Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Popkulturowe przypadki fotografii


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus E-3 dzięki swojej budowie jest wyjątkowo odporny na niesprzyjające czynniki zewnętrzne, takie jak kurz i woda?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Popkulturowe przypadki fotografii
Dodał: Błażej Organisty 26.11.2015
Muzeum Narodowe w Gdańsku organizuje kolejne spotkanie w ramach cyklu Rozmowy o Fotografii, w piątek 27 listopada 2015, o godz. 17.00. Gościem będzie Witold Kanicki, który opowie o popkulturowych przypadkach fotografii.


Od pierwszych dni istnienia fotografia stała się obiektem powszechnego zainteresowania, zjednując ludzi reprezentujących różne warstwy społeczne. Kolejne wynalazki techniczne sprawiały, że medium to przyjęło funkcję narzędzia kultury popularnej, przyciągając do siebie coraz to większe rzesze fascynatów. Z każdym rokiem przybywało osób korzystających z usług fotografów, ale i samych fotografujących, dla których konstruowano łatwiejszy w użyciu sprzęt. Czasopisma ilustrowane, reklama i rozrywka, to tylko nieliczne obszary kultury, w których mechaniczne obrazy zadomowiły się na stałe. Choć najczęściej historycy fotografii koncentrowali się na tym, co profesjonalne, wyjątkowe, wybitne i wykraczające poza codzienność, to jednak zdecydowana większość zdjęć wykonanych na przestrzeni ostatnich 175 lat oddaje amatorskie gusta zwykłych ludzi, ich ulubione tematy, fascynacje i zainteresowania. Innymi słowy, właściwa historia fotografii obejmować powinna udział tego medium w kształtowaniu kultury popularnej. Z tej przyczyny wykład zaprezentowany w Gdańskiej Galerii Fotografii dotyczył będzie przeróżnych aspektów technicznych, ikonograficznych, estetycznych medium, wpływających na powszechne zainteresowanie mu towarzyszące. Amatorskie konwencje, polaroidy, kolorowa fotografia czy zdjęcia paparazzi, to tylko niektóre popkulturowe punkty w historii fotografii. Wszystko to rozpatrzyć można w odniesieniu do kultury wysokiej i elitarnej, stanowiącej niejako przeciwwagę najpopularniejszych kierunków w dziejach medium.

fot. Marcin Giżycki


Witold Kanicki - doktor historii sztuki, adiunkt na Wydziale Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, wykładowca Zürcher Hochschule der Künste w Zurychu oraz Warszawskiej Szkoły Fotografii. Niezależny krytyk i kurator. Autor kilkudziesięciu tekstów o sztuce i fotografii, publikowanych m.in. na łamach „Kwartalnika Fotografia”, „Artluka”, „Exitu”. Rozprawa doktorska jego autorstwa ukaże się niebawem pod tytułem Ujemny biegun fotografii: negatywowe obrazy w sztuce nowoczesnej, nakładem wydawnictwa Słowo/obraz terytoria.

Data: 27 listopada 2015;
Godzina: 17.00;
Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku; Gdańska Galeria Fotografii Zielona Brama;
Adres: Długi Targ 24, Gdańsk
Więcej informacji: www.mng.gda.pl ggf@mng.gda.pl

Zobacz także:
Zwycięzcy Rory Peck Awards
Zwycięzcy IV edycji Akcji (foto)edukacji
Najlepsze zdjęcia KFT
Laureaci DEBUTS w Warszawie
Promocja obiektywów Tamron
Viva! Photo Awards 2015 rozstrzygnięty
Aktualizacja Post Focus od Panasonic
Warsztaty w Zaułku Hartwigów
Dziś otwarcie wystawy himalaistów
Warsztaty Fotografii Ślubnej
Slide show TTF w Katowicach
Startuje Festiwal Migawek
KFT - wręczenie nagród i wystawa
Polska wystawa w Paryżu

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.044s.