Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sztuka  >  Kalendarium  >  LUX wystawa


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Fotografia w wydaniu cyfrowym nie liczy sobie – jak mogłoby się wydawać – 5 czy 10 lat, lecz istnieje już od ponad ćwierć wieku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa
LUX wystawa
Dodał: Błażej Organisty
Miasto: Warszawa
Lokalizacja: Galeria Fundacji Archeologia Fotografii
Ulica: gen. Władysława Andersa 13
Termin: 24.09.2016 – 14.10.2016
Godziny otwarcia: pon., czw., pt.: 11.00-17.00; wt., śr.: 11.00-19.00
Adres WWW: 23.09.2016 (piątek), godz. 17:00
Wernisaż: www.faf.org.pl

Światło i fotografia są ze sobą nierozerwalnie związane. To pierwsze, naukowo określane jako „promieniowanie optyczne” ma na fotografię nie tylko wpływ praktyczny, ale jest także nieustającą inspiracją dla twórców. Czworo artystów: Karolina Breguła, Przemek Dzienis, Magda Hueckel i Szymon Rogiński na zaproszenie Fundacji Archeologia Fotografii zrealizuje prace poddające refleksji relację światła i fotografii. Efekt ich działań będzie można zobaczyć na wystawie „LUX”. W ramach projektu powstanie także książka.

Wykorzystaniu światła w fotografii poświęcone zostało wiele podręczników fotograficznych, zarówno dla amatorów jak i profesjonalistów. Światło odmieniane przez wszystkie przypadki przywoływane jest w tytułach niezliczonych wystaw, często gości też w nagłówkach popularyzatorskich artykułów o historii fotografii. Przeważnie jednak mówienie o świetle ogranicza się do prezentacji sposobów „okiełznania" go, a więc do aspektów praktyczno-technicznych. Zagadnienia formalne i artystyczne przedstawienie są zwykle w sposób jednostronny, a problem światła ulega banalizacji.

Wystawą „LUX" Fundacja Archeologia Fotografii kontynuuje ideę projektów, w ramach których zaprasza do współpracy współczesnych artystów, by sprowokować do namysłu teoretycznego nad zagadnieniami istotnymi z punktu widzenia historii i praktyki fotograficznej. W pokazywanych po raz pierwszy zdjęciach i filmach artyści wzięli na warsztat różnorodne aspekty związane z problematyką światła i jego związku z istotą fotografii.

fot. Szymon Rogiński


„Światłowstręt”, film Karoliny Breguły, wszechstronnej artystki multimedialnej, to ponura, metaforyczna opowieść o strachu przed ciemnością. Jej bohaterka obsesyjnie zbiera żarówki próbując w ten sposób ograniczać wolność mieszkańców swojej dzielnicy.

Przemek Dzienis (znany przede wszystkim z fotografii ludzi w ich relacjach z przedmiotami i przestrzenią) tym razem, wychodząc od fizycznej natury światła, bada jego transformacje i percepcję barw. Artysta wykorzystuje nowoczesne techniki druku, aby na wystawie stworzyć iluzję efektów świetlnych.

Dla Magdy Hueckel – autorki docenionej książki „Anima. Obrazy z Afryki" – światło będzie symbolem uzdrawiania i wychodzenia z choroby. Jednym z twórców stale powracających do problematyki światła jest Szymon Rogiński, którego prace takie jak „Projekt UFO” czy opowiadająca o braku światła seria „Czerń / Blackness” weszły już do kanonu polskiej fotografii współczesnej. Autor skupi się rejestracji zjawisk świetlnych wykorzystując m.in. proces solaryzacji, zachodzący wskutek intensywnego naświetlania materiału światłoczułego.

Wystawie będzie towarzyszyć książka o tym samym tytule, będąca jednocześnie kontynuacją serii zapoczątkowanej przez projekt „Emulsja" (2015), który poświęcony był zagadnieniu materialności fotografii. W „Luxie” znajdziemy współczesne i archiwalne prace poświęcone światłu. Zaprezentowanie zostaną w niej dzieła polskich oraz zagranicznych artystów tworzących w XX i XXI wieku m.in. Wojciecha Zamecznika, Mariusza Hermanowicza, Zbigniewa Dłubaka. Dopełnieniem zdjęć będą dwa teksty, m.in. Jörga Colberga, autora wielu artykułów i książek o fotografii, doktora fizyki. Książka będzie dostępna w polsko-angielskiej wersji językowe. Premiera podczas finisażu wystawy w październiku. W ramach projektu odbędą się też warsztaty dla dzieci „Widzi-mi-się”, o których pisaliśmy TUTAJ.

Kurator: Marta Przybyło-Ibadullajev

Zobacz także:
Kobiece akty Wantucha
Irlandia
Martwe z natury
Historie
Konstelacje III
Leica Street Photo
Nowa wystawa PAN
Beton i Barok
RemizaPowrót do listy
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.403s.