Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sprzęt  >  Testy praktyczne  >  TEST: Tusze HP XL – liczy się jakość – cz. 3


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus, jako pierwszy na świecie producent lustrzanek cyfrowych, zastosował profilaktykę w zakresie ochrony zdjęć przed brzydkimi plamami, będącymi śladem obecności kurzu na matrycy?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

TEST: Tusze HP XL – liczy się jakość – cz. 3
Autor: Przemysław Imieliński
Po naszym kilkutygodniowym teście tuszy HP XL przyszedł czas na podsumowanie. W tym czasie wykonaliśmy ok. 60 wydruków fotografii w formacie A4 i 10x15 cm oraz kilkunastu ofert, prezentacji i zwykłych dokumentów bez konieczności wymiany wkładów. Zobaczmy jednak, jak przy tej wydajności wygląda kwestia jakości?


Testując tusze HP w rozmiarze XL korzystaliśmy z kartridżów Photosmart 364 XL w czterech różnych kolorach oraz kilku rodzajów papierów: HP Premium Plus Photo Paper (A4), HP Premium Photo Paper (10x15 cm) i HP Advanced Paper 80 g/m kw. (A4) oraz zwykłego papieru kserograficznego. Po czystej i bezproblemowej instalacji wkładów, korzystając z okna Przybornika, wyrównaliśmy i wyczyściliśmy głowice drukujące oraz wydrukowaliśmy stronę diagnostyczną.

W sterowniku drukarki znajdziemy szereg narzędzi pozwalających odpowiednio przygotować drukarkę do pracy.

W ten sposób przygotowaną drukarkę eksploatowaliśmy tak, jak zazwyczaj robią to fotografowie. Wydrukowaliśmy na niej kilkadziesiąt odbitek fotograficznych w formacie A4 i 10x15 cm, kilka prezentacji i ofert (z kolorowymi zdjęciami z portfolio) oraz wiele typowych dokumentów – maili, pism i arkuszy przygotowanych w jednym z popularnych pakietów biurowych. Jakie wnioski?

Tuszu jest zdecydowanie więcej!
Podczas, gdy zakupiony wraz z drukarką "starter" trzeba było wymienić już po ok. 2-3 tygodniach, wkłady XL zużywają się znacznie wolniej. W naszym teście wykorzystaliśmy ok. 50% pojemności tuszów kolorowych i ok. 75% czarnego. To zrozumiałe z uwagi na to, że drukowaliśmy przede wszystkim zdjęcia. Poziom atramentu mogliśmy cały czas kontrolować korzystając z odpowiedniego okienka sterownika drukarki, który też w porę ostrzeże nas komunikatem, że tusz niedługo się skończy i warto go zamówić. To dobre rozwiązanie, które pozwala uniknąć sytuacji, w której chcąc wydrukować ofertę tuż przed ważnym spotkaniem z klientem, nagle przekonamy się o braku atramentu.

Sterownik drukarki pozwala na bieżąco obserwować ilość dostępnego jeszcze atramentu, a w razie potrzeby od razu dokonać zakupu wkładów przez internet.

A jak z jakością?
Jeśli chodzi o wydruki zdjęć, to zarówno ich rozpiętość tonalna, jak i odwzorowanie kolorów są naprawdę na przyzwoitym poziomie. Pewne zastrzeżenia może budzić jedynie czerwień, która po przekroczeniu pewnego poziomu nasycenia staje jest zdecydowanie zbyt jaskrawa. Za to doskonale prezentują się zdjęcia czarno-białe – są kontrastowe, bogate w szczegóły i dobrze odwzorowują nawet bardzo jasne szarości. Zaś sam papier fotograficzny jest z kolei wyraźnie metalizowany (perłowy) – jednym będzie się to podobać, innym pewnie mniej.
 
Tusze XL także stosunkowo szybko wysychają, już po kilku sekundach można bez obaw wziąć zdjęcia do ręki. Trzeba jednak uważać, by nie dotykać ich mokrymi palcami. Osoby, którym zależy na "wodoodporności" odbitek powinny zainteresować się specjalnymi papierami i tuszami produkowanymi przez HP: wkładami HP Vivera i papierami HP Photo Advanced, dzięki którym zdjęcia wysychają natychmiast po wydrukowaniu i są odporne na rozmazywanie.

Strona producenta: www8.hp.com

Zobacz także:
Canon wchodzi na rynek produkcyjnego druku fotograficznego
Epson przedłuża promocję na wielkoformatowe drukarki
Błyszczący papier ILFORD za pół ceny!
Epson Stylus Photo R3000 - nowa drukarka fotograficzna A3+
Tusze HP XL – wkład to nie tylko pojemnik na tusz – cz. 2
TEST: Tusze HP XL – czy to się opłaca? – cz. 1
Recenzja: EPSON Stylus Photo R2400 - drukarka dla fotografa
TEST: Epson Stylus Photo R265 – tania drukarka dla fotoamatora


Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 3.714s.