Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sztuka  >  Kalendarium  >  Nowe ekspozycje w Asymetrii


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze cyfrowe zdjęcie powstało ponad 30 lat temu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa
Nowe ekspozycje w Asymetrii
Dodał: Błażej Organisty
Miasto: Warszawa
Lokalizacja: Galeria Asymetria
Ulica: Jakubowska 16
Termin: 23.09.2016 – 29.10.2016
Godziny otwarcia: pt., sb.: 14.00 – 18.00
Adres WWW: www.asymetria.eu
Wernisaż: 23 września, godz. 17.00

W nadchodzący weekend stolica będzie świętować Warsaw Gallery Weekend. Galeria Asymatria od piątku, 23 września, zaprasza na dwie wystawy.

Neorealizm w fotografii polskiej 1950-1960 (aut. Zdzisław Beksiński, Jerzy Lewczyński i Marek Piasecki)
Oficjalny opis wystawy:
W manifeście programowym grupy GLIWICE z 11 listopada 1957 r. napisano; „Uważamy, że dominantą koncepcji twórczych powinna być ekspresja, oparta na intelekcie. Elementem decydującym winien być człowiek: człowiek żywy, taki jakim go widzi włoski neorealizm. Często jest to człowiek niezrozumiały, ale zawsze chodzący po ziemi.”

Kim jest ten nowy bohater ?

Istnieje taka fotografia Jerzego Lewczyńskiego przedstawiająca ciemną postać anioła wyłaniająca się w całości kadru na tle jasnego podwórza i rosnącego za nim drzewa, którego gałazki wydają być przytwierdzone do jego skrzydeł. Drzewo wydało właśnie pierwsze owoce; piękne białe kulki, kontrastujące z ciemną bryłą anioła, których smak może się jednak okazać zabójczy dla tego kto je skosztuje.Te kulki to nasze imiona które w tajny sposób są nam przy urodzeniu nadane:
„ ...jest to imię skupiające w sobie wszystkie siły życiowe, które można dzięki niemu przywołać, a także strzec przed niepowołanymi ludźmi. Jednakże ten, kto nosi to imię, wcale się dzięki niemu nie wzbogaca. Pozbawia go ono wielu rzeczy, przede wszystkim zaś sprawia, że człowiek nie potrafi już wyglądać całkiem tak, jak dawniej. W pokoju w którym ostatnio mieszkałem, zanim w pełnym rynsztunku wystąpiło z dawnego imienia, umieściło u mnie swój portret: Nowego Anioła.
Kabaliści opowiadają, że w każdej chwili Bóg stwarza całe mnóstwo nowych aniołów, a wszystkie tylko po to, by - zanim obrócą się w nicość - śpiewały przez chwilę pochwalną pieśń przed jego tronem. Mojemu śpiew przerwano: w ogóle nie przypominał człowieka.”
(Walter Benjamin, Agesilaus Santander)

fot. Jerzy Lewczyński


Nowy bohater w fotografii Neorealizmu przyjmuje postać anioła historii, jego hymn na cześć Boga został przerwany. I kiedy widzi obraz swojego tajemnego imienia, przeobraża się jednocześnie w materię nowego widzenia; ogołoconą z pełni w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. By w końcu stać się jednym z jej ulotnych elementów: pustym podwórkiem, starą koszulą, dziurawymi butami, firanką; tutaj w bliskich mu relacjach, poza wielkim teatrem historii, w pięknie codziennej niedoskonałości odnajduje siebie jako „człowieka ukrytego”.

Nowy bohater otwiera też drzwi w fotograficznym montażu, jak czyni to Jerzy Lewczyński delikatnie zaznaczając ołówkiem linijki wiersza Vasco Popy (pod redakcją Tadeusza Różewicza);
„Rozewrzesz ich skrzydla, a przed tobą otwiera się ciemność, pusta ciemność. Żeby prowadziły przynajmniej do jakiegoś drugiego pokoju, albo ogrodu, albo na balkon z pięknym widokiem. Jednak trzeba je otworzyć. Za wszelką cenę trzeba otworzyć te drzwi. Tak, dla przewiewu.”

Wystawa zorganizowana dzięki pomocy i współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku.

Dekonstrukcja (aut. Błażej Pindor)
W sierpniu 2015 roku, w rok po śmierci artysty, osobisty pokój Jerzego Lewczyńskiego został rozmontowany. Podczas demontażu Blażej Pindor wykonał serię zdjęć, którą zatytułował Dekonstrukcja. Dekonstrukcja to rozwarstwienie, ale nie w celu unicestwienia lecz by stworzyć nowe znaczenie. To bliskie woli Lewczyńskiego, jego idei archeologii fotografii jako praktyki artystycznej i narzędzia poznania.

Zdjęcia wykonane w gliwickim mieszkaniu, stały się punktem wyjścia do dalszego procesu fotograficznego. Na pozyskanym z archiwum Jerzego Lewczyńskiego papierze Pindor wykonał pozytywowe powiększenia swoich fotografii likwidowanego pokoju artysty. W ten sposób zapis tego szczególnego momentu zyskał swoją materialną formę, przemnożoną przez czas odkładający się cieniem na przeterminowanych, powoli tracących światłoczułość arkuszach – opisuje kurator wystawy, Rafał Lewandowski.

Wernisaż:
Termin wystawy: do 29 października 2016
Miejsce: Galeria Asymetria/Dom Funkcjonalny
Adres: ul. Jakubowska 16, Warszawa
Godziny otwarcia:
Kurator: Rafał Lewandowski
Więcej informacji:

Zobacz także:
LUX wystawa
Kobiece akty Wantucha
Irlandia
Martwe z natury
Historie
Konstelacje III
Leica Street Photo
Nowa wystawa PAN
Beton i Barok
Remiza
DEBUTS



Powrót do listy
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.551s.