Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sprzęt  >  Testy praktyczne  >  Recenzja: Sony GPS-CS1KA – GPS dla fotografa


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus E-3 dzięki swojej budowie jest wyjątkowo odporny na niesprzyjające czynniki zewnętrzne, takie jak kurz i woda?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Recenzja: Sony GPS-CS1KA – GPS dla fotografa
Autor: Marcin pawlak
Po powrocie z wakacji, przeglądając nasze fotograficzne archiwum często zadajemy sobie pytanie: gdzie właściwie zrobiliśmy to czy inne zdjęcie? Precyzyjnej odpowiedzi na to pytanie potrafi udzielić np. podręczny moduł GPS, taki jak przetestowany przez nas Sony GPS-CS1KA. Dołączone do niego oprogramowanie pozwoli prześledzić na mapie trasę całej naszej wakacyjnej wyprawy.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

GPS-CS1KA to niezwykle proste urządzenie, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i obsługi. Jego jedynym zadaniem jest rejestrowanie własnej pozycji w oparciu o dane pochodzące z satelitarnego systemu nawigacji GPS (Global Positioning System). Oczywiście, może się nasunąć pytanie, do czego może być fotografowi przydatne takie urządzenie?

GPS-CS1KA ma postać niewielkiego, eleganckiego modułu który możemy nosić przypięty do plecaka lub w kieszeni.

Przecież z nielicznymi wyjątkami aparaty fotograficzne nie potrafią komunikować się z GPS-ami, zresztą urządzenie Sony tego nie umożliwia – jedynym portem komunikacyjnym jest złącze USB służące do połączenia z komputerem. Jednak przydatność tego drobiazgu wynika z samej istoty systemu GPS. Otóż do ustalania pozycji wykorzystuje on bardzo precyzyjne zegary atomowe rozmieszczone na satelitach, a z samym pomiarem pozycji związane jest dokładne ustalenie czasu pomiaru. GPS-CS1KA zapisuje zatem cyklicznie własną pozycję (jako długość i szerokość geograficzną oraz wysokość nad poziomem morza) wraz z czasem wykonania pomiaru, a dostarczane wraz z nim oprogramowanie porównuje te dane z czasem wykonania zdjęcia zapisanym w metadanych EXIF. Pozycja o czasie rejestracji najbliższym porze, o której wykonano zdjęcia może następnie zostać dodana do danych EXIF zdjęcia. Ta informacja pozwala już umieścić tak opisane zdjęcie na komputerowej mapie lub zdjęciu satelitarnym.

GPS – to proste!
Posługiwanie się GPS-em Sony jest niezwykle proste. Na początku wyjazdowej sesji fotograficznej musimy jedynie zadbać o naładowaną baterię (alkaliczny paluszek AA powinien wystarczyć na ok. dziesięć godzin pracy, akumulatorek NiMH w zależności od pojemności do dwudziestu) i włączyć urządzenie wciskając przez kilka sekund jedyny przycisk na obudowie. Rytmiczne pobłyskiwanie (dwa sygnały co sekundę) oznacza, że urządzenie szuka "widocznych" nad horyzontem satelitów i synchronizuje się z nimi. Następnym sygnałem będzie jeden błysk na sekundę oznaczający, że GPS przeszedł w tryb śledzenia pozycji, i co 15 sekund będzie rejestrował swoją (a zatem zwykle i naszą) pozycję. Podczas pracy urządzenie nie wymaga od nas najmniejszej uwagi – cichutko robi swoje. Ze swej strony musimy jedynie zadbać, by poprawnie ustawić czas i datę w aparacie, którym w międzyczasie będziemy wykonywać zdjęcia. Ustawieniami GPS-a nie musimy się przejmować – ze względu na sposób działania, każdy odbiornik GPS dysponuje wyjątkowo dokładnym zegarem

Duży, wygodny karabinek ułatwi nam przymocowanie modułu GPS do reszty ekwipunku.

Gdy wrócimy z wycieczki, wystarczy podłączyć urządzenie do komputera. Zostanie rozpoznane jako przenośna pamięć masowa (podobnie jak tzw. pendrive) z zapisanymi w pliku tekstowym danymi o zmierzonym położeni urządzenia oraz czasie pomiaru. Następnie wkładamy do czytnika kartę z wykonanymi zdjęciami (lub podłączamy aparat kablem USB). Dołączone do urządzenia oprogramowanie (GPS Image Tracker) porówna czas wykonania zdjęć z danymi zapisanymi w pamięci GPS-u i dopisze właściwe współrzędne geograficzne (pod warunkiem, że czas zegara w aparacie był ustawiony prawidłowo) do metadanych EXIF.

Jeśli importowane zdjęcia zostały wykonane w czasie, gdy GPS nie rejestrował swego położenia, zostaniemy ostrzeżeni stosowanym komunikatem.

Kolejnym etapem jest uruchomienie firmowego programu do katalogowania zdjęć i filmów Picture Motion Browser (jest on doskonale znany użytkownikom aparatów i kamer firmy Sony). Jedną z jego funkcji jest Map View, prezentująca wykonane zdjęcia na mapie (lub zdjęciu satelitarnym), rozmieszczone zgodnie ze współrzędnymi zapisanymi w metadanych EXIF (a więc zgodnie z odczytami GPS-u). Jednak by skorzystać z tej możliwości, potrzebować będziemy połączenia z Internetem, gdyż niezbędne mapy i zdjęcia satelitarne pobierane są z serwisów Google'a.
 
Z takiego sposobu pracy GPS-u firmy Sony wynika jego niewątpliwa zaleta – będzie on współpracował poprawnie z każdym aparatem cyfrowym, który poprawnie zapisuje zdjęcia w formacie JPEG zawierającym metadane EXIF w wersji 2.2.

Picture Motion Browser pozwala nam uwidocznić miejsce wykonania zdjęcia lub zarejestrowania filmu na mapie lub zdjęciu satelitarnym pochodzącym z zasobów Google'a.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.929s.