Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Lustrzanki zakazane na trybunach olimpijskich?


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
System mechanicznej stabilizacji matrycy zastosowany w aparatach Olympus E-3 i E-510 nie powstał z myślą o fotografii cyfrowej?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Lustrzanki zakazane na trybunach olimpijskich?
Dodał: Jarosław Zachwieja 04.08.2008
Zgodnie z regulaminem tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, widzowie nie dysponujący akredytacją prasową nie będą mogli wnieść "profesjonalnego sprzętu fotograficznego" na teren obiektów olimpijskich.


Rozpoczynające się w tym tygodniu Letnie Igrzyska Olimpijskie w Pekinie budzą wiele kontrowersji. Dla osób amatorsko fotografujących lustrzankami już wkrótce dojdzie jeszcze jedna – związana z zakazem wnoszenia na trybuny lustrzanek, obiektywów i innego sprzętu używanego przez profesjonalnych fotoreporterów.
 
Regulamin olimpiady precyzuje listę "przedmiotów, których wnoszenie na teren stadionu olimpijskiego jest zakazane". Oprócz takich oczywistych towarów jak broń, narkotyki czy materiały wybuchowe znalazł się tam również m.in. sprzęt fotograficzny określony mianem "profesjonalny". Tego typu brak precyzji może prowadzić do wielu nadużyć, o czym m.in. pisze w swoim blogu olimpijskim przebywający obecnie w Chinach nowojorski fotograf Zach Honig.

Zgodnie z regulaminem Letnich Igrzysk Olimpijskich w Pekinie malutki Nikon D60 może zostać uznany za profesjonalny aparat.

Po zadaniu przedstawicielowi organizatorów olimpiady kilku niewygodnych pytań uzyskał on odpowiedź, że przepis ten dotyczy właściwie wszystkich lustrzanek cyfrowych i obiektywów dla nich. Organizatorzy tłumaczą, że fotograf z dużą lustrzanką i teleobiektywem może zasłaniać widok siedzącym nieopodal widzom i z tego powodu sprzęt ten został zakwalifikowany do tej samej grupy przedmiotów "kłopotliwych", co np. bębny i flagi. Można mieć jednak poważne wątpliwości, czy osoby fotografujące aparatami kompaktowymi typu hiperzoom za pomocą popularnej metody "na zombie" nie będą równie uciążliwe dla innych fanów sportowych zmagań...
 
Fotoreporterzy dysponujący akredytacją prasową wprawdzie nie mają tego typu ograniczeń, jednak i ich w pewien sposób dotykają restrykcje wprowadzone przez Państwo Środka. Jak zawsze przy okazji imprezy o tak dużym zasięgu oddziaływania, dwaj najwięksi producenci sprzętu fotograficznego Canon i Nikon organizują na terenach olimpijskich stanowiska dla fotoreporterów korzystających z usług Canon Professional Services oraz Nikon Professional Services. Tym razem jednak, na skutek ograniczeń narzucanych przez władze chińskie w zakresie ilości wwożonego sprzętu fotograficznego dostępnych dla fotoreporterów korpusów, obiektywów oraz innych akcesoriów może być nieco mniej, niż w latach ubiegłych. Osoby korzystające z usług CPS oraz NPS muszą się więc liczyć z możliwością braku zamienników dla ich sprzętu w wypadku awarii.

Część asortymentu NPS będącego do dyspozycji fotografów podczas zimowej olimpiady w Salt Lake City w 2002 roku. Zdjęcie udostępnione przez Nikon Professional Services.

Warto dodać, że usługa Nikon Professional Services od marca bieżącego roku działa również w Polsce. Co ciekawe, z dostępnych nam nieoficjalnie źródeł wiemy, że nie cieszy się ona tak dużą popularnością, jak możnaby się tego spodziewać. Prawdopodobnie przyczyną takiego stanu rzeczy jest konieczność posiadania dwóch profesjonalnych korpusów oraz trzech obiektywów tego producenta.

Oficjalna strona Letnich Igrzysk Olimpijskich 2008 w Pekinie: en.beijing2008.cn
Nikon Professional Services: www.nikonpro.com
Canon Professional Services: cpn.canon-europe.com

Zobacz także:
Wystawa zdjęć nagrodzonych w konkursie BZWBK Press Foto 2008
Sigma rozpoczyna akcję serwisowania wadliwych obiektywów
Cyfrowe ramki zdobywają popularność w Europie
Newsreportaż 2008
Nikon-jest-inny.com
Wadliwa partia aparatów Sony DSC-T20
Fałszywe zdjęcia na pierwszych stronach gazet

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.678s.