Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Obiektywy i akcesoria  >  GP-1 – moduł GPS dla Nikona D90


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Jedną z postaci greckiego Kościoła Prawosławnego jest Święty Nikon?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

GP-1 – moduł GPS dla Nikona D90
Dodał: Jarosław Zachwieja 28.08.2008
Ciąg dalszy wiadomości dotyczących Nikona D90 i akcesoriów dla tej lustrzanki. Równolegle do nowego aparatu i opracowanego z myślą o nim stabilizowanego obiektywu klasy kit do sprzedaży wprowadzone zostanie dedykowane urządzenie geolokalizacyjne.


Urządzenia GPS to nadal nowość w sektorze amatorskich aparatów fotograficznych – zaróno kompaktów, jak i lustrzanek. Firma Nikon, poprzez wprowadzenie do najnowszego amatorskiego korpusu D90 dedykowanego złącza odbiornika GPS zdaje się ogłaszać kres tych czasów.
 
Oczywiście żadne złącze nie sprawi, że wykonane przez nas zdjęcia automatycznie otrzymają tzw. geotagi, czyli informacje geograficzne o lokalizacji, w jakiej wykonano zdjęcie. Do tego potrzebny jest jeszcze dedykowany odbiornik GPS. Jest nim zaprezentowane właśnie urządzenie oznaczone symbolem GP-1.


Wyposażenie Nikona D90 w dedykowane złącze GPS w zasadzie pogrzebało nadzieję, że funkcja ta będzie realizowana podobnie, jak w bardziej zaawansowanych aparatach – przez podłączenie do aparatu odpowiedniego modelu uchwytu pionowego (tzw. gripa). Z jednej strony wiadomość ta ucieszyła tych, którym grip nie jest potrzebny, a wręcz przeszkadza. Z drugiej strony, konieczność trzymania wiszącego przy aparacie dodatkowego urządzenia również zmniejsza komfort fotografowania.
 
Nikon GP-1 dla wygody może być zamocowany w stopce lampy błyskowej. Jest to dobre rozwiązanie, dopóki nie chcemy skorzystać z zewnętrznego lub wbudowanego flesza. W tym drugim przypadku konieczne jest zawieszenie go np. na pasku aparatu (jest do tego przystosowany). Moduł czerpie energię do zasilania wprost z aparatu, dzięki czemu nie jest konieczne stosowanie w nim dodatkowych baterii. Moduł ten trafi do sprzedaży wraz z Nikonem D90 oraz Nikkorem AF-S DX 18-105 mm f/3,5-5,6G ED VR. Jego cena nie została jeszcze ustalona.

Cena: nieustalona
Strona producenta: www.nikon.pl

Zobacz także:
Zdjęcia i filmy testowe z Nikona D90 już dostępne
Nikkor AF-S DX 18-105 mm f/3,5-5,6G ED VR – nowy kit
Nikon D90 – długo oczekiwany następca
Nikon Capture NX 2.0.1 – poprawione błędy
Nowy serwis edukacyjny Nikona
Znana cena Nikona D90?
Nikon D90 będzie kręcił filmy?
Pierwsze wrażenia, pierwsze testy - Nikon D90

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.443s.