Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Panasonic Lumix LX3 – kompakt bardzo nietypowy


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus E-3 jest w chwili obecnej jedynym modelem aparatu łączącym w sobie mechanizmy mechanicznej stabilizacji matrycy, ochrony przed kurzem, Live View oraz obrotowego wyświetlacza LCD?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Panasonic Lumix LX3 – kompakt bardzo nietypowy
Dodał: Jarosław Zachwieja 22.07.2008
Kolejny z zaprezentowanych przez firmę Panasonic cyfraków to jeden z najbardziej niezwykłych aparatów kompaktowych ostatnich miesięcy. Konstrukcja ta z pewnością spotka się z dużym zainteresowaniem bardziej wymagających fotografów.


W czasach gdy rozwój aparatów kompaktowych polega głównie na upakowywaniu coraz to większej liczby megapikseli na coraz to mniejszym matrycach, raz na jakiś czas pojawia się na rynku konstrukcja mocno nietuzinkowa. W tym roku do tego grona, obok długo wyczekiwanej Sigmy DP1 już wkrótce dołączy model Lumix LX3.


Zastosowana w aparacie matryca CCD odznacza się dużymi, jak na aparat kompaktowy rozmiarami 1/1,63 cala oraz rozdzielczością 10 megapikseli. Taka kombinacja parametrów pozwala mieć nadzieję na niezbyt zaszumiony obraz nawet przy ustawieniu wysokiej czułości ISO. Producent wspomina też o większej, niż w tradycyjnych konstrukcjach, rozpiętości tonalnej. Matryca ma proporcje krawędzi 16:9, co oznacza, że najwyższa możliwa rozdzielczość zarezerwowana jest dla zdjęć panoramicznych. Czułość matrycy może być regulowana w zakresie od 50 do 3200 ISO oraz w trybie Wysoka Czułość podbijana do ekwiwalentu 6400 ISO.
 
Równie niezwykłym elementem w tym aparacie jest jego obiektyw. Jest to konstrukcja LEICA DC VARIO-SUMMICRON o zakresie ogniskowych odpowiadającym 24-60 mm w aparacie małoobrazkowym (a więc mocno wyspecjalizowana i ograniczona, co ma zagwarantować wysoką jakość optyczną) i bardzo wysokiej jasności, wynoszącej f/2.0-2.8. Przy tak dużej jasności obiektywu możliwe będzie wykonywanie ujęć o wyjątkowo niskiej – jak na aparat kompaktowy – głębi ostrości.
 
Panasonic Lumix LX3 jest godny uwagi jeszcze z jednego istotnego powodu: jako jeden z nielicznych aparatów kompaktowych umożliwia on rejestrowanie zdjęć w formacie RAW.


Aparat jest bardzo bogato wyposażony w możliwości manualnej kontroli jego funkcjami. Zarówno wyboru trybu pracy autofokusa jak i formatu wykonywanych fotografii (16:9, 3:2 lub 4:3) użytkownik dokonuje za pomocą umieszczonych na obiektywie przełączników. W górnej części korpusu znajduje się pokrętło trybów pracy, na którym oprócz trybów automatycznych (iA oraz programów), manualnego oraz preselekcji przysłony i czasu znajdują się dwa ustawienia użytkownika (C1 i C2).
 
Przycisk Focus w górnej części obudowy pozwala określić liczbę punktów używanych do automatycznego ustawienia ostrości. Wciśnięcie tego samego punktu po wykonaniu zdjęcia powiększa obszary otaczające punkty, na które ustawiono ostrość. Jest to wygodna metoda sprawdzenia precyzji ogniskowania. Nowy aparat Lumix DMC-LX3 oferuje też możliwość przypisania własnej funkcji użytkownika do niezależnego przycisku na tylnej obudowie aparatu. Ponadto w pamięci urządzenia można przechowywać do czterech ustawień i natychmiast przywoływać je za pomocą pokrętła trybu. Kontrola balansu bieli umożliwa regulowanie tego parametru również w Kelwinach. Oprócz tego do precyzyjnego dopasowania balansu bieli można zastosować tradycyjną kompensację dwuosiową.
 
Lumix DMC-LX3 oferuje także tryb o nazwie Film dający do wyboru 6 profili koloru i 3 profile monochromatyczne. Funkcja ta działa na podobnej zasadzie jak wybór różnych rodzajów klisz do aparatów analogowych. Użytkownik zyskuje dzięki niej szansę na stworzenie bardziej interesujących i ekspresyjnych zdjęć. Nowością jest także funkcja wielokrotnej ekspozycji, umożliwiająca nakładanie na siebie do trzech kolejnych zdjęć przy jednoczesnym podglądzie ostatniej wersji zdjęcia na wyświetlaczu.


Nowy model Lumix DMC-LX3 może pochwalić się dużym ekranem LCD o przekątnej 3 cali i proporcjach 3:2 oraz rozdzielczości 460 tysięcy punktów (HVGA). Sprawdza się znakomicie zarówno podczas robienia zdjęć, jak i ich przeglądania. Obrazy są jasne i dobrze widoczne nawet przy jeszcze szerszych kątach widzenia. Funkcja Intelligent LCD, oferowana standardowo we wszystkich modelach Lumix, gwarantuje komfortowe korzystanie z ekranu praktycznie w dowolnych warunkach. Automatycznie dopasowuje ona podświetlenie wyświetlacza do zmian natężenia światła padającego.
 
Aparat umożliwia rejestrowanie ujęć wideo w wysokiej rozdzielczości HD 720p (1280 x 720 pikseli). W trybie tym prędkość zapisu wynosi 24 klatki na sekundę, co odpowiada prędkości taśmy filmowej. Efektem tego są ujęcia o charakterystycznej "kinowej" płynności.

Panasonic Lumix LX3 z celownikiem optycznym DMW-VF1.

Dla Panasonica Lumix LX3 producent przygotował całą gamę interesujących akcesoriów. Należą do nich m.in. optyczny wizjer montowany w stopce akcesoriów, szerokokątny konwerter 18 mm oraz skórzany pokrowiec. Podobnie jak w przypadku innych nowych modeli, aparat ten współpracuje też z opcjonalnym kablem Component, umożliwiającym podłączenie cyfraka do telewizora High Definition.


Panasonic Lumix LX3 dostępny będzie w Polsce w sugerowanej cenie detalicznej wynoszącej około 1900 złotych. Wymiary aparatu wynoszą 109 x 60 x 27 mm, waga zaś z baterią i kartą pamięci to 265 gramów.

Cena: 1899 PLN
Strona WWW: www.panasonic.pl

Zobacz także:
Panasonic FZ28 – szerokokątny hiperzoom
Panasonic Lumix FX150 – minimalistyczny design i bogactwo funkcji
Panasonic Lumix FX37 – stylowy, kieszonkowy, uniwersalny
Leica M8 Upgrade Service – twoja Leica zupełnie niepowtarzalna
Wadliwa partia aparatów Sony DSC-T20
Samsung S1070 – cyfrak dla najbardziej oszczędnych
Nowe Samsungi z serii L
Samsung NV9 – kieszonkowy cyfrak z klasą
Samsung NV100 HD – kompakt faszerowany megapikselami
Casio EXILIM Zoom EX-Z150 – dyskretny podglądacz rzeczywistości

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.336s.