Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Czy wiesz, że...


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Fotografia w wydaniu cyfrowym nie liczy sobie – jak mogłoby się wydawać – 5 czy 10 lat, lecz istnieje już od ponad ćwierć wieku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa
Czy wiesz, że...

Wartość przysłony f/1.0 nie jest graniczną (najmniejszą) wartością ciągu przysłon, i że istnieją obiektywy większej jasności niż 1:1.0?
 
Wbrew obiegowym opiniom wartość przysłony f/1.0 wcale nie oznacza, że tyle samo światła przechodzi przez obiektyw co pada na jego przednią soczewkę, lecz jest równoważne z tym, że wartość ogniskowej równa się średnicy wejściowej obiektywu. Dlatego też, możliwe są do wykonania „szkła” o jasności większej niż wspomniane 1:1.0, a dowodem na to mogą być wyprodukowane już pięćdziesięciomilimetrowe obiektywy firm: Schneider Kreuznach i Canon – f/0.95, Rodenstock TV-Heligon – f/0.75 czy też Carl Zeiss Planar 50 mm o jasności aż f/0.70! Ten ostatni obiektyw wyprodukowano na potrzeby misji astronautycznych NASA, zastosował go też Stanley Kubrick podczas kręcenia sceny przy świetle świec w filmie "Barry Lyndon".


Konkurs  Konkurs
Moja pocztówka z wakacji

Podróżując odkrywamy czasem miejsca tak niezwykłe, że koniecznie chcielibyśmy pokazać je innym. Często kupujemy wówczas widokówkę, która ma jak najlepiej oddać atmosferę danego miejsca. Mając jednak pod ręką aparat fotograficzny warto pokusić się o zarejestrowanie własnej pocztówki z wakacji – wyślijcie je do nas – czekamy!
Moja pocztówka z wakacji
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[26.07.2017]
Autor:
MHz
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.026s.