Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sztuka  >  Kalendarium  >  Martwa natura w Zamościu


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Fotografia w wydaniu cyfrowym nie liczy sobie – jak mogłoby się wydawać – 5 czy 10 lat, lecz istnieje już od ponad ćwierć wieku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa
Martwa natura w Zamościu
Dodał: Błażej Organisty
Miasto: Zamość
Lokalizacja: Galeria Fotografii Ratusz
Ulica: Rynek Wielki 13
Termin: 30.09.2016 – 02.11.2016
Godziny otwarcia: 09.00 - 20.00
Adres WWW: www.ztf.pl
Wernisaż: 30 września 2016, o godzinie 17.00

Nową wystawę Galerii Fotografii Ratusz pt. "Niedzielny spacer i inne martwe natury", przedstawiającą zdjęcia autorstwa Pawła Żaka, będzie można oglądać do 02.11.2016.

W cyklu martwych natur autor fotografii podejmuje próbę nadania przedmiotom potocznym, spotkanym z przestrzenią biało nakrytego stołu znaczeń symbolicznych, zarówno odnoszących się do sfery szeroko pojętego sacrum, jak i intensywnego doświadczania codzienności. – Jednocześnie staram się unikać formułowania komunikatu ideologicznego, pozostawić sferę znaczeń otwartą na interpretację – wyjaśnia Żak.

fot. Paweł Żak


O tych pracach pisał m.in. Bogdan Konopka w tekście „O martwych natur wskrzeszeniu“: „…Wprawdzie najczęściej nie ma na stole żadnych naczyń, niemniej przed naszymi oczami odbywa się jakieś niepokojące, nieznane i niezrozumiałe misterium… Chwilami ma się wrażenie, ze to nie stół, nie pamiątka Ostatniej Wieczerzy z poplamionym obrusem; lecz łoże śmierci po ostatnim namaszczeniu z niepotrzebnym całunem, z którego wyparowało zarówno ciało jak i duch nie pozostawiając znaczących śladów..."

fot. Paweł Żak


A także Magdalena Wicherkiewicz w tekście „Oczom biało - słodycz poniedziałku i przezroczystość niedzieli“: „…Jest w zdjęciach Pawła Żaka delikatne, choć niepokojące, napięcie między ciężarem a lekkością, możliwym a niemożliwym, światłem a ciemnością. Ten właśnie subtelny punkt „pomiędzy”. Uwrażliwienie na niuanse. Minimalne dysharmonie, drobne asymetrie, choć cięte, drażniące jak sztylet. …“

fot. Paweł Żak


W twórczości Pawła Żaka można wyróżnić dwa nurty: fotografii inscenizowanej o charakterze symbolicznym i studiów z natury najczęściej roślin, owoców, czasem pejzażu. Wiele jego prac powstaje przy użyciu nietypowych technik kopiowania dających w rezultacie unikatowe odbitki.

Żak studiował nauki społeczne na UW. Absolwent Wydziału Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu. Jest doktorem fotografii. Wykłada fotografię na Wydziale Dziennikarstwa UW i w WSF ZPAF. Członek ZPAF od 1995 r. Laureat m.in. Prix de la Lumierre w European Photography Contest- Vevey, Szwajcaria 1998.

fot. Paweł Żak


Jego prace są w kolekcjach m.in.: Bibliotheque Nationale w Paryżu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce, Francji, Norwegii, Danii, Holandii, Belgii, Niemczech, Brazylii, Wielkiej Brytanii i USA.

Zobacz także:
Rycerze w Warszawie
Wystawa "Krajobraz polski..."
BZ WBK Press Foto 2016
Nowe ekspozycje w Asymetrii
LUX wystawa
Kobiece akty Wantucha
Irlandia
Martwe z natury
Historie
Konstelacje IIIPowrót do listy
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.777s.