Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Obiektywy i akcesoria  >  ATP PhotoFinder mini – najprostszy sposób na geotagging


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Założenia standardu Cztery Trzecie nakładają konstruktorom szczególne ograniczenia na dowolność konstrukcji obiektywów systemowych, dzięki którym nawet obiektywy szerokokątne umożliwiają uzyskanie poprawnego obrazu w każdym miejscu matrycy?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

ATP PhotoFinder mini – najprostszy sposób na geotagging
Dodał: Jarosław Zachwieja 03.09.2008
Niezbyt znany producent układów elektronicznych zaprezentował urządzenie, które umożliwia wyjątkowo proste dodawanie do zdjęć informacji z odbiornika GPS na temat położenia miejsca, w jakim fotografie te zostały wykonane.


Geotagging, czyli oznaczanie miejsca wykonania zdjęcia przez wpisanie współrzędnych geograficznych do metadanych pliku graficznego, to jedna z najpopularniejszych funkcji oferowanych przez aparaty, akcesoria i oprogramowanie fotograficzne. Do współpracy z odbiornikami GPS przystosowywane są zarówno najnowsze lustrzanki cyfrowe (np. Nikon D90) jak i kompakty. Niektóre z nich mają wręcz takie urządzenie wbudowane – tak jest choćby w przypadku Nikona COOLPIX P6000.
 
Co jednak mają zrobić użytkownicy aparatów nie wyposażonych w możliwość automatycznego dopisywania do zdjęć współrzędnych geograficznych z odbiorników GPS? Mogą oni skorzystać z urządzeń wykonujących to zadanie poza aparatem, na podstawie odczytu dokładnej godziny, w jakiej fotografia została wykonana. Jednym z takich urządzeń jest testowany w naszej redakcji Sony GPS-CS1KA. Najnowszy produkt niezbyt znanej firmy ATP o nazwie PhotoFinder mini wydaje się być jednak jeszcze ciekawszym rozwiązaniem, niż model firmy Sony.


ATP PhotoFinder mini to zestaw składający się z dwóch części: miniaturowego odbiornika GPS opartego na najpopularniejszym (i uważanym za najlepszy dotychczas) układzie SiRF Star III oraz stacji dokującej wyposażonej w czytnik kart pamięci CF, SD/SDHC oraz Memory Stick PRO/Duo. Moduł GPS wyposażony w karabińczyk oraz slot kart pamięci MMC Micro (w zestawie nabywca otrzymuje taki nośnik o pojemności 128 megabajtów) zapisuje stale nasze położenie. Gdy umieścimy ten moduł oraz kartę pamięci w stacji dokującej, wówczas automatycznie dokona się dopisanie do zdjęć informacji geograficznych opisujących położenie nadajnika w momencie wykonania fotografii. Wszystko odbywa się bez potrzeby użycia komputera, ani też dodatkowego oprogramowania.
 
Urządzenie obsługuje wyłącznie zdjęcia zapisane w formacie JPEG, więc użytkownicy fotografujący w formatach RAW nie będą mogli z niego skorzystać (podobnie jak chyba ze wszystkich urządzeń tego typu dostępnych obecnie w sprzedaży). Odpowiednią synchronizację zegara aparatu oraz modułu GPS umożlwiają zamontowane w stacji dokującej panel sterowania i wyświetlacz służące do ustawienia czasu.
 
Producent nie ujawnił ceny ATP PhotoFinder mini, nie udało się też jej znaleźć w cennikach dystrybutorów sprzętu firmy ATP. W polsce produkty firmy ATP są rozpowszechniane przez lokalny oddział firmy Avnet. Nie sprzedaje on jednak towarów ze swojej oferty odbiorcom detalicznym

Cena: nieustalona
Strona producenta: www.atpinc.com
Dystrybucja w Polsce: Avnet Sp. z o.o.

Zobacz także:
Ulepszone wersje obiektywów Tamron
Samsung chce konkurować z systemem Micro Four Thirds
Stylus Photo PX700W - nowe urządzenie wielofunkcyjne Epsona
Sanyo PLV-Z700 – FullHD dla oszczędnych
GP-1 – moduł GPS dla Nikona D90
Verbatim MediaStation - z dysku prosto na ekran TV
SanDisk Extreme III 30MB/s Edition
Epson V300 Photo – skaner dla fotografów
Nikkor AF-S DX 18-105 mm f/3,5-5,6G ED VR – nowy kit
Eleganckie ramki Sony DPF D80 i DPF D100
Canon EF-S 18-200mm f/3.5-5.6 IS – uniwersalny i lekki

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.738s.