Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Obiektywy i akcesoria  >  ATP PhotoFinder mini – najprostszy sposób na geotagging


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Jedną z postaci greckiego Kościoła Prawosławnego jest Święty Nikon?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

ATP PhotoFinder mini – najprostszy sposób na geotagging
Dodał: Jarosław Zachwieja 03.09.2008
Niezbyt znany producent układów elektronicznych zaprezentował urządzenie, które umożliwia wyjątkowo proste dodawanie do zdjęć informacji z odbiornika GPS na temat położenia miejsca, w jakim fotografie te zostały wykonane.


Geotagging, czyli oznaczanie miejsca wykonania zdjęcia przez wpisanie współrzędnych geograficznych do metadanych pliku graficznego, to jedna z najpopularniejszych funkcji oferowanych przez aparaty, akcesoria i oprogramowanie fotograficzne. Do współpracy z odbiornikami GPS przystosowywane są zarówno najnowsze lustrzanki cyfrowe (np. Nikon D90) jak i kompakty. Niektóre z nich mają wręcz takie urządzenie wbudowane – tak jest choćby w przypadku Nikona COOLPIX P6000.
 
Co jednak mają zrobić użytkownicy aparatów nie wyposażonych w możliwość automatycznego dopisywania do zdjęć współrzędnych geograficznych z odbiorników GPS? Mogą oni skorzystać z urządzeń wykonujących to zadanie poza aparatem, na podstawie odczytu dokładnej godziny, w jakiej fotografia została wykonana. Jednym z takich urządzeń jest testowany w naszej redakcji Sony GPS-CS1KA. Najnowszy produkt niezbyt znanej firmy ATP o nazwie PhotoFinder mini wydaje się być jednak jeszcze ciekawszym rozwiązaniem, niż model firmy Sony.


ATP PhotoFinder mini to zestaw składający się z dwóch części: miniaturowego odbiornika GPS opartego na najpopularniejszym (i uważanym za najlepszy dotychczas) układzie SiRF Star III oraz stacji dokującej wyposażonej w czytnik kart pamięci CF, SD/SDHC oraz Memory Stick PRO/Duo. Moduł GPS wyposażony w karabińczyk oraz slot kart pamięci MMC Micro (w zestawie nabywca otrzymuje taki nośnik o pojemności 128 megabajtów) zapisuje stale nasze położenie. Gdy umieścimy ten moduł oraz kartę pamięci w stacji dokującej, wówczas automatycznie dokona się dopisanie do zdjęć informacji geograficznych opisujących położenie nadajnika w momencie wykonania fotografii. Wszystko odbywa się bez potrzeby użycia komputera, ani też dodatkowego oprogramowania.
 
Urządzenie obsługuje wyłącznie zdjęcia zapisane w formacie JPEG, więc użytkownicy fotografujący w formatach RAW nie będą mogli z niego skorzystać (podobnie jak chyba ze wszystkich urządzeń tego typu dostępnych obecnie w sprzedaży). Odpowiednią synchronizację zegara aparatu oraz modułu GPS umożlwiają zamontowane w stacji dokującej panel sterowania i wyświetlacz służące do ustawienia czasu.
 
Producent nie ujawnił ceny ATP PhotoFinder mini, nie udało się też jej znaleźć w cennikach dystrybutorów sprzętu firmy ATP. W polsce produkty firmy ATP są rozpowszechniane przez lokalny oddział firmy Avnet. Nie sprzedaje on jednak towarów ze swojej oferty odbiorcom detalicznym

Cena: nieustalona
Strona producenta: www.atpinc.com
Dystrybucja w Polsce: Avnet Sp. z o.o.

Zobacz także:
Ulepszone wersje obiektywów Tamron
Samsung chce konkurować z systemem Micro Four Thirds
Stylus Photo PX700W - nowe urządzenie wielofunkcyjne Epsona
Sanyo PLV-Z700 – FullHD dla oszczędnych
GP-1 – moduł GPS dla Nikona D90
Verbatim MediaStation - z dysku prosto na ekran TV
SanDisk Extreme III 30MB/s Edition
Epson V300 Photo – skaner dla fotografów
Nikkor AF-S DX 18-105 mm f/3,5-5,6G ED VR – nowy kit
Eleganckie ramki Sony DPF D80 i DPF D100
Canon EF-S 18-200mm f/3.5-5.6 IS – uniwersalny i lekki

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.396s.