Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Przyszłość fotografii – Nikon prezentuje najważniejsze trendy branży


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Fotografia w wydaniu cyfrowym nie liczy sobie – jak mogłoby się wydawać – 5 czy 10 lat, lecz istnieje już od ponad ćwierć wieku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Przyszłość fotografii – Nikon prezentuje najważniejsze trendy branży
Dodał: Przemysław Imieliński 23.01.2015
Aparaty odczytujące emocje fotografa, urządzenia pozwalające na ciągłe rejestrowanie obrazów bez angażowania użytkownika i zdjęcia stymulujące węch, słuch i dotyk to główne rozwiązania, które w nadchodzących latach mogą zrewolucjonizować branżę fotograficzną. Takie wnioski płyną z raportu "Przyszłość fotografowania" przygotowanego przez Future Laboratory na zlecenie firmy Nikon.


Najnowsze trendy technologiczne to aspekt, który interesuje zarówno profesjonalistów, jak i amatorów fotografii. Firma Future Laboratory przygotowała raport analizujący sposoby rejestrowania, udostępniania i wykorzystywania obrazów, które będą stosowane przez użytkowników w nadchodzących dziesięcioleciach. Został on opracowany w oparciu o rozmowy z wieloma ekspertami – wykładowcami, naukowcami, autorami opracowań i analitykami, a także z najważniejszymi pracownikami w działach strategii globalnych oraz rozwoju firmy Nikon.

Najważniejsze trendy przyszłości:
Aparaty kontekstowe
Rozwiązania technologiczne nowej generacji pozwolą w przyszłości na odczytanie przez aparat atmosfery panującej w chwili wykonania zdjęcia – oświetlenia, dźwięków, temperatury itd. – oraz zestawienie jej z wewnętrznymi przeżyciami fotografa. Poprzez opracowanie zaawansowanych matryc światłoczułych "aparaty kontekstowe" będą dostosowywały się do fotografowanej sytuacji, wzmacniając niektóre barwy oraz korygując odcienie, ekspozycję i poziom kontrastu w celu utrwalenia oraz uwypuklenia na obrazie emocji zgodnie z zamierzeniem fotografa. Sprawi to, że aparaty będą pomagać w oddawaniu emocji osoby wykonującej zdjęcia.

Fotografowanie angażujące wszystkie zmysły
Fotografowanie będzie ewoluować poza warstwę wizualną i zacznie w pełni angażować wiele zmysłów jednocześnie. Przeglądając zdjęcia będziemy mogli na przykład usłyszeć dźwięki towarzyszące fotografowanym obiektom lub poczuć z jakiego materiału są one wykonane. Zapach emitowany przez aparat pozwoli na uwzględnienie i przekazanie dodatkowych wrażeń. Na końcu natomiast uzyskamy porady, co zrobić, aby w możliwie największym stopniu stać się częścią chwili utrwalonej na zdjęciu i poczuć związane z nią emocje.

Rejestrowanie na bieżąco
Wkrótce nadejdzie nowa era autoekspresji, w której ludzie – za pomocą obrazów – będą jeszcze częściej upubliczniać swoje prywatne chwile. Już dziś pojawia się zapotrzebowanie na rozwiązania umożliwiające automatyczne wykonywanie dużej ilości zdjęć, a w przyszłości dostępne będą lekkie urządzenia o niewielkich rozmiarach, rejestrujące otoczenie na bieżąco, dzięki czemu najważniejsze momenty życia zostaną uchwycone bez angażowania osoby wykonującej zdjęcia.

Kojąca moc obrazu
W kolejnym dziesięcioleciu pojawi się zapotrzebowanie na rozwiązania stymulujące wizualnie, pozwalające się odprężyć i zapewniające poczucie bezpieczeństwa. Interakcja z obrazami pozwoli na zrelaksowanie się i uzupełnienie energii potrzebnej do sprostania wyzwaniom codzienności. Pojawią się możliwości wykorzystania tego rodzaju technologii wizualnych m.in. w opiece zdrowotnej, np. w celu uśmierzania bólu u pacjentów. Korzystny wpływ obrazów na nasze samopoczucie będzie powszechnie wykorzystywany w domu i w pracy.

"Od niemal 100 lat, podczas których Nikon jest obecny na rynku, oblicze fotografii uległo znacznej zmianie. Prognozy firmy Future Laboratory są jasne – ludzie w dalszym ciągu będą szukali zaskakujących treści wizualnych oraz nowych rozwiązań. Jednak niezależnie od tego, jakie zmiany nas czekają – społeczne, kulturowe i technologiczne – firma Nikon będzie dążyć do tego, aby ułatwić ludziom rejestrowanie najważniejszych dla nich chwil z pomocą obrazów" – mówi Tad Nakayama, Wiceprezes firmy Nikon.

"Działalność Future Laboratory skupia się na możliwych do osiągnięcia w przyszłości rozwiązaniach. Praca nad tym raportem była niezwykle ciekawa, ponieważ zaobserwowane trendy pokazują, jak w nadchodzących latach ekscytujące będzie fotografowanie, i jak dynamicznie będzie się kształtował rynek aparatów oraz usług fotograficznych. Wskazane trendy staną się inspiracją i pozwolą zmienić oraz unowocześnić całą branżę fotograficzną" – dodaje Chris Sanderson, Prezes firmy Future Laboratory.

Pełna wersja raportu do pobrania: issuu.com

Zobacz także:
"Norwegia – zew Północy" – pokaz slajdów w kinie Luna
Wernisaż wystawy "Brutal" Michała Łuczaka
Rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze zdjęcie Fotolia Instant
Wystawa fotografii "TOSCANA – Siena Palona" Piotra Krahla
Konsultacje z Tomaszem Wiechem w ramach projektu "Przetwórnia"
Panasonic LUMIX GF7 – kompaktowy, lekki i elegancki
Wacom Cintiq 27QHD i 27QHD touch – ekrany dotykowe dla zawodowców
Wacom Cintiq Companion 2 – dla profesjonalistów
Ruszyła druga edycja projektu DEBUTS
Rusza rekrutacja do nowej edycji Migawek!
Wystawa poplenerowa "Kujawy"
"Rower góral i na Ural" – prezentacja slajdów Dominika Szmajdy
Konkurs "Niezwykły portret"

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.057s.