Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Canon planuje gruntowną modyfikację systemu EOS?


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Obiektywy typu zoom o rekordowo wysokiej jasności f/2 można spotkać wyłącznie w obrębie E-Systemu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Canon planuje gruntowną modyfikację systemu EOS?
Dodał: Jarosław Zachwieja 11.08.2008
Do amerykańskiego Urzędu Patentowego wpłynął kolejny złożony przez Canona wniosek dotyczący projektu lustrzanki wyposażonej w ogniwa paliwowe. Można z niego wyciągnąć daleko idące wnioski dotyczące systemu fotograficznego tego producenta.


Prace nad praktycznym wykorzystaniem ogniw paliwowych (fuel cells) do zasilania cyfrowych lustrzanek znacząco przyspieszyły. Do pracującej początkowo samotnie nad tym projektem firmy MTI Micro dołączył w pierwszej połowie tego roku potentat fotograficzny – Canon.
 
Zupełnie niedawno, bo 31 lipca do nowojorskiego Urzędu Patentowego wpłynął złożony przez Canona kolejny wniosek opisujący bardziej szczegółowo projekt lustrzanki zasilanej ogniwem paliwowym. Bliższa analiza tego dokumentu pokazuje jednak, że jest on czymś znacznie bardziej zaawansowanym (i w pewnym stopniu również radykalnym), niż nowy rodzaj akumulatora, bądź gripa. W gruncie rzeczy nowy projekt Canona zakładać może nawet skonstruowanie zupełnie nowego systemu lustrzanek cyfrowych.

Schemat budowy systemu zasilania korpusu lustrzanki cyfrowej oraz jej akcesoriów będący częścią dokumentu złożonego przez Canona w amerykańskim Urzędzie Patentowym.

Dokument o numerze US 2008/0180565 opisuje projekt aparatu fotograficznego zasilanego zintegrowanym ogniwem paliwowym wykorzystującym wodór do produkcji energii elektrycznej. Zbiornik na to paliwo znajdować się ma w tym samym miejscu, gdzie wcześniej umieszczony był klasyczny akumulator – w rękojeści (gripie) lustrzanki. Poniżej znajduje się element wytwarzający energię wyposażony w niezbędny do działania wlot powietrza.
 
W tym momencie jednak pojawia się element, który czyni projekt nowego zasilania znacznie bardziej zaawansowanym, niż się to mogło początkowo wydawać. Na schemacie urządzenia widać bowiem wyraźnie, że w moduły zasilające z kolektorem tlenu znajdować się mogą również w lampie błyskowej oraz obiektywie aparatu. Wodór do tych elementów jest doprowadzany do zbiornika specjalnymi przewodami. Z tego powodu cały projekt wygląda jak próba rozbudowy i być może w dalszej perspektywie zastąpienia istniejącego obecnie systemu EOS nowym i bardziej nowoczesnym.
 
Nowe modele lustrzanek i akcesoriów do nich, zasilanych za pomocą wodoru to oczywiście pieśń przyszłości i to raczej odległej. Sam projekt budzi też naturalnie pewne wątpliwości: co z dotychczasowymi obiektywami i lampami błyskowymi systemu EF? Czy producent zadba o kompatybilność wsteczną nowych urządzeń, czy też będzie dążył do kolejnej rewolucji na miarę tej, jakiej dokonał już raz w 1987 roku? W jakiej postaci i gdzie będzie można nabyć wodór do napełnienia zbiornika? Niestety wszystko wskazuje na to, że odpowiedzi na te pytania nie poznamy zbyt prędko.

Strona WWW Urzędu Patentowego: appft1.uspto.gov

Zobacz także:
Fotoamatorzy chcą wodoodpornych aparatów z wbudowaną pamięcią
Mikro Cztery Trzecie – lustrzanka bez lustra?
Lustrzanki zakazane na trybunach olimpijskich?
Adobe zwiększa możliwości Photoshopa Express
Większy bufor Nikona D3

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.107s.