Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  "Nieznane oblicza Hinduizmu" – wieczór kultury indyjskiej


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszy nowoczesny obiektyw zmiennoogniskowy powstał już w 1948 roku, najstarsza zaś tego typu konstrukcja pochodzi z przełomu XIX i XX wieku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

"Nieznane oblicza Hinduizmu" – wieczór kultury indyjskiej
Dodał: Przemysław Imieliński 01.04.2015
Wernisaż wystawy fotografii, pokazy taneczne, koncert inspirowany muzyką indyjską oraz prelekcja popularnonaukowa złożą się na program wieczoru poświęconego kulturze Indii, na który organizatorzy zapraszają w sobotę 11 kwietnia br. o godz. 18.00 do wrocławskiego Klubu Pod Kolumnami.


Wystawa jest próbą zaprezentowania tradycji, która trwa i rozwija się na subkontynencie indyjskim od tysięcy lat. Prezentowane fotografie ukazują hinduizm w jego różnych wymiarach, pozwalają zetknąć się z podstawowymi praktykami, obrzędami i szczegółami dnia powszedniego. Aneta Krejczy, indolog oraz kulturoznawczyni, opowie o cieniach i blaskach życia w Indiach, na podstawie własnych doświadczeń z pobytów na subkontynencie indyjskim.

Indie, fot. materiały organizatorów


Wydarzeniu towarzyszyć będą pokazy różnych form tańca indyjskiego, od najbardziej klasycznych po współczesne. Bharatanatyam – starożytny styl klasycznego tańca indyjskiego, pochodzący z południowych Indii, początkowo tańczony przez tancerki-kapłanki, devadasi, wykona Alicja Jezierska (Ahalya). Indyjski taniec filmowy Bollywood zatańczy Karolina Zarębska – członkini szkoły tańca orientalnego An Najma, natomiast taniec Bahara, jedną z odmian tańca Bollywood, wykona Aleksandra Reimann.

Indie, fot. materiały organizatorów


Muzycznym uzupełnieniem indyjskiego wieczoru w Klubie Pod Kolumnami będzie koncert gitarowy Wiktora Mączyńskiego, w autorskim repertuarze łączącym elementy tradycyjnej muzyki indyjskiej z brzmieniami folkowymi.

Hinduizm w pigułce
Większości z nas hinduizm kojarzy się z wiarą w reinkarnację, w wielorękich bogów oraz ze świętymi krowami i rzeką Ganges. Być może też z fakirami, kobietami z czerwoną kropką na czole ubranymi w kolorowe sari oraz hałaśliwymi procesjami. Jednak sam hinduizm nie jest, ani szablonowy, ani jednorodny. Ma bardzo różne oblicza, których nie znamy lub nie rozumiemy. Religioznawstwo klasyfikuje go jako jedną z głównych religii świata. Stwierdzenie takie jest jednak bardzo mylące, gdyż jak zauważył specjalista w tym zakresie J. L. Brockington jest to raczej niehomogeniczny konglomerat różnych nurtów i wierzeń. Trudno jest też wskazać wspólny mianownik, który dotyczyłby wszystkich religii określanych mianem hinduizmu. Wspomniany uczony w pracy poświęconej temu fenomenowi zajmuje się również buddyzmem, gdyż zarówno historycznie, jak i filozoficznie trudno jest oddzielić od siebie wzajemne wpływy tych dwóch wielkich religii, powstałych na terenie Indii.

Indie, fot. materiały organizatorów


Tym, co przede wszystkim będziemy tu rozumieć pod pojęciem hinduizmu są wierzenia, które zaczęły nabierać coraz większego znaczenia od czasu epoki Magadhy (VI–IV w. p.n.e.), powoli wypierając wcześniejszy braminizm wraz z jego silnym naciskiem na rytuały ofiarne. Nowa religijność miała charakter egalitarny i nawiązywała do lokalnych wierzeń ludowych. Jej najważniejszym elementem stało się rozwijanie emocjonalnego związku z bóstwem. Dziś obejmuje przede wszystkim trzy główne kulty: wisznuicki (poświęcony bóstwu Wisznu), śiwaicki (z Śiwą w centrum) i śaktyjski (uznający żeńską zasadę wraz z jej przejawieniami w postaci różnych bogiń za ostateczną rzeczywistość). Hinduizm to przebogata obrzędowość. Rytuały i sakramenty ściśle związane są z kalendarzem księżycowym, a nierzadko kapłan-bramin wyznacza ich termin na podstawie dokładnych obliczeń astrologicznych. Obserwując życie codzienne hinduistów odnosi się nieodparte wrażenie, że sacrum nieustannie przenika ich dzień powszedni. Od porannej kąpieli, poprzez sposób ubierania się i przygotowania posiłku, aż po wieczorną modlitwę i medytację.

Lokalizacja: Klub Pod Kolumnami
Adres: Wrocław, pl. św. Macieja 21
Termin: 11 kwietnia (sobota), godz. 18.00–20.00
Wystawa fotografii czynna: do 30 kwietnia 2015 r.
Organizatorzy: Instytut Studiów Azjatyckich, Klub Pod Kolumnami
Wstęp: wolny

Więcej informacji: www.kolumny.art.pl

Zobacz także:
Wystawa z okazji XX-lecia Wrocławskich Szkół Fotograficznych
Ogłoszono kolejnych zwycięzców Sony World Photography Awards 2015
Album Michała Statkiewicza "Fotoprzemyślenia nad pięćdziesiątką"
Discover Europe 2015 – ostatnie dwa dni zgłaszania prac konkursowych!
Profesjonalny retusz zdjęć – cała wiedza w pigułce
Wernisaż wystawy "Uniesienia, czyli taniec w mieście" Dominika Domańskiego
Canon liderem rynku cyfrowych aparatów z wymienną optyką
Konkurs Panasonic Lumix: Fotograficzne Perły Polski!
Wystawa "Niemen" w Ney Gallery and Prints
Ogłoszono zwycięzców Nikon European Film Festival
Ludzie i wraki. Ustecki port w pierwszych latach po II wojnie światowej
Wernisaż wystawy Grzegorza Łoznikowa "Masters"
Sony na XVIII Targach Film Video Foto
Startuje Brave Kids 2015
EIZO na targach Film Video Foto w Łodzi
Plecaki Hama Lismore dla każdego fotografa

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.314s.