Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Czy wiesz, że...


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Wartość przysłony f/1.0 nie jest graniczną (najmniejszą) wartością ciągu przysłon, i że istnieją obiektywy większej jasności niż 1:1.0?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa
Czy wiesz, że...

Wartość przysłony f/1.0 nie jest graniczną (najmniejszą) wartością ciągu przysłon, i że istnieją obiektywy większej jasności niż 1:1.0?
 
Wbrew obiegowym opiniom wartość przysłony f/1.0 wcale nie oznacza, że tyle samo światła przechodzi przez obiektyw co pada na jego przednią soczewkę, lecz jest równoważne z tym, że wartość ogniskowej równa się średnicy wejściowej obiektywu. Dlatego też, możliwe są do wykonania „szkła” o jasności większej niż wspomniane 1:1.0, a dowodem na to mogą być wyprodukowane już pięćdziesięciomilimetrowe obiektywy firm: Schneider Kreuznach i Canon – f/0.95, Rodenstock TV-Heligon – f/0.75 czy też Carl Zeiss Planar 50 mm o jasności aż f/0.70! Ten ostatni obiektyw wyprodukowano na potrzeby misji astronautycznych NASA, zastosował go też Stanley Kubrick podczas kręcenia sceny przy świetle świec w filmie "Barry Lyndon".


Konkurs  Konkurs
Jesień, to znów Ty?

Polska złota jesień to doskonały temat fotograficzny. Pokażcie urok, bajeczne barwy i różne oblicza tej pory roku. Zróbcie klimatyczne zdjęcia ukazujące mgłę, odcienie szarość i niezwykłe niuanse światłocienia...
Jesień, to znów Ty?
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[15.11.2017]
Autor:
Michał Połowiński
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.328s.