Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Czy wiesz, że...


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszą cyfrową lustrzanką, która umożliwiała swobodny podgląd fotografowanej sceny w każdych warunkach był Olympus E-330?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa
Czy wiesz, że...

Jedną z cech charakterystycznych obiektywów projektowanych dla standardu Cztery Trzecie jest ich możliwie duża telecentryczność. Oznacza to, że obraz "rysowany" przez taki obiektyw pada na matrycę aparatu pod kątem zbliżonym do prostego w każdym punkcie kadru, w odróżnieniu od obiektywów tradycyjnych, które rzutują obraz pod kątem prostym tylko w centrum kadru, na jego obrzeżach zaś pod kątem ostrym.

Oferta firmy Olympus liczy sobie obecnie ponad 20 obiektywów. Wszystkie one zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o fotografii cyfrowej.

Zabieg ten spowodowany jest faktem, że matryca w aparacie cyfrowym nie jest płaska – jak ma to miejsce w przypadku fotochemicznych materiałów światłoczułych – lecz ma strukturę przestrzenną, w postaci licznych zagłębień. Fakt ten powoduje występowanie w aparatach cyfrowych z tradycyjnymi obiektywami nasilenia na krawędzi zdjęcia takich zjawisk jak spadek ostrości, aberracja chromatyczna poprzeczna oraz winietowanie, ponieważ promienie światła padające na matrycę pod kątem ostrym ulegają stosunkowo dużemu rozproszeniu oraz rozdzieleniu na barwy składowe.
 
W przypadku obiektów telecentrycznych wady te ograniczane są w maksymalnym stopniu, dzięki czemu obraz cechuje się wyrównaną jakością zarówno w centrum kadru, jak i na jego brzegach. Projektowanie i produkcja idealnie telecentrycznych obiektywów jest jednak trudnym i kosztownym zadaniem. W przypadku optyki należącej do E-Systemu procesy te są ułatwione przez mniejszy niż w innych lustrzankach cyfrowych przetwornik obrazu.


Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.824s.