszym wieku.


Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne serdecznie zaprasza wszystkich miłośników fotografii oraz koneserów piękna na kolejną wystawę, której tematem są kobiety. Wernisaż odbędzie się 11 grudnia o godzinie 17:00 w Galerii Fotografii Ratusz.

„Fotografowanie ludzi różni się zdecydowanie od wszystkich innych rodzajów fotografii” - pisze Cary Wolinsky. „Kiedy robisz pejzaże czy jakieś inne kompozycje, poszukujesz czegoś interesującego graficznie lub symbolicznie nośnego. Fotografując ludzi, szukasz czegoś innego, chcesz zajrzeć choćby na ułamek sekundy w głąb ludzkiej duszy...”

Portret kobiety, plakat


Istnieje ogromna różnorodność stylów i charakterów zdjęć portretowych. Uwidacznia się to także na wystawie zbiorowej Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego pt. „Portret kobiety”, gdzie prezentowane są typy fotografii plenerowych naturalnych, pozowanych, jak i zdjęcia studyjne, w tym ze znamionami portretu psychologicznego. Na zdjęciach dominują młode kobiety, co wydaje się wpisywać w narrację wykreowaną przez współczesne media i zachodnią kulturę. W zdecydowanej mniejszości znajdują się fotografie przedstawiające osoby w dojrzałym i starszym wieku. Należy stąd wnioskować, że wystawa jest raczej zbiorem indywidualnych odniesień do fotografii kobiet niż poszukiwaniem obiektywnej prawdy o kobiecie.

Portret kobiety, fot. Katarzyna Pomian


Sam temat w sztuce czy fotografii nie jest niczym nowym i istnieje od wieków, będąc nieodłączną częścią każdej kultury. Zarówno w starożytności, jak i dzisiaj – w dobie konsumpcji masowej, zwyczaje, tradycje i mody określają akceptowalne społecznie wizerunki kobiet. Współcześnie wydaje się dominować wzorzec prezentujący kult piękna, młodości i szczęścia. To potwierdzają w części prezentowane prace członków Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Portret kobiety, fot. Andrzej Pogudz

Oglądający wystawę zobaczą również osoby bliskie dla fotografujących, co nawiązuje do tematyki zdjęć zapoczątkowanych przez Alfreda Stieglitza, który przez długi czas fotografował swoją żonę. Indywidualne podejście do tematu oraz różnorodność stylistyczna okazują się w tym przypadku atutem projektu.

Tekst: prezes Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego

Lista autorów biorących udział w wystawie: Andrzej Bąk, Andrzej Bikowski, Wojciech Chudzik, Janek Cios, Marcin Denis, Wojciech Kapuściński, Piotr Komajda, Ola Kostrubiec, Ewelina Magdziak, Tadeusz Mierzwa, Stanisław Orłowski, Grzegorz Pastuszak, Dawid Podolak, Andrzej Pogudz, Katarzyna Pomian, Janusz Puławski, Marek Ryś, Waldemar Siatka, Adam Swatek, Dariusz Szopa.

Wernisaż: 11 grudnia, godz. 17.00;
Wystawa: 11.12.2015 - 10.01.2016;
Miejsce: Galeria Fotografii Ratusz;
Adres: Rynek Wielki 1, Zamość;
Godziny otwarcia i dodatkowe informacje: www.ztf.pl

Zobacz także:
Publikacja i spotkanie autorskie
Polak laureatem konkursu w Los Angeles
Fotoreportaż z Madagaskaru
Początek "Życia przedmiotów"
Wernisaż "CHA, CHA, CHA"
Spotkanie z Jackiem Fotą
Wernisaż wystawy o Toruniu
Wernisaż w Leica Gallery
Nowa Warszawa - wernisaż
Gra o film z AVerMedią
Wernisaż w Lublinie
Wykład fotograficzny w Lublinie
TERRA tym razem o Ekwadorze
Ostatni dzień konkursu Fotografuj.pl!
Wernisaż wystawy o Ukrainie
Popkulturowe przypadki fotografii
Festiwal TERRA. Rowerami na Krańce Świata
Wernisaż otwierający tegoroczny OFFO
Dziś wernisaż Odwróconych
Powerbank Intenso A5200

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.232s.