Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Nikon COOLPIX P6000 – mały potwór (z GPS)


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Popularnych ogniw litowo-jonowych nie wolno przechowywać rozładowanych?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Nikon COOLPIX P6000 – mały potwór (z GPS)
Dodał: Jarosław Zachwieja 07.08.2008
Najbardziej zaawansowanym aparatem z premierowych kompaktów Nikona jest model P6000 z wbudowanym odbiornikiem GPS oraz możliwością zapisywania zdjęć w formacie RAW.


Zaawansowane cyfrowe kompakty to typ aparatów przeżywających obecnie silny kryzys. Spopularyzowanie się lustrzanek z jednej strony oraz prostych, w pełni automatycznych cyfraków z drugiej sprawia, że nisza rynkowa na aparaty kompaktowe kierowane do najbardziej wymagających szybko się kurczy. Czasem jednak pojawiają się bardzo interesujące modele. Jednym z nich niewątpliwie będzie Nikon COOLPIX P6000.


Nikon COOLPIX P6000 jest to pierwszy aparat kompaktowy tego producenta z wbudowanym odbiornikiem nawigacji satelitarnej GPS. Dzięki temu cyfrak automatycznie dołącza do każdego zdjęcia tzw. geotagi, czyli informacje o położeniu geograficznym miejsca, w którym fotografia została wykonana. Może być to później wykorzystane np. do automatycznego oznaczenia tej lokalizacji po załadowaniu zdjęcia do takich serwisów jak Picasa.
 
Sercem aparatu jest 13,5-megapikselowy przetwornik CCD o wymiarach 1/1,7 cala. Za obróbkę zarejestrowanego obrazu odpowiada stosowany również w lustrzankach tego producenta system EXPEED. Obiektyw aparatu to konstrukcja marki Nikkor o zakresie ogniskowych odpowiadających 28-112 mm i jasności f/2.7-5.9. Do jego budowy wykorzystano m.in. 2 wysokiej jakości soczewki niskodyspersyjne ED oraz system stabilizacji drgań VR.


Oprócz modułu GPS, aparat został bogato wyposażony pod względem funkcjonalnym. Umożliwia on m.in. zapisywanie zdjęć w formacie RAW oraz fotografowanie w trybach preselekcji czasu i przysłony, a także przy pełnych ustawieniach manualnych. Czułość matrycy może być regulowana w zakresie 64-2000 ISO oraz podbijana do ekwiwalentów 3200 oraz 6400 ISO (kosztem zmniejszenia rozdzielczości zdjęć).
 
Zaimplementowana w aparacie funkcja Best Shot Selektor (BSS) umożliwia wykonanie do 10 ujęć w serii oraz szybkie wybranie najbardziej udanego z nich. Ponadto aparat udostępnia 15 programów tematycznych oraz różne programowe ułatwienia, takie jak detekcja twarzy czy system D-Lightning.


Do komunikacji z aparatem służy 2,7-calowy wyświetlacz LCD. Nowością jest rozbudowanie Nikona COOLPIX P6000 o złącze Ethernet, dzięki któremu aparat można połączyć z domową siecią komputerową i wysłać zdjęcia np. na nasze konto w serwisie my PictureTown. Aparat pozwala też rejestrować ujęcia wideo w rozdzielczości 640x480 pikseli z prędkością 30 klatek na sekundę.

Tuleja do mocowania filtrów UR-E21.

Konstrukcja nowego aparatu umożliwia stosowanie w nim wielu przydatnych akcesoriów. Nowy COOLPIX dysponuje m.in. stopką lamp błyskowych Speedlight. Możliwe jest również dokupienie dla tego aparatu specjalnej tulei pozwalającej mocować filtry i konwertery. Producent zadbał też o miłośników ujęć szerokokątnych – konwerter oznaczony jako WC-E76 zapewnia obraz o ogniskowej wynoszącej ok 21 mm w przeliczeniu na pole krycia aparatu małoobrazkowego.

Konwerter szerokokątny 0,76x WC-E76

Model Nikon COOLPIX P6000 dziedziczy wzornictwo po aparatach z serii P, jednak wprowadzono do niego pewne udoskonalenia. Jest nim np. uchwyt, który swoją wielkością, kształtem i fakturą jest podobny do stosowanego w lustrzankach cyfrowych. Cyfrak ten ma także ergonomiczny układ przycisków uwzględniający ruchy palców podczas fotografowania. Przednią ściankę korpusu aparatu wykonano z lekkiego, wytrzymałego stopu magnezu. Nikon COOLPIX P6000 w sprzedaży pojawi się w połowie września 2008, jednak jego cena nie została jeszcze ujawniona.

Cena: nieustalona
Strona producenta: www.nikon.pl

Zobacz także:
Nikon COOLPIX S60 – za jednym dotknięciem
Nikon COOLPIX S610, S610c, S710 i S560 - cztery eleganckie kompakty
Nikon Capture NX2 dla użytkowników "jedynki" (prawie) za darmo
Większy bufor Nikona D3
Nowe modele Pentax Optio E60 i M60
Nikon RAW Codec 1.4.0 – obsługa D700 i nowe funkcje
Panasonic FZ28 – szerokokątny hiperzoom
Panasonic Lumix LX3 – kompakt bardzo nietypowy
Panasonic Lumix FX150 – minimalistyczny design i bogactwo funkcji
Panasonic Lumix FX37 – stylowy, kieszonkowy, uniwersalny
Nowe zestawy Picture Controls Nikona

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 3.157s.