Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sztuka  >  Kalendarium  >  LUX wystawa


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze cyfrowe zdjęcie powstało ponad 30 lat temu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa
LUX wystawa
Dodał: Błażej Organisty
Miasto: Warszawa
Lokalizacja: Galeria Fundacji Archeologia Fotografii
Ulica: gen. Władysława Andersa 13
Termin: 24.09.2016 – 14.10.2016
Godziny otwarcia: pon., czw., pt.: 11.00-17.00; wt., śr.: 11.00-19.00
Adres WWW: 23.09.2016 (piątek), godz. 17:00
Wernisaż: www.faf.org.pl

Światło i fotografia są ze sobą nierozerwalnie związane. To pierwsze, naukowo określane jako „promieniowanie optyczne” ma na fotografię nie tylko wpływ praktyczny, ale jest także nieustającą inspiracją dla twórców. Czworo artystów: Karolina Breguła, Przemek Dzienis, Magda Hueckel i Szymon Rogiński na zaproszenie Fundacji Archeologia Fotografii zrealizuje prace poddające refleksji relację światła i fotografii. Efekt ich działań będzie można zobaczyć na wystawie „LUX”. W ramach projektu powstanie także książka.

Wykorzystaniu światła w fotografii poświęcone zostało wiele podręczników fotograficznych, zarówno dla amatorów jak i profesjonalistów. Światło odmieniane przez wszystkie przypadki przywoływane jest w tytułach niezliczonych wystaw, często gości też w nagłówkach popularyzatorskich artykułów o historii fotografii. Przeważnie jednak mówienie o świetle ogranicza się do prezentacji sposobów „okiełznania" go, a więc do aspektów praktyczno-technicznych. Zagadnienia formalne i artystyczne przedstawienie są zwykle w sposób jednostronny, a problem światła ulega banalizacji.

Wystawą „LUX" Fundacja Archeologia Fotografii kontynuuje ideę projektów, w ramach których zaprasza do współpracy współczesnych artystów, by sprowokować do namysłu teoretycznego nad zagadnieniami istotnymi z punktu widzenia historii i praktyki fotograficznej. W pokazywanych po raz pierwszy zdjęciach i filmach artyści wzięli na warsztat różnorodne aspekty związane z problematyką światła i jego związku z istotą fotografii.

fot. Szymon Rogiński


„Światłowstręt”, film Karoliny Breguły, wszechstronnej artystki multimedialnej, to ponura, metaforyczna opowieść o strachu przed ciemnością. Jej bohaterka obsesyjnie zbiera żarówki próbując w ten sposób ograniczać wolność mieszkańców swojej dzielnicy.

Przemek Dzienis (znany przede wszystkim z fotografii ludzi w ich relacjach z przedmiotami i przestrzenią) tym razem, wychodząc od fizycznej natury światła, bada jego transformacje i percepcję barw. Artysta wykorzystuje nowoczesne techniki druku, aby na wystawie stworzyć iluzję efektów świetlnych.

Dla Magdy Hueckel – autorki docenionej książki „Anima. Obrazy z Afryki" – światło będzie symbolem uzdrawiania i wychodzenia z choroby. Jednym z twórców stale powracających do problematyki światła jest Szymon Rogiński, którego prace takie jak „Projekt UFO” czy opowiadająca o braku światła seria „Czerń / Blackness” weszły już do kanonu polskiej fotografii współczesnej. Autor skupi się rejestracji zjawisk świetlnych wykorzystując m.in. proces solaryzacji, zachodzący wskutek intensywnego naświetlania materiału światłoczułego.

Wystawie będzie towarzyszyć książka o tym samym tytule, będąca jednocześnie kontynuacją serii zapoczątkowanej przez projekt „Emulsja" (2015), który poświęcony był zagadnieniu materialności fotografii. W „Luxie” znajdziemy współczesne i archiwalne prace poświęcone światłu. Zaprezentowanie zostaną w niej dzieła polskich oraz zagranicznych artystów tworzących w XX i XXI wieku m.in. Wojciecha Zamecznika, Mariusza Hermanowicza, Zbigniewa Dłubaka. Dopełnieniem zdjęć będą dwa teksty, m.in. Jörga Colberga, autora wielu artykułów i książek o fotografii, doktora fizyki. Książka będzie dostępna w polsko-angielskiej wersji językowe. Premiera podczas finisażu wystawy w październiku. W ramach projektu odbędą się też warsztaty dla dzieci „Widzi-mi-się”, o których pisaliśmy TUTAJ.

Kurator: Marta Przybyło-Ibadullajev

Zobacz także:
Kobiece akty Wantucha
Irlandia
Martwe z natury
Historie
Konstelacje III
Leica Street Photo
Nowa wystawa PAN
Beton i Barok
Remiza



Powrót do listy
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.15s.