Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Panasonic Lumix FX150 – minimalistyczny design i bogactwo funkcji


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze lustrzanki cyfrowe Nikona, opracowane we współpracy z firmą Fujifilm (E2/E2s/E2N/E2Ns/E3), pozbawione były efektu pozornego wydłużenia ogniskowej?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Panasonic Lumix FX150 – minimalistyczny design i bogactwo funkcji
Dodał: Jarosław Zachwieja 22.07.2008
Drugi z zaprezentowanych cyfraków marki Lumix z linii FX przeznaczony jest dla bardziej wymagających fotoamatorów, którym zależy na aparacie z możliwością manualnej kontroli ekspozycji i innych ważnych parametrów.


Drugi z zaprezentowanych aparatów Panasonic Lumix również należy do serii FX. Mimo zewnętrznych podobieństw różni się on jednak od modelu Lumix FX37 w kilku zasadniczych kwestiach.


Sercem aparatu jest matryca o rekordowej rozdzielczości 14,7 megapiksela (po raz pierwszy przetwornik tego typu spotkaliśmy niedawno w aparacie Samsung NV100 HD). Co jednak wygląda dobrze w papierowej specyfikacji technicznej, niekoniecznie musi się przełożyć na lepszą jakość obrazu – w przypadku przetworników aparatów cyfrowych wyższa rozdzielczość oznacza najczęściej jedynie wyższy poziom szumów i duże rozmiary plików ze zdjęciami. Obiektyw aparatu to, podobnie jak w wielu innych Lumiksach, konstrukcja marki Leica. Odznacza się on zakresem ogniskowych odpowiadającym 28-100 mm w aparatach małoobrazkowych i jasności f/2.8-5.6.
 
Dużą zaletą aparatu jest obecność w nim wielu narzędzi do manualnej kontroli ekspozycji oraz innych zaawansowanych funkcji. Funkcja bracketingu, oprócz bracketingu ekspozycji, który był dostępny w poprzednich modelach, została uzupełniona o bracketing koloru. Pozwala on na jednoczesne zapisywanie zdjęć w wersji kolorowej, monochromatycznej i sepii. Nowy model oferuje również mechanizm wielokrotnej ekspozycji, który stwarza możliwość kreowania interesujących efektów na fotografii poprzez nakładanie na siebie do trzech kolejnych zdjęć w czasie. Dodatkowo usprawniono też funkcję balansu bieli, zastępując tradycyjną kompensację jednoosiową kompensacją dwuosiową z ustawieniami temperatury koloru, co umożliwia bardziej precyzyjną korektę.


Nowy Lumix DMC-FX150 został wyposażony w duży wyświetlacz LCD o przekątnej 2,7 cala i rozdzielczości 230 tysięcy punktów. Aparat wyposażono również w zaawansowany tryb automatycznej kontroli ekspozycji iA. W obrębie tego ostatniego zawarto następujące technologie:
  • Wykrywanie twarzy – mechanizm ten potrafi w ramach jednego kadru wyszukać do 15 twarzy i w taki sposób dobrać ostrość i ekspozycję, aby utrwalić je na zdjęciu ze szczegółami i niezwykła ostrością. W modelu DMC-FX150 poprawiono precyzję tej funkcji, która teraz płynnie koryguje ostrość i ekspozycję, nawet jeżeli twarz jest skierowana bokiem do aparatu.
  • Inteligentna ekspozycja – eliminuje zbyt głębokie cienie i wypalone najjaśniejsze elementy obrazu. Mechanizm ten wzbogacono o automatyczną kompensację podświetlenia z tyłu, która uruchamia się zawsze wtedy, gdy aparat wykryje, że źródło światła znajduje się za obiektem zdjęcia.
  • Inteligentny wybór sceny – funkcja, która automatycznie wybiera jeden z 5 programów tematycznych: makro, portret, krajobraz, nocny portret i nocny krajobraz, w zależności od tego, który z trybów najlepiej pasuje do sytuacji.
  • Mega O.I.S. – wspomniany już wcześniej optyczny stabilizator obrazu.
  • Inteligentna kontrola ISO – dzięki tej funkcji DMC-FX150 potrafi dopasować czułość matrycy w sytuacji, gdy fotografowany obiekt przemieszcza się co pozwala uniknąć nieostrych ujęć.
  • Szybki autofokus – mechanizm szybkiego autofokusa sprawia, że ustawianie ostrości rozpoczyna się już w chwili wycelowania aparatu w obiekt, co skraca czas niezbędny do przeprowadzenia tej operacji.
  • Cyfrowa korekcja czerwonych oczu – funkcja, która pomaga wyeliminować problem czerwonych oczu, który często występuje przy wykonywaniu zdjęć z lampą błyskową.
Panasonic Lumix FX150 dostępny będzie w dwóch wersjach kolorystycznych: srebrnej i czarnej. Jego cena sugerowana na polskim rynku nie przekroczy 1600 złotych.

Cena: 1599 PLN
Strona producenta: www.panasonic.pl

Zobacz także:
Panasonic FZ28 – szerokokątny hiperzoom
Panasonic Lumix LX3 – kompakt bardzo nietypowy
Panasonic Lumix FX37 – stylowy, kieszonkowy, uniwersalny
Leica M8 Upgrade Service – twoja Leica zupełnie niepowtarzalna
Wadliwa partia aparatów Sony DSC-T20
Samsung S1070 – cyfrak dla najbardziej oszczędnych
Nowe Samsungi z serii L
Samsung NV9 – kieszonkowy cyfrak z klasą
Samsung NV100 HD – kompakt faszerowany megapikselami
Casio EXILIM Zoom EX-Z150 – dyskretny podglądacz rzeczywistości

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.388s.