Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sztuka  >  Kalendarium  >  Martwa natura w Zamościu


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze cyfrowe zdjęcie powstało ponad 30 lat temu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa
Martwa natura w Zamościu
Dodał: Błażej Organisty
Miasto: Zamość
Lokalizacja: Galeria Fotografii Ratusz
Ulica: Rynek Wielki 13
Termin: 30.09.2016 – 02.11.2016
Godziny otwarcia: 09.00 - 20.00
Adres WWW: www.ztf.pl
Wernisaż: 30 września 2016, o godzinie 17.00

Nową wystawę Galerii Fotografii Ratusz pt. "Niedzielny spacer i inne martwe natury", przedstawiającą zdjęcia autorstwa Pawła Żaka, będzie można oglądać do 02.11.2016.

W cyklu martwych natur autor fotografii podejmuje próbę nadania przedmiotom potocznym, spotkanym z przestrzenią biało nakrytego stołu znaczeń symbolicznych, zarówno odnoszących się do sfery szeroko pojętego sacrum, jak i intensywnego doświadczania codzienności. – Jednocześnie staram się unikać formułowania komunikatu ideologicznego, pozostawić sferę znaczeń otwartą na interpretację – wyjaśnia Żak.

fot. Paweł Żak


O tych pracach pisał m.in. Bogdan Konopka w tekście „O martwych natur wskrzeszeniu“: „…Wprawdzie najczęściej nie ma na stole żadnych naczyń, niemniej przed naszymi oczami odbywa się jakieś niepokojące, nieznane i niezrozumiałe misterium… Chwilami ma się wrażenie, ze to nie stół, nie pamiątka Ostatniej Wieczerzy z poplamionym obrusem; lecz łoże śmierci po ostatnim namaszczeniu z niepotrzebnym całunem, z którego wyparowało zarówno ciało jak i duch nie pozostawiając znaczących śladów..."

fot. Paweł Żak


A także Magdalena Wicherkiewicz w tekście „Oczom biało - słodycz poniedziałku i przezroczystość niedzieli“: „…Jest w zdjęciach Pawła Żaka delikatne, choć niepokojące, napięcie między ciężarem a lekkością, możliwym a niemożliwym, światłem a ciemnością. Ten właśnie subtelny punkt „pomiędzy”. Uwrażliwienie na niuanse. Minimalne dysharmonie, drobne asymetrie, choć cięte, drażniące jak sztylet. …“

fot. Paweł Żak


W twórczości Pawła Żaka można wyróżnić dwa nurty: fotografii inscenizowanej o charakterze symbolicznym i studiów z natury najczęściej roślin, owoców, czasem pejzażu. Wiele jego prac powstaje przy użyciu nietypowych technik kopiowania dających w rezultacie unikatowe odbitki.

Żak studiował nauki społeczne na UW. Absolwent Wydziału Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu. Jest doktorem fotografii. Wykłada fotografię na Wydziale Dziennikarstwa UW i w WSF ZPAF. Członek ZPAF od 1995 r. Laureat m.in. Prix de la Lumierre w European Photography Contest- Vevey, Szwajcaria 1998.

fot. Paweł Żak


Jego prace są w kolekcjach m.in.: Bibliotheque Nationale w Paryżu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce, Francji, Norwegii, Danii, Holandii, Belgii, Niemczech, Brazylii, Wielkiej Brytanii i USA.

Zobacz także:
Rycerze w Warszawie
Wystawa "Krajobraz polski..."
BZ WBK Press Foto 2016
Nowe ekspozycje w Asymetrii
LUX wystawa
Kobiece akty Wantucha
Irlandia
Martwe z natury
Historie
Konstelacje IIIPowrót do listy
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.717s.