Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Przyszłość fotografii – Nikon prezentuje najważniejsze trendy branży


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze cyfrowe zdjęcie powstało ponad 30 lat temu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Przyszłość fotografii – Nikon prezentuje najważniejsze trendy branży
Dodał: Przemysław Imieliński 23.01.2015
Aparaty odczytujące emocje fotografa, urządzenia pozwalające na ciągłe rejestrowanie obrazów bez angażowania użytkownika i zdjęcia stymulujące węch, słuch i dotyk to główne rozwiązania, które w nadchodzących latach mogą zrewolucjonizować branżę fotograficzną. Takie wnioski płyną z raportu "Przyszłość fotografowania" przygotowanego przez Future Laboratory na zlecenie firmy Nikon.


Najnowsze trendy technologiczne to aspekt, który interesuje zarówno profesjonalistów, jak i amatorów fotografii. Firma Future Laboratory przygotowała raport analizujący sposoby rejestrowania, udostępniania i wykorzystywania obrazów, które będą stosowane przez użytkowników w nadchodzących dziesięcioleciach. Został on opracowany w oparciu o rozmowy z wieloma ekspertami – wykładowcami, naukowcami, autorami opracowań i analitykami, a także z najważniejszymi pracownikami w działach strategii globalnych oraz rozwoju firmy Nikon.

Najważniejsze trendy przyszłości:
Aparaty kontekstowe
Rozwiązania technologiczne nowej generacji pozwolą w przyszłości na odczytanie przez aparat atmosfery panującej w chwili wykonania zdjęcia – oświetlenia, dźwięków, temperatury itd. – oraz zestawienie jej z wewnętrznymi przeżyciami fotografa. Poprzez opracowanie zaawansowanych matryc światłoczułych "aparaty kontekstowe" będą dostosowywały się do fotografowanej sytuacji, wzmacniając niektóre barwy oraz korygując odcienie, ekspozycję i poziom kontrastu w celu utrwalenia oraz uwypuklenia na obrazie emocji zgodnie z zamierzeniem fotografa. Sprawi to, że aparaty będą pomagać w oddawaniu emocji osoby wykonującej zdjęcia.

Fotografowanie angażujące wszystkie zmysły
Fotografowanie będzie ewoluować poza warstwę wizualną i zacznie w pełni angażować wiele zmysłów jednocześnie. Przeglądając zdjęcia będziemy mogli na przykład usłyszeć dźwięki towarzyszące fotografowanym obiektom lub poczuć z jakiego materiału są one wykonane. Zapach emitowany przez aparat pozwoli na uwzględnienie i przekazanie dodatkowych wrażeń. Na końcu natomiast uzyskamy porady, co zrobić, aby w możliwie największym stopniu stać się częścią chwili utrwalonej na zdjęciu i poczuć związane z nią emocje.

Rejestrowanie na bieżąco
Wkrótce nadejdzie nowa era autoekspresji, w której ludzie – za pomocą obrazów – będą jeszcze częściej upubliczniać swoje prywatne chwile. Już dziś pojawia się zapotrzebowanie na rozwiązania umożliwiające automatyczne wykonywanie dużej ilości zdjęć, a w przyszłości dostępne będą lekkie urządzenia o niewielkich rozmiarach, rejestrujące otoczenie na bieżąco, dzięki czemu najważniejsze momenty życia zostaną uchwycone bez angażowania osoby wykonującej zdjęcia.

Kojąca moc obrazu
W kolejnym dziesięcioleciu pojawi się zapotrzebowanie na rozwiązania stymulujące wizualnie, pozwalające się odprężyć i zapewniające poczucie bezpieczeństwa. Interakcja z obrazami pozwoli na zrelaksowanie się i uzupełnienie energii potrzebnej do sprostania wyzwaniom codzienności. Pojawią się możliwości wykorzystania tego rodzaju technologii wizualnych m.in. w opiece zdrowotnej, np. w celu uśmierzania bólu u pacjentów. Korzystny wpływ obrazów na nasze samopoczucie będzie powszechnie wykorzystywany w domu i w pracy.

"Od niemal 100 lat, podczas których Nikon jest obecny na rynku, oblicze fotografii uległo znacznej zmianie. Prognozy firmy Future Laboratory są jasne – ludzie w dalszym ciągu będą szukali zaskakujących treści wizualnych oraz nowych rozwiązań. Jednak niezależnie od tego, jakie zmiany nas czekają – społeczne, kulturowe i technologiczne – firma Nikon będzie dążyć do tego, aby ułatwić ludziom rejestrowanie najważniejszych dla nich chwil z pomocą obrazów" – mówi Tad Nakayama, Wiceprezes firmy Nikon.

"Działalność Future Laboratory skupia się na możliwych do osiągnięcia w przyszłości rozwiązaniach. Praca nad tym raportem była niezwykle ciekawa, ponieważ zaobserwowane trendy pokazują, jak w nadchodzących latach ekscytujące będzie fotografowanie, i jak dynamicznie będzie się kształtował rynek aparatów oraz usług fotograficznych. Wskazane trendy staną się inspiracją i pozwolą zmienić oraz unowocześnić całą branżę fotograficzną" – dodaje Chris Sanderson, Prezes firmy Future Laboratory.

Pełna wersja raportu do pobrania: issuu.com

Zobacz także:
"Norwegia – zew Północy" – pokaz slajdów w kinie Luna
Wernisaż wystawy "Brutal" Michała Łuczaka
Rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze zdjęcie Fotolia Instant
Wystawa fotografii "TOSCANA – Siena Palona" Piotra Krahla
Konsultacje z Tomaszem Wiechem w ramach projektu "Przetwórnia"
Panasonic LUMIX GF7 – kompaktowy, lekki i elegancki
Wacom Cintiq 27QHD i 27QHD touch – ekrany dotykowe dla zawodowców
Wacom Cintiq Companion 2 – dla profesjonalistów
Ruszyła druga edycja projektu DEBUTS
Rusza rekrutacja do nowej edycji Migawek!
Wystawa poplenerowa "Kujawy"
"Rower góral i na Ural" – prezentacja slajdów Dominika Szmajdy
Konkurs "Niezwykły portret"

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.908s.