Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Zwycięzcy Rory Peck Awards


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszą jednoobiektywową lustrzanką małoobrazkową był wyprodukowany w 1948 roku Contax-S?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Zwycięzcy Rory Peck Awards
Dodał: Błażej Organisty 26.11.2015
Przyznawane w czterech kategoriach nagrody otrzymali freelancerzy z północnego Iraku, Pakistanu i Syrii. Wymownie świadczy to o roli, jaką odgrywają w branży informacyjnej lokalni operatorzy, relacjonujący wydarzenia ze stref konfliktów i innych trudno dostępnych miejsc.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

Już po raz dwudziesty niezależni operatorzy zajmujący się relacjonowaniem wiadomości i bieżących wydarzeń zostali uhonorowani nagrodami im. Rory’ego Pecka. Uroczystość ich wręczenia poprowadziła Alex Crawford, specjalna korespondentka Sky News. Uroczystość była również okazją do zaprezentowania działalności Fundacji im. Rory’ego Pecka, oraz wsparcia, jakiego udziela ona niezależnym dziennikarzom na całym świecie.

Nagrodę im. Rory’ego Pecka w kategorii „Wiadomości” otrzymał 27-letni operator z Syrii Zein Al-Rifai za dokumentację walk toczących się w jego rodzinnym mieście Aleppo. Film „Aleppo: Life in Ruins” (Aleppo — życie w ruinach), zamówiony i wyemitowany przez AFPTV, był kręcony od czerwca 2014 r. do lutego 2015 r. Dokument przedstawia skutki niemal codziennych bombardowań części miasta pozostającej w rękach rebeliantów oraz codzienną rzeczywistość mieszkających tam ludzi. W ocenie sędziów Zein w swoim wymownym materiale filmowym ukazuje obrażenia, śmierć i rozpacz, ale „nigdy nie traci z widzenia człowieczeństwa — siły, która pozwala ludziom trwać w nawet najgorszych warunkach”. Nagrodę wręczyła Lyse Doucet, główna korespondentka BBC ds. międzynarodowych.

Rory Peck Awards 2015


Nagrodę im. Rory’ego Pecka w kategorii „Reportaż” zdobył Irakijczyk Zmnako Ismael za film „On the Road with Yazidis Fleeing Islamic State” (W drodze z jazydami uciekającymi przez Państwem Islamskim), zrealizowany ze środków własnych i wyemitowany przez Channel 4 News. Zmnako sfilmował exodus dziesiątek tysięcy jazydów z góry Sindżar w północnym Iraku w ciągu dwóch dni w sierpniu 2014 r., przebywając całą trasę z syryjskiego obozu dla uchodźców Nowruz na górę i z powrotem. Jurorzy określili jego film mianem „niezwykle poruszający”. „W pełni czuliśmy się uczestnikami tych niesamowitych wydarzeń przypominających biblijny exodus. Film był pięknie nakręcony i pozostawił trwałe wrażenie”. Nagrodę wręczył Sorious Samura, niezależny dziennikarz i laureat jednej z wcześniejszych edycji konkursu.

Rory Peck Awards 2015, Zmanko Ismael


Nagrodę Sony Impact Award w kategorii „Aktualności” przyznano pakistańskiemu operatorowi-freelancerowi Haiderowi Alemu. Haider otrzymał nagrodę za film „Pakistan’s Hidden Shame” (Ukryta hańba Pakistanu). Opowiada on o dziesiątkach tysięcy pakistańskich chłopców, którzy stali się ofiarami pedofilów — w wielu przypadkach kierowców autobusów i ciężarówek otwarcie przyznających się do kontaktów seksualnych z chłopcami. Jury uznało film za szokujący i wymowny. „Obraz robił ogromne wrażenie, kamera po prostu pozwalała ludziom spokojnie mówić. Pełen współczucia, nienarzucający się przekaz sprawiał, że byliśmy razem z tymi dziećmi”. Film wyprodukowała wytwórnia Clover Films dla Channel4.

Tegoroczną Nagrodę im. Martina Adlera, ufundowaną przez firmę Hexagon, otrzymał Hassan Ashwor z miasta Dahuk w północnym Iraku. Hassan stał się podstawowym kontaktem dla przebywających w tamtym rejonie dziennikarzy i przedstawicieli organizacji praw człowieka, zwłaszcza badających potworności, jakie popełniło na jazydach Państwo Islamskie. Nagroda im. Martina Adlera ma na celu wyróżnienie miejscowych freelancerów, którzy pracując w trudnych warunkach we własnym kraju, wnoszą znaczący wkład w proces zdobywania i przekazywania informacji.

Po 20 latach Fundacja im. Rory’ego Pecka realizuje to samo zadanie: wspiera rzeczowo, organizacyjnie i finansowo dziennikarzy-freelancerów i ich rodziny na całym świeciemówi Tina Carr, dyrektor Fundacji im. Rory’ego Pecka. – Praca dzisiejszych laureatów i finalistów pokazuje, czemu to robimy. To właśnie dzięki nim mamy informacje, które trudno byłoby zdobyć i przekazać. Bez ich talentu, determinacji i śmiałości nasze rozumienie świata stałoby się uboższe. Dziennikarze stale są obiektem różnych ataków na całym świecie, a w największym stopniu właśnie freelancerzy. Ci ludzie bardziej niż kiedykolwiek zasługują na nasze uznanie, wsparcie i ochronę.
« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.504s.