Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Wystawa "Niemen" w Ney Gallery and Prints


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Do pierwszych aparatów dalmierzowych Canona (o nazwie Hansa Kwanon) w latach 1934–46 obiektywy produkował Nippon Kōgaku Kōgyō K.K. – czyli dzisiejszy Nikon?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Wystawa "Niemen" w Ney Gallery and Prints
Dodał: Przemysław Imieliński 31.03.2015
Od 12 kwietnia o dnia 17 maja 2015 r. w warszawskiej Ney Gallery and Prints można oglądać zdjęcia Krzysztofa Gierałtowskiego, Ryszarda Horowitza, Marka Karewicza , Chrisa Niedenthala, Małgorzaty Niemen, Lidii Popiel i Andrzej Świetlika, na których przedstawili oni wybitnego kompozytora i wokalistę Czesławowa Niemena.


Ney Gallery&Prints zaprezentuje wystawę poświęconą wybitnemu kompozytorowi, wokaliście, instrumentaliście, felietoniście, poecie, twórcy grafik Czesławowi Niemenowi. Na ekspozycję "Niemen" składać się będą prace twórców, którzy mieli przyjemność poznać i fotografować Czesława Niemena. Zobaczyć będzie można fotografie żony artysty Małgorzaty Niemen, prace Krzysztofa Gierałtowskiego, Ryszarda Horowitza, Marka Karewicza Chrisa Niedenthala, Lidii Popiel, Andrzeja Świetlika. Każdy z artystów przedstawi osobę Czesława Niemena w indywidualny, charakterystyczny dla siebie sposób. Fotografie zostały wykonane między innymi w Nowym Jorku, Warszawie, zarówno przy okazji specjalnie zorganizowanych sesji, podczas pracy artysty, jak również przy okazji prywatnych spotkań fotografów i muzyka. Wystawa "Niemen" zaprezentowana zostanie w nowej przestrzeni wystawienniczej Ney Gallery&Prints. Galeria będzie mieściła się przy ulicy Spokojnej 5 w Warszawie, w nowoczesnym wnętrzu, przestrzeń dopracowana została w najmniejszym detalu tak, aby goście w komfortowych warunkach mogli spotkać się, obcować ze sztuką.

Niemen sfotografowany podczas sesji w studio fotograficznym na Zoliborzu, prawdopodobnie w 1972 r., fot. Chris Niedenthal


Ryszard Horowitz o Niemenie: Czesława Niemena poznałem podczas jego pierwszego pobytu w Nowym Jorku na początku lat 70. Ula Dudziak i Michał Urbaniak po prostu przyprowadzili go do nas na kolację. Opowiadał nam wtedy dużo o płycie, którą planował nagrać dla amerykańskiej wytwórni Columbia Records pt. "Lilacs and Champagne". Był tym projektem szalenie podniecony. Któregoś dnia zaprosiłem go do swojej pracowni i tam powstały te zdjęcia z myślą o możliwej okładce. Od samego początku polubiliśmy się nawzajem i spotykaliśmy się również w Warszawie przy każdej okazji. Cudowny bezpośredni człowiek i wybitny muzyk, który niestety opuścił nas za wcześnie.

Niemen, fot. Krzysztof Gieraltowski


Krzysztof Gierałtowski o Niemenie: Czesława Niemena poznałem w czasie portretowania dla kultowego dziś miesięcznika "Ty i Ja" w styczniu 1973 r. Był człowiekiem bezpretensjonalnym i bezpośrednim. Z upodobaniem paliliśmy łatwo wtedy dostępne kubańskie cygara. Ofiarował mi produkowaną właśnie płytę, jeszcze bez obwoluty, którą dopiero projektował. Płytę mam do dziś. Zawiera piosenki do słów Leśmiana, Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Norwida i Iwaszkiewicza. Byłem na jego kilku koncertach. Największe wrażenie wywarł na mnie "Bema pamięci, żałobny rapsod".

Niemen, fot. Małgorzata Niemen


Lidia Popiel o Niemenie: Byłam dumna i zaszczycona zaproszeniem mnie przez Czesława Niemena do zrobienia zdjęć do jego zagranicznego portfolio. Mogłam osobiście przekonać się o Jego ujmującym sposobie bycia. Niezwykły człowiek o elektryzującej osobowości. Dla początkującej fotografki było to znaczące wydarzenie, zostawiające ślad na całe życie.

Chris Niedenthal o Niemenie: Poznałem Czesława chyba już w 1973 r., kiedy tylko przyjechałem do Polski. Niestety, bardzo rzadko go fotografowałem w sytuacjach zawodowych; w prywatnych nieco częściej – ale co prywatne, to prywatne! Nie chciałem też korzystać z naszej przyjaźni, by fotografować go częściej; uważałem, że po prostu nie wypada się narzucać.

Autorzy fotografii: Krzysztof Gierałtowski, Ryszard Horowitz, Marek Karewicz , Chris Niedenthal, Małgorzata Niemen, Lidia Popiel, Andrzej Świetlik.

Lokalizacja: Ney Gallery&Print
Adres: Warszawa, ul. Spokojna 5.
Finisaż wystawy: 17 maja 2015 r., godzina 17.00
Godziny otwarcia: wt. – pt.: 12.00–19.00; sb. – ndz.: 13.00–18.00

Więcej informacji: www.neygalleryprints.pl

Zobacz także:
Ogłoszono zwycięzców Nikon European Film Festival
Ludzie i wraki. Ustecki port w pierwszych latach po II wojnie światowej
Wernisaż wystawy Grzegorza Łoznikowa "Masters"
Sony na XVIII Targach Film Video Foto
Startuje Brave Kids 2015
EIZO na targach Film Video Foto w Łodzi
Plecaki Hama Lismore dla każdego fotografa
Wernisaż wystawy "Niedecydujący moment" Krzysztofa Millera
"Swoją drogą" – wystawa fotografii studentów Uniwersytetu Śląskiego
Dostrzeż głębię! – Ogólnopolski Studencki Konkurs Fotografii
Manfrotto LUMIE – nowa seria lamp ledowych
Wernisaż wystawy "Przestrzeń zatrzymana"
Stwórz doskonałe środowisko edycji zdjęć dzięki X-Rite oraz Adobe
Konkurs "Focus of Fashion" rozstrzygnięty!
Wernisaż wystawy o dzieciach z Sanilippo

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.009s.