Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sprzęt  >  Testy praktyczne  >  Recenzja: EPSON Stylus Photo R2400 - drukarka dla fotografa


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Do pierwszych aparatów dalmierzowych Canona (o nazwie Hansa Kwanon) w latach 1934–46 obiektywy produkował Nippon Kōgaku Kōgyō K.K. – czyli dzisiejszy Nikon?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Recenzja: EPSON Stylus Photo R2400 - drukarka dla fotografa
Autor: Marcin Pawlak
Oferta drukarek dla fotografów, którzy poszukują sprzętu do samodzielnego wykonywania odbitek zdjęć w formacie A3+ jest bardzo szeroka. Jednym z ciekawych modeli, który został przez nas sprawdzony w warunkach bojowych podczas przygotowania wystawy, jest Epson Stylus Photo R2400. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami tego sprawdzianu.

« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »

W dzisiejszych czasach większość zdjęć swój żywot kończy zamieszczona w Internecie bądź wyłącznie na dysku komputera. Jednak papierowe odbitki mają swe niezaprzeczalne zalety, wiele zaś osób po prostu darzy je dużym sentymentem – "prawdziwe zdjęcie jest na papierze, i już".
 
Gdy chcemy na papierze utrwalić wspomnienia z wakacji czy domowych uroczystości, zwykle decydujemy się na zdjęcia w formacie zbliżonym do pocztówkowego. Zarówno pod względem kosztów, naszej wygody jak i czasu uzyskania odbitek najwygodniej będzie w takim wypadku skorzystać z usług zakładu fotograficznego. Nieco inaczej wygląda jednak sytuacja, gdy chcemy otrzymać zdjęcie w znacznie większym formacie (np. A3) i na ekskluzywnym papierze, na przykład matowym (naprawdę matowym, to co w fotolabach określane jest mianem "mat" jest tak naprawdę półmatowym papierem o perełkowym wykończeniu). Jest to zwykle usługa bardzo droga i rzadko dostępna. O bardziej wymyślnych nośnikach, na przykład u fakturze płótna, w tradycyjnych fotolabach możemy jedynie pomarzyć.
 
Dziedzina profesjonalnych wydruków większego formatu to wciąż domena drukarek. Zakłady usługowe oferujące wydruki wielkiego formatu dysponują w tym celu profesjonalnymi urządzeniami, które oferują możliwość zadruku wstęgi papieru o szerokości 60 cm, 110 cm czy nawet 160 cm. Czy można mieć jednak dostęp do stosowanych w nich technologii w bardziej "kameralnym" wymiarze? Z problemem tym zetknęliśmy się, gdy przyszło nam przygotować wystawę podsumowującą Konkurs Fotografii Górskiej, obejmującą niemal kilkadziesiąt wybranych prac spośród 2850 nadesłanych na konkurs.

Przygotowanie profesjonalnej wystawy to dla drukarki fotograficznej świetny test praktyczny.


Duży format według Epsona
Z pomocą przyszedł nam Stylus Photo R2400, czyli najmniejsza drukarka Epsona dysponująca technologią UltraChrome K3, a zatem tą wykorzystywaną również w najbardziej zaawansowanych, wielkoformatowych urządzeniach Epsona (za wyjątkiem modelu GS6000, który korzysta z solwentowej technologii druku). Stylus Photo R2400 to drukarka formatu A3+, pozwalająca drukować na nośnikach o szerokości do 32,9 cm (jego długość może wynosić do 111 cm). Wydawać by się mogło, że nieco ponad trzy centymetry szerokości więcej niż obejmuje format A3 to niewiele, ale w odniesieniu do powierzchni zadruku różnica jest ogromna, tym bardziej, że drukarka Epsona oferuje możliwość druku "na spad", czyli aż do granicy papieru. Niestety, korzystając z tej funkcji musimy liczyć się z pogorszeniem jakości wydruku przy dolnej krawędzi papieru (obszar o szerokości ok. 2 cm), co związane jest z mniejszą precyzją prowadzenia papieru w końcowej fazie wydruku.
 
Stylus Photo R2400 to najmniejsza z drukarek Epsona korzystających z atramentów UltraChrome K3, jednak trudno ją nazwać urządzeniem małym – by ją pomieścić na biurku w stanie roboczym (z rozłożonymi podajnikami), trzeba zarezerwować naprawdę sporo miejsca. Na szczęście drukarka Epsona składa się niczym origami, a po złożeniu wszystkich podajników i tac odbiorczych papieru zajmuje już znacznie mniej miejsca.

Stylus Photo R2400 po złożeniu zajmuje dużo mniej miejsca, niż w pozycji roboczej.

Stylus Photo R2400 to drukarka o bardzo klasycznej budowie. Pozbawiona jest elementów często dziś kojarzonych jako nieodłączne urządzeniom tego typu: brak choćby ekranu LCD i czytnika kart pamięci, brak również gniazda USB przeznaczonego do podłączenia aparatu. Jest zatem przeznaczona wyłącznie do pracy "klasycznej": w połączeniu z komputerem. Pod tym względem jej wyposażenie jest już bogatsze: oprócz portu USB do dyspozycji mamy również złącze FireWire, służące zwykle do podłączania komputerów Macintosh. Szkoda jednak, iż nie jest ono "przelotowe", zatem drukarka Epsona może być tylko ostatnim urządzeniem w łańcuchu FireWire.

Port FireWire ułatwia podłączanie drukarki do profesjonalnych stacji graficznych. Szkoda jednak, że nie jest on przelotowy.

« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.85s.