Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sprzęt  >  Testy praktyczne  >  Recenzja: Sony GPS-CS1KA – GPS dla fotografa


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszy aparat wykonujący zdjęcia barwne dzięki separacji światła na składowe RGB powstał już w 1904 roku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Recenzja: Sony GPS-CS1KA – GPS dla fotografa
Autor: Marcin pawlak
Po powrocie z wakacji, przeglądając nasze fotograficzne archiwum często zadajemy sobie pytanie: gdzie właściwie zrobiliśmy to czy inne zdjęcie? Precyzyjnej odpowiedzi na to pytanie potrafi udzielić np. podręczny moduł GPS, taki jak przetestowany przez nas Sony GPS-CS1KA. Dołączone do niego oprogramowanie pozwoli prześledzić na mapie trasę całej naszej wakacyjnej wyprawy.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

GPS-CS1KA to niezwykle proste urządzenie, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i obsługi. Jego jedynym zadaniem jest rejestrowanie własnej pozycji w oparciu o dane pochodzące z satelitarnego systemu nawigacji GPS (Global Positioning System). Oczywiście, może się nasunąć pytanie, do czego może być fotografowi przydatne takie urządzenie?

GPS-CS1KA ma postać niewielkiego, eleganckiego modułu który możemy nosić przypięty do plecaka lub w kieszeni.

Przecież z nielicznymi wyjątkami aparaty fotograficzne nie potrafią komunikować się z GPS-ami, zresztą urządzenie Sony tego nie umożliwia – jedynym portem komunikacyjnym jest złącze USB służące do połączenia z komputerem. Jednak przydatność tego drobiazgu wynika z samej istoty systemu GPS. Otóż do ustalania pozycji wykorzystuje on bardzo precyzyjne zegary atomowe rozmieszczone na satelitach, a z samym pomiarem pozycji związane jest dokładne ustalenie czasu pomiaru. GPS-CS1KA zapisuje zatem cyklicznie własną pozycję (jako długość i szerokość geograficzną oraz wysokość nad poziomem morza) wraz z czasem wykonania pomiaru, a dostarczane wraz z nim oprogramowanie porównuje te dane z czasem wykonania zdjęcia zapisanym w metadanych EXIF. Pozycja o czasie rejestracji najbliższym porze, o której wykonano zdjęcia może następnie zostać dodana do danych EXIF zdjęcia. Ta informacja pozwala już umieścić tak opisane zdjęcie na komputerowej mapie lub zdjęciu satelitarnym.

GPS – to proste!
Posługiwanie się GPS-em Sony jest niezwykle proste. Na początku wyjazdowej sesji fotograficznej musimy jedynie zadbać o naładowaną baterię (alkaliczny paluszek AA powinien wystarczyć na ok. dziesięć godzin pracy, akumulatorek NiMH w zależności od pojemności do dwudziestu) i włączyć urządzenie wciskając przez kilka sekund jedyny przycisk na obudowie. Rytmiczne pobłyskiwanie (dwa sygnały co sekundę) oznacza, że urządzenie szuka "widocznych" nad horyzontem satelitów i synchronizuje się z nimi. Następnym sygnałem będzie jeden błysk na sekundę oznaczający, że GPS przeszedł w tryb śledzenia pozycji, i co 15 sekund będzie rejestrował swoją (a zatem zwykle i naszą) pozycję. Podczas pracy urządzenie nie wymaga od nas najmniejszej uwagi – cichutko robi swoje. Ze swej strony musimy jedynie zadbać, by poprawnie ustawić czas i datę w aparacie, którym w międzyczasie będziemy wykonywać zdjęcia. Ustawieniami GPS-a nie musimy się przejmować – ze względu na sposób działania, każdy odbiornik GPS dysponuje wyjątkowo dokładnym zegarem

Duży, wygodny karabinek ułatwi nam przymocowanie modułu GPS do reszty ekwipunku.

Gdy wrócimy z wycieczki, wystarczy podłączyć urządzenie do komputera. Zostanie rozpoznane jako przenośna pamięć masowa (podobnie jak tzw. pendrive) z zapisanymi w pliku tekstowym danymi o zmierzonym położeni urządzenia oraz czasie pomiaru. Następnie wkładamy do czytnika kartę z wykonanymi zdjęciami (lub podłączamy aparat kablem USB). Dołączone do urządzenia oprogramowanie (GPS Image Tracker) porówna czas wykonania zdjęć z danymi zapisanymi w pamięci GPS-u i dopisze właściwe współrzędne geograficzne (pod warunkiem, że czas zegara w aparacie był ustawiony prawidłowo) do metadanych EXIF.

Jeśli importowane zdjęcia zostały wykonane w czasie, gdy GPS nie rejestrował swego położenia, zostaniemy ostrzeżeni stosowanym komunikatem.

Kolejnym etapem jest uruchomienie firmowego programu do katalogowania zdjęć i filmów Picture Motion Browser (jest on doskonale znany użytkownikom aparatów i kamer firmy Sony). Jedną z jego funkcji jest Map View, prezentująca wykonane zdjęcia na mapie (lub zdjęciu satelitarnym), rozmieszczone zgodnie ze współrzędnymi zapisanymi w metadanych EXIF (a więc zgodnie z odczytami GPS-u). Jednak by skorzystać z tej możliwości, potrzebować będziemy połączenia z Internetem, gdyż niezbędne mapy i zdjęcia satelitarne pobierane są z serwisów Google'a.
 
Z takiego sposobu pracy GPS-u firmy Sony wynika jego niewątpliwa zaleta – będzie on współpracował poprawnie z każdym aparatem cyfrowym, który poprawnie zapisuje zdjęcia w formacie JPEG zawierającym metadane EXIF w wersji 2.2.

Picture Motion Browser pozwala nam uwidocznić miejsce wykonania zdjęcia lub zarejestrowania filmu na mapie lub zdjęciu satelitarnym pochodzącym z zasobów Google'a.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.081s.