Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Dziś wernisaż Odwróconych


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszą lustrzanką z samopowrotnym lustrem był wyprodukowany w roku 1947 na Węgrzech aparat Duflex?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Dziś wernisaż Odwróconych
Dodał: Kamila Bałdyga 29.10.2015
W Starej Galerii ZPAF w Warszawie dziś o 18.00 rozpoczyna się wystawa zdjęć Zdzisława Mackiewicza “Odwróceni – awers XZ”. – Opis drogi twórczej Zdzisława Mackiewicza wiele mówi o poszukiwaniach sztuki fotograficznej na progu XXI wieku rozpiętych między dążeniami do abstrakcji a reporterską rzeczowością - opisuje Stanisław Jasiński.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

„Odwróceni-rewers” to prace powstałe w latach 2010/14. Fotografie wykonane były w 2010 roku zaś obecny kształt uzyskały w 2014 roku.

Odwróceni, fot. Z. Mackiewicz


Cykl ten można nazwać portretowym choć moim zamiarem nie było portretowanie osób w nim fotografowanych. Przyświecała mi idea z motta czy mojego credo, “Interesuje mnie, nie to, co fotografia przedstawia w naturalistyczny, materialny sposób, ale to co można wydobyć z otoczenia dla potrzeb czystego obrazu i sensu jego konstrukcji z zachowaniem szacunku dla tego, co zapisała klisza lub matryca cyfrowa”. Tytuł odnosi się do sytuacji jaką spotykamy codziennie obserwując rewersy ludzi na ulicach, kolejkach, siedząc w tramwaju czy na sali etc, nie identyfikuje on osób fotografowanych. Podtytuły prac zamieszczone na postaciach są tylko statystycznym numerem kolejnych ujęć i wygenerowanych automatycznie przez program w urządzeniu jakim się posłużyłem do opracowania ostatecznej formy tych obrazów. Treść jest dla mnie bez znaczenia choć zdaję sobie sprawę, iż odbiorca będzie doszukiwał się znaczeń tych prac, szanuję jego wybór w dążeniu do zobaczenia tego co nie leżało u podstaw powstania tego cykluopisuje Stanisław Jasiński ze ZPAF.

Odwróceni, fot. Z. Mackiewicz


“Odwróceni – awers XZ”, zamknięty cykl prac ma swoje źródło w „Odwróceni-rewers”. Powstał w latach 2014/15, tym razem wizerunki portretowanych łączy jeden wspólny element:

Moją intencją było wkroczenie na obszar zakazany, wejście w osobę portretowaną z brutalną siłą. Widzę portret i chcę widzieć jak portretowany, widzieć odbiorcę i jego zdziwienie twierdzi autor.
« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.456s.