Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Wykład fotograficzny w Lublinie


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Panoramiczne monitory komputerowe o proporcjach obrazu 16:10 niemal idealnie spełniają zasady Złotej Proporcji?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Wykład fotograficzny w Lublinie
Dodał: Błażej Organisty 02.12.2015
Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie i Instytut Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zapraszają na piąty wykład VII edycji otwartych wykładów o sztuce z cyklu Nieskończony eksperyment – sztuka i obrazy nowoczesności. Prelekcję pt. "Narzędzie szybsze niż pędzel. Nowoczesne spojrzenie Henri Cartier-Bressona" wygłosi Kamila Leśniak.


Henri Cartier-Bresson to jeden z najbardziej znanych fotoreporterów na świecie, współtwórca agencji fotograficznej Magnum. Wykształcenie zdobywał jednak w paryskich pracowniach awangardowych malarzy. Czy w jego fotografiach, a także słynnej koncepcji „decydującego momentu” odnaleźć można echo doświadczeń z nowoczesną plastyką? Czy bez tych artystycznych powinowactw Cartier-Bressona nazywany były dzisiaj „okiem stulecia”? Kamila Leśniak postaraa się odpowiedzieć na te pytania, rozważając związki pomiędzy narodzinami fotografii reportażowej a sztuką.

Wykład odbędzie się 2 grudnia 2015 (środa) o godzinie 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie przy ul. Peowiaków 12 (Gmach Centrum Kultury).

"Pojęcie „eksperymentu”, mimo zastrzeżeń wysuwanych czasem przez teoretyków nauki, na trwałe weszło do słownika interpretacji sztuki w epoce nowoczesnej i post-nowoczesnej. Bez względu na to bowiem, jak można definiować „nowoczesność” w sztuce i architekturze, „eksperyment”, obok „awangardy” czy „rewolucji” stał się hasłem rozpoznawczym nowoczesnych poszukiwań, a także znalazł swoje odzwierciedlenie w koncepcjach tworzenia kolekcji sztuki współczesnej. Można zaryzykować stwierdzenie, że artystyczny eksperyment był wysiłkiem zmierzającym do uchwycenia tego, co niemożliwe, ufundowanym nierzadko na utopijnych wizjach przekształcania życia poprzez sztukę, aż do całkowitego zatarcia granic pomiędzy klasycznymi obszarami sztuki, koncepcji estetycznych i życia. Eksperyment miał otwierać nieznane dotąd sfery poznawcze i emocjonalne sztuki, bardzo często stając się synonimem „twórczości” w ogóle. Niniejszy cykl wykładów jest próbą ukazania obrazów świata nowoczesnego, powołanych do istnienia decyzją twórców, którzy nie cofali się przed najbardziej nawet kontrowersyjnymi i skrajnymi eksperymentami." - Kamila Leśniak

Więcej informacji: www.zacheta.lublin.pl

Zobacz także:
TERRA tym razem o Ekwadorze
Ostatni dzień konkursu Fotografuj.pl!
Podsumowanie Cinemaforum
Domowa biblioteka zdjęć od Qnap
Samsung otwiera sklep w Kielcach
Przedświąteczna promocja na książki fotograficzne
Wernisaż wystawy o Ukrainie
Kolejna prezentacja festiwalu TERRA
Popkulturowe przypadki fotografii
Zwycięzcy Rory Peck Awards
Festiwal TERRA. Pokaz zdjęć z Bieszczad
Najlepsze zdjęcia KFT
Laureaci DEBUTS w Warszawie
Viva! Photo Awards 2015 rozstrzygnięty
Warsztaty w Zaułku Hartwigów
Dziś otwarcie wystawy himalaistów
Warsztaty Fotografii Ślubnej
Slide show TTF w Katowicach

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.999s.