Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Panasonic FZ28 – szerokokątny hiperzoom


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Film małoobrazkowy 36 x 24 mm ma wymiary identyczne z taśmą filmową 35 mm?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Panasonic FZ28 – szerokokątny hiperzoom
Dodał: Jarosław Zachwieja 22.07.2008
Ostatnią nowością fotograficzną firmy Panasonic jest zaawansowany aparat kompaktowy z 18-krotnym zoomem optycznym oraz 10-megapiskelowym przetwornikiem obrazu.


Twórcy Panasonica Lumix FZ28 nie wyznaczyli sobie za cel pobicia kolejnego rekordu zakresu ogniskowych w konstrukcji tego typu. Konstrukcja ta jest raczej unowocześnioną wersją popularnego Lumixa FZ-18. I bardzo dobrze – jak pokazują konstrukcje kilku producentów, eksperymenty z maksymalnym "pompowaniem zooma" nie zawsze przynoszą dobre rezultaty.


Panasonic Lumix FZ28 wyposażony został w dziesięciomegapikselowy przetwornik obrazu o rozmiarach 1/2,33 cala. Za obróbkę sygnału z matrycy odpowiada procesor Venus Engine czwartej generacji, dzięki któremu opóźnienie w uruchomieniu migawki wynosi około 0,005 sekundy. W trybie seryjnym może być wykonywanych około 2,5 klatki na sekundę w pełnej rozdzielczości. Liczba ta może zostać zwiększona do 13 klatek na sekundę kosztem zmniejszenia rozdzielczości. Czułość matrycy wynosi od 100 do 1600 ISO i w trybie Wysokiej Czułości może zostać podbita do ekwiwalentu 6400 ISO.
 
Obiektyw aparatu to konstrukcja marki LEICA DC o jasności f/2.8-4.4 i zakresie ogniskowych odpowiadającym 27-486 mm w aparacie małoobrazkowym. Dzięki niewielkiej ogniskowej w trybie szerokokątnym jest to aparat bardzo uniwersalny. Obiektyw jest naturalnie stabilizowany – podobnie jak w innych konstrukcjach tego producenta odpowiada za to układ Mega O.I.S.


Aparat, oprócz trybu automatycznej kontroli ekspozycji (iA) oraz 17 programów tematycznych wyposażono w opcje manualnej kontroli ekspozycji, tryby preselekcji czasu i przysłony oraz tryby użytkownika (C1 i C2). W porównaniu z modelem DMC-FZ18 poprawiono też rozmieszczenie przycisków i pokręteł sterujących nimi. Ponadto w trybie Advanced Scene, który dostępny jest tylko w najwyższych modelach aparatów kompaktowych Lumix z myślą o użytkownikach potrzebujących większej dozy kreatywności, pojawił się teraz tryb Close-up (zbliżenie). Pozwala on użytkownikom wykonywać lepsze ujęcia zbliżeniowe i makro.
 
Specjalna funkcja Navigation Guide pokazuje na ekranie LCD efekt wybrania każdego trybu, co pozwala w pełni wykorzystać bogactwo ustawień dostępnych w modelu Lumix DMC-FZ28. Ciekawostką jest wprowadzenie do tego modelu dwóch nowych trybów fotograficznych: Pin Hole oraz Film Grain, których użycie powoduje imitowanie efektu odpowiednio aparatu otworkowego (Camera Obscura) oraz tradycyjnej taśmy filmowej.


Lumix DMC-FZ28 wyposażony jest w duży wyświetlacz LCD o przekątnej 2,7 cala i rozdzielczości 230 tys. punktów. Wyświetlane na nim obrazy są doskonale widoczne również przy silnym świetle padającym. Zwiększono także rozdzielczość celownika, która wynosi teraz 201 600 punktów, co ułatwia ocenę wykonywanego zdjęcia. Możliwości aparatu w zakresie rejestracji ujęć wideo obejmują trzy podstawowe tryby filmowania z prędkością 30 klatek na sekundę: HD (rozdzielczość 1280 x 720 pikseli), WVGA (848 x 480 pikseli) oraz klasyczne VGA (640 x 480 pikseli). Dzięki dostępnemu osobno przewodowi Component (DMW-HDC2) zarówno zdjęcia jak i filmy mogą być wyświetlane na telewizorach High Definition bez pogorszenia jakości obrazu.
 
Zastosowany w aparacie tryb automatycznej kontroli ekspozycji iA wyposażono w następujące technologie:
  • Wykrywanie twarzy – mechanizm ten potrafi w ramach jednego kadru wyszukać do 15 twarzy i w taki sposób dobrać ostrość i ekspozycję, aby utrwalić je na zdjęciu ze szczegółami i niezwykła ostrością. W modelu DMC-FX150 poprawiono precyzję tej funkcji, która teraz płynnie koryguje ostrość i ekspozycję, nawet jeżeli twarz jest skierowana bokiem do aparatu.
  • Inteligentna ekspozycja – eliminuje zbyt głębokie cienie i wypalone najjaśniejsze elementy obrazu. Mechanizm ten wzbogacono o automatyczną kompensację podświetlenia z tyłu, która uruchamia się zawsze wtedy, gdy aparat wykryje, że źródło światła znajduje się za obiektem zdjęcia.
  • Inteligentny wybór sceny – funkcja, która automatycznie wybiera jeden z 5 programów tematycznych: makro, portret, krajobraz, nocny portret i nocny krajobraz, w zależności od tego, który z trybów najlepiej pasuje do sytuacji.
  • Mega O.I.S. – wspomniany już wcześniej optyczny stabilizator obrazu.
  • Inteligentna kontrola ISO – dzięki tej funkcji DMC-FX150 potrafi dopasować czułość matrycy w sytuacji, gdy fotografowany obiekt przemieszcza się co pozwala uniknąć nieostrych ujęć.
  • Szybki autofokus – mechanizm szybkiego autofokusa sprawia, że ustawianie ostrości rozpoczyna się już w chwili wycelowania aparatu w obiekt, co skraca czas niezbędny do przeprowadzenia tej operacji.
  • AF Tracking – automatyczne śledzenie obiektu od chwili automatycznego ustawienia ostrości, nawet jeżeli obiekt przemieszcza się w kadrze. Ułatwia to wykonywanie ostrych, precyzyjnie uchwyconych zdjęć.
  • Cyfrowa korekcja czerwonych oczu – funkcja, która pomaga wyeliminować problem czerwonych oczu, który często występuje przy wykonywaniu zdjęć z lampą błyskową.
Aparat odznacza się wymiarami 118 x 75 x 89 mm oraz wagą 370 gramów. Na rynku polskim będzie sprzedawany w cenie około 1700 złotych. Dostępne będą – tradycyjnie już – dwie wersje kolorystyczne: srebrna i czarna.

Cena: 1699 PLN
Strona producenta: www.panasonic.pl

Zobacz także:
Panasonic Lumix LX3 – kompakt bardzo nietypowy
Panasonic Lumix FX150 – minimalistyczny design i bogactwo funkcji
Panasonic Lumix FX37 – stylowy, kieszonkowy, uniwersalny
Leica M8 Upgrade Service – twoja Leica zupełnie niepowtarzalna
Wadliwa partia aparatów Sony DSC-T20
Samsung S1070 – cyfrak dla najbardziej oszczędnych
Nowe Samsungi z serii L
Samsung NV9 – kieszonkowy cyfrak z klasą
Samsung NV100 HD – kompakt faszerowany megapikselami
Casio EXILIM Zoom EX-Z150 – dyskretny podglądacz rzeczywistości

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.689s.