Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Wernisaż wystawy Grzegorza Łoznikowa "Masters"


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus E-3 dzięki swojej budowie jest wyjątkowo odporny na niesprzyjające czynniki zewnętrzne, takie jak kurz i woda?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Wernisaż wystawy Grzegorza Łoznikowa "Masters"
Dodał: Przemysław Imieliński 27.03.2015
16 kwietnia 2015 r. o godz. 19.00 w warszawskiej Lookout Gallery odbędzie się wernisaż wystawy kolaży powstałych na bazie oryginalnych fotografii z XI Letnich Igrzysk Olimpijskich w Berlinie.


W ramach nadchodzącej wystawy warszawska Lookout Gallery pokaże prace multimedialnego artysty Grzegorza Łoznikowa z cyklu "Masters". Serii kolaży powstałych na bazie oryginalnych fotografii z XI Letnich Igrzysk Olimpijskich w Berlinie będzie towarzyszyć prezentacja wybranych materiałów archiwalnych.

Grzegorz Łoznikow, Bez tytułu z cyklu Masters, 2015


Cykl "Masters" powstał na bazie fotografii z albumu dokumentującego Igrzyska Olimpijskie, które odbyły się w 1936 roku w nazistowskich Niemczech pomimo protestów opinii publicznej i środowisk sportowych. Jest to drugi z dwóch pamiątkowych tomów wydanych wtedy przez niemiecką spółkę tytoniową Cigaretten/Bilderdienst. Wypełnionej tekstami o sportowcach publikacji towarzyszyła seria fotografii przeznaczonych do samodzielnego wklejania w pozostawione na nie puste miejsca. Egzemplarz, z którego pochodzą wykorzystane fotografie, musiał być własnością niemieckiej rodziny z Hirschberg im Riesengebirge – miasta, które zostało przyłączone do Polski pod nazwą Jelenia Góra. W 1945 roku niemiecka ludność uległa tam przymusowym wysiedleniom, a po prawie 50 latach kilkuletni Grzegorz Łoznikow z Jeleniej Góry znalazł album ze zdjęciami sportowców na strychu rodzinnego domu. Częściowo pokolorował wtedy fascynujące postaci, które przywodziły mu na myśl jedynie superbohaterów z popularnych komiksów.

Grzegorz Łoznikow, Bez tytułu z cyklu Masters, 2012


Dzisiaj, tworząc unikatowe, oparte na znalezionym albumie, prace, Grzegorz Łoznikow łączy wszystkie elementy tej historii. Dzięki powrotowi do niewinnego doświadczenia z dzieciństwa kolaże zyskują na lekkości – ingerencja w archiwalne zdjęcia jest zabawna, bo modelina we fluorescencyjnych kolorach przywołuje chłopięcą fascynację wizerunkami sportowców. Powstałe kolaże są jednak także świadomym odniesieniem do historii. Kiedy zrozumiemy, że tło dla dowcipnych działań artystycznych stanowią wizerunki nazistowskich bohaterów olimpiady, artystyczna ingerencja staje się brutalną krytyką nazistowskiego kultu doskonałego ciała i profanacją archiwalnych fotografii. Wystawa w Lookout Gallery ma na celu zaznaczenie zarówno artystycznej, jak i historycznej wartości pracy Grzegorza Łoznikowa. Oprócz cyklu kolaży zaprezentowane zostaną prace oparte na wybranych fragmentach albumu i on sam w formie muzealnego obiektu – niemego świadka historii. Świadomie odnosząc się do jego skomplikowanych losów, Grzegorz Łoznikow tworzy wielowarstwową pracę o – sprowokowanej przez przypadkowo znaleziony przedmiot – potrzebie zrozumienia i pamiętania historii.

Grzegorz Łoznikow (ur. 1987). Artysta multimedialny, absolwent Akademii Sztuk Pięknych im Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, stypendysta Academy of Fine Arts w Tienjin w Chinach. Jego prace prezentowane były na licznych wystawach (m.in. House of Change Art for Social Change, Europejski Kongres Kultury, Wrocław, 2011; Sound of Silence, BWA Design, Wrocław, 2011; Woliery, Muzeum Współczesne Wrocław, 2012; History in Pictures, Mieszkanie Gepperta, Wrocław, 2012; Bestiary, CK Agora, Wrocław, 2012; Kształt, Galeria Wozownia, Toruń, 2013; Ecorebelia, BWA Studio, Wrocław, 2014; We are Coming to Conquare You, Thearte and Galeria Gona Fishing, Lipzig) i festiwalach (m.in. Survival Art Review, Wrocław, 2010–2014; ParaPhotographie, C.Rockefeller Center For The Contemporary Arts, Dresden, 2014; Festival Circulacion(s), Paryż, 2015).

Lookout Gallery. Otwarta w kwietniu 2012 roku Lookout Gallery specjalizuje się w fotografii i mediach pokrewnych, prezentując twórczość współczesnych artystów z Polski i z zagranicy. Głównym założeniem programowym galerii jest poszukiwanie i promocja młodych talentów w dziedzinie fotografii i nacisk zarówno na intelektualny jak i wizualny wymiar twórczości artystycznej. Koncentrując się na promowaniu fotografii jako sztuki i obiektu kolekcjonerskiego, galeria prowadzi działalność edukacyjną i aktywnie angażuje się w życie stołecznego środowiska galeryjnego.

Lokalizacja: Lookout Gallery
Adres: Warszawa, ul. Puławska 41, lok. 22
Wernisaż: 16 kwietnia 2015 r., godz. 19.00
Wystawa czynna: do 31 maja 2015 r.
Kuratorka: Katarzyna Różniak

Więcej informacji: www.lookoutgallery.pl

Zobacz także:
Sony na XVIII Targach Film Video Foto
Startuje Brave Kids 2015
EIZO na targach Film Video Foto w Łodzi
Plecaki Hama Lismore dla każdego fotografa
Wernisaż wystawy "Niedecydujący moment" Krzysztofa Millera
"Swoją drogą" – wystawa fotografii studentów Uniwersytetu Śląskiego
Dostrzeż głębię! – Ogólnopolski Studencki Konkurs Fotografii
Manfrotto LUMIE – nowa seria lamp ledowych
Wernisaż wystawy "Przestrzeń zatrzymana"
Stwórz doskonałe środowisko edycji zdjęć dzięki X-Rite oraz Adobe
Konkurs "Focus of Fashion" rozstrzygnięty!
Wernisaż wystawy o dzieciach z Sanilippo
EIZO ColorEdge CG248-4K – monitor dla fotografów i filmowców
Częściowe zaćmienie Słońca – czas na okulary

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.552s.