Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Canon EOS 50D – oficjalne informacje


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Mimo zastosowania mniejszego przetwornika obrazu, wizjer Olympusa E-3 dorównuje jasnością i wielkością konkurencyjnym aparatom półprofesjonalnym z matrycami APS-C.
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Canon EOS 50D – oficjalne informacje
Dodał: Jarosław Zachwieja 26.08.2008
Podczas odbywającej się dziś w Amstelveen (Holandia) konferencji zaprezentowano pełne dane techniczne oczekiwanego następcy Canona EOS 40D. Tym samym potwierdziły się wszystkie niedawne "przecieki" na temat tego modelu.


Na temat Canona EOS 50D piszemy od kilku dni na podstawie doniesień, jakie wypływają z chińskich serwerów firmy Canon. Plotki te, zarówno dotyczące danych technicznych modelu jak i jego zdjęć produktowych, okazały się prawdziwe. Nowy model zaawansowanej lustrzanki amatorskiej jest rozbudowaną wersją zaprezentowanego przed rokiem Canona EOS 40D.


Canona EOS 50D wyposażono w przetwornik obrazu CMOS o rozmiarach APS-C (wpółczynnik wydłużenia ogniskowej wynosi 1,6x) o niebagatelnej rozdzielczości 15,1 megapiksela. Pomimo tak wysokiej rozdzielczości producent zapewnia, iż dzięki zmienionej konstrukcji fotodiod i mikrosoczewek, możliwe było zmniejszenie rozmiarów pojedynczych modułów światłoczułych bez utraty jakości obrazu. Dla tych z nas, którzy uważają tak duże rozmiary obrazu za wadę, dostępne są dwa tryby fotografowania sRAW (Canon EOS 40D, w którym po raz pierwszy wprowadzono tę funkcję oferował jeden). Oferują one możliwość rejestrowania zdjęć w formacie RAW o rozmiarach 3267x2178 oraz 2376x1584 pikseli. Matryca wyposażona została również – podobnie jak w "czterdziestce" – w układ usuwający zanieczyszczenia.
 
W Canonie EOS 50D po raz pierwszy zastosowano nowy procesor obrazu DIGIC IV. Jego wydajność umożliwiła fotografowanie w trybie seryjnym z prędkością 6,3 klatek na sekundę. Kolejną innowacją, na którą już od dawna czekali użytkownicy lustrzanek Canona, jest powiększenie zakresu czułości przetwornika do 100-3200 oraz dodanie dwóch czułości "podbijanych": H1 (6400 ISO) oraz H2 (12 800 ISO).


"Pięćdziesiątka" oferuje użytkownikowi również kilka nowych, bardzo przydatnych narzędzi. Najważniejszym z nich jest możliwość kalibracji pracy autofokusa – w praktyce oznacza to koniec narzekań na występowanie efektu front/back focusa. Zarówno bardzo udany układ pomiaru ostrości oparty na ośmiu polach krzyżowych oraz jednym podwójnie krzyżowym (dla obiektywów f/2.8 i jaśniejszych) jak i 14-bitowy system przetwarzania obrazów znane z wcześniejszego modelu pozostały niezmienione. Niestety jedna ze zmian wprowadzonych do "pięćdziesiątki" w porównaniu do modelu Canon EOS 40D wcale nie cieszy, a wręcz przeciwnie. Liczba tzw. Custom modes, czyli trybów pracy użytkownika została zmniejszona z trzech do dwóch.
Ważną i widoczną zmianą jest zwiększenie rozdzielczości trzycalowego wyświetlacza LCD z 230 tys. do 920 tys. punktów (VGA). To oraz dodanie do systemu Live View możliwości pomiaru ostrości "na kontrast" (czyli podobnie, jak ma to miejsce w aparatach kompaktowych) i zaimplementowanie mechanizmu wykrywania twarzy sprawia, że funkcja kadrowania z użyciem wyświetlacza LCD stała się jeszcze bardziej użyteczna. Ponadto Canon EOS 50D został rozbudowany o cyfrowe złącze HDMI, dotąd dostępne tylko w aparatach konurencji, a złącze kart pamięci CompactFlash zostało rozbudowane o pełną zgodność ze standardem UDMA, co zwiększyło jego wydajność.
 
Nowy Canon charakteryzuje się zwiększonymi możliwościami w zakresie regulacji działania narzędzi ułatwiających robienie zdjęć. Algorytm odszumiania fotografii doczekał się czterech stopni regulacji. Ponadto pojawiły się nowe funkcje obróbki obrazu: czterostopniowy Auto Lighting Optimizer (cyfrowa kompensacja cienia) oraz Auto Correction of Lens Peripheral illumination (automatyczna korekta efektu winietowania). Menu aparatu zostało rozszerzone o nowy ekran Quick Control, zapewniający dostęp do najczęściej zmienianych ustawień. Z kolei tryb Creative Auto oferuje automatyczne ostrzenie i dobieranie ekspozycji umożliwiając przy tym korzystanie z kreatywnych trików w ustawieniach takich jak ostrość tła.
 
Canon EOS 50D trafi do sprzedaży na terenie Europy i Ameryki na początku października. Jego cena w USA ma wynosić około 1400 dolarów, co jest kwotą bardzo atrakcyjną. aNieznana jest niestety polska cena tej lustrzanki – postaramy się uzupełnić tę informację, gdy tylko będzie ona dostępna.

Cena: 1 399 USD
Strona producenta: www.canon.pl

Zobacz także:
Canon PowerShot – nowy styl i elegancja
Canon EF-S 18-200mm f/3.5-5.6 IS – uniwersalny i lekki
Nowy hiperzoom Canon PowerShot SX110 IS
Upubliczniono zdjęcia Canona EOS 50D
Wyciekły dane techniczne Canona EOS 50D
Canon sprzedał już 100 milionów kompaktów
Olympus E3 z fleszem - promocja przedłużona
Znana cena Nikona D90?
Nikon D90 będzie kręcił filmy?
Canon planuje gruntowną modyfikację systemu EOS?

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.681s.