Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Publikacje  >  "Odbitka albuminowa. Przewodnik praktyczny"


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze lustrzanki cyfrowe Nikona, opracowane we współpracy z firmą Fujifilm (E2/E2s/E2N/E2Ns/E3), pozbawione były efektu pozornego wydłużenia ogniskowej?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

"Odbitka albuminowa. Przewodnik praktyczny"
Dodał: Błażej Organisty 08.12.2015
Na półki księgarni trafiła pierwsza polska książka poświęcona XIX wiecznej technice fotografii „Odbitka albuminowa. Przewodnik praktyczny”, przygotowana przez Radosława Brzozowskiego.


Odbitka albuminowa to jedna z najważniejszych, i najpiękniejszych technik w historii fotografii. Technika, w której tworzyli najwięksi mistrzowie wieku dziewiętnastego i wielu fotografów wieku dwudziestego; by wymienić tylko sławną portrecistkę Margaret Julię Cameron i autora magicznych zdjęć Paryża, Eugene Atget'a.

Odbitka albuminowa. Przewodnik praktyczny


Jest to pierwsza technika pozytywowa, która zrobiła wieloletnią, światową karierę zdobywając szczególną popularność na Starym Kontynencie, gdzie zdominowała fotografię na całe dziesięciolecia. Z jednej strony technika ta zapewnia ogromne możliwości kształtowania wyglądu obrazu, wybór powierzchni matowej bądź błyszczącej i wpływ na kolorystykę powstałego obrazu poprzez tonowanie, z drugiej jest ona relatywnie prosta, nie wymaga skomplikowanego zaplecza czy trudnych do zdobycia materiałów. Dzięki temu odbitka albuminowa sprawdza się też znakomicie jako pierwszy krok w stronę tradycyjnych metod fotograficznych, jest doskonałą okazją by rozpocząć samodzielne wykonywanie klasycznych odbitek fotograficznych. Nie potrzeba do tego ani rozbudowanej, profesjonalnie wyposażonej ciemni, ani niezbędnej w technice mokrego kolodionu kamery wielkoformatowej. Właśnie z myślą o wszystkich osobach pragnących odkryć magię fotografii klasycznej Wydawnictwo Szlachetna Fotografia przygotowało swoją najnowszą publikację; "Odbitka albuminowa - Przewodnik praktyczny", opracowaną przez Radosława Brzozowskiego, autora bestsellerów „Fotografia Obnażona” oraz ”Ambrotypia - Przewodnik praktyczny".

Podręcznik ten przyda się zarówno osobom początkującym, pragnącym dopiero rozpocząć przygodę z techniką albuminową i fotografią historyczną w ogóle, jak i osobom, które pracę już rozpoczęły, lecz pragną poszerzyć swe umiejętności, poznać pełnię możliwości oferowanych przez tą magiczną technikę.

Odbitka albuminowa. Przewodnik praktyczny


Licząca blisko 150 stron publikacja zawiera wszystkie informacje niezbędne zarówno do rozpoczęcia pracy z użyciem techniki albuminowej, jak i poznania bardziej zaawansowanych metod pracy, od wyposażenia pracowni, przez techniki samodzielnego przygotowania papierów błyszczących i matowych, różne metody ich uczulania i naświetlania, aż po metody tonowania, receptury tonerów wraz z poradami dotyczącymi ich użycia. Nie zabrakło także informacji dotyczących negatywów, które można wykorzystać w pracy z techniką albuminową, od metod tradycyjnych, po najbardziej współczesne. Dla pasjonatów techniki kolodionowej w książce znalazła się również receptura i szczegółowe instrukcje pozwalające na samodzielne przygotowanie negatywu kolodionowego, który stanowił dominujący rodzaj negatywu wykorzystywanego w okresie największej popularności odbitki albuminowej. Większość osób, które zetknęły się wcześniej z techniką albuminową być może zaskoczy też fakt, że w wieku dziewiętnastym, fotografowie korzystający z techniki albuminowej używali również wywoływaczy, podobnie, jak czyni się to obecnie.

Książkę można kupić w internetowym sklepie Szlachetna Fotografia w cenie niespełna 60 złotych.

Więcej informacji: szlachetnafotografia.com

Zobacz także:
Wernisaż "CHA, CHA, CHA"
Spotkanie z Jackiem Fotą
Wernisaż wystawy o Toruniu
Wernisaż w Leica Gallery
Nowa Warszawa - wernisaż
Wernisaż w Lublinie
Podsumowanie Cinemaforum
Domowa biblioteka zdjęć od Qnap
Przedświąteczna promocja na książki fotograficzne
Wernisaż wystawy o Ukrainie
Popkulturowe przypadki fotografii
Książeczka rabatowa Olympus
Dziś wernisaż Odwróconych
Inny świat Podsiadły
Kobieta z Małpą – Kaukaz w notatkach i fotografiach
Fotografia otworkowa na Śląsku
Dziś spotkanie wokół publikacji "Emulsja"

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.912s.