Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sprzęt  >  Testy praktyczne  >  TEST: Epson Stylus Photo R265 – tania drukarka dla fotoamatora


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus E-3 jest w chwili obecnej jedynym modelem aparatu łączącym w sobie mechanizmy mechanicznej stabilizacji matrycy, ochrony przed kurzem, Live View oraz obrotowego wyświetlacza LCD?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

TEST: Epson Stylus Photo R265 – tania drukarka dla fotoamatora
Autor: Marcin Pawlak
Czy domowa drukarka "foto" może oferować satysfakcjonującą jakość wydruków, tak by można było zrezygnować z usług laboratorium fotograficznego? Spróbowaliśmy odpowiedzieć na to pytanie, biorąc na warsztat popularny model Epsona – Stylusa Photo R265.

« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »

Epson Stylus Photo R265 to typowy przedstawiciel najprostszych domowych drukarek fotograficznych. Z tego powodu pozbawiona jest wodotrysków właściwych droższym urządzeniom tego typu: brak choćby ekranu LCD i czytnika kart pamięci. Zatem, chociaż ma wbudowane gniazdo USB i zgodna jest ze standardem PictBridge umożliwiającym drukowanie zdjęć wprost z aparatów cyfrowych, przeznaczona jest raczej do pracy "klasycznej": w połączeniu z komputerem.

Epson Stylus Photo R265 należy do najprostszych, domowych drukarek fotograficznych. Dlatego pozbawiony jest wodotrysków takich, jak ekran LCD czy czytnik kart pamięci.

Nie będzie to wadą dla użytkowników poddających wykonane zdjęcia obróbce, jednak fotoamatorzy chcący drukować zdjęcia wprost z kart pamięci powinni rozejrzeć się za nieco lepiej wyposażonym modelem.

Co w pudełku
Dostarczany zestaw jest typowy: obejmuje drukarkę, komplet atramentów, płytę instalacyjną z oprogramowaniem, tackę do wykonywania nadruków na płytach CD i DVD oraz próbkę (10 arkuszy 10x15 cm) firmowego papieru fotograficznego. Niestety, typowość zestawu obejmuje również braki: jak to zwykle bywa, w zestawie brakuje kabla połączeniowego USB (typu A-B). Chociaż jest to praktyka powszechna wśród producentów drukarek, nie można jej uważać za normalną. Najczęściej kończy się ona w ten sposób, że nabywca drukarki nie może z niej skorzystać tuż po rozpakowaniu – właśnie braku wspomnianego przewodu.

Dołączona w zestawie tacka umożliwia nanoszenie nadruków na nośniki CD i DVD.

Jak przystało na współczesną drukarkę fotograficzną, Stylus Photo R265 korzysta z 6-kolorowgo zestawu atramentów: CMYK oraz jasny Cyan i jasna Magenta. Każdy z nich znajuje się w osobnym zasobniku (kartridżu), co pozwala na oszczędną gospodarkę atramentami: w razie wyczerpania się danego atramentu wymieniamy jedynie odpowiadający mu kartridż. Tradycyjnie już dla Epsona zasobniki z atramentem zaopatrzone są w chip kontrolny. Z jednej strony, pozwala on drukarce precyzyjnie monitorować poziom atramentu w kartridżach. Z drugiej jednak, poważnie utrudnia samodzielne ich napełnianie atramentem – konieczne jest stosowanie sztuczek z "lewymi" chipami lub ich programatorami.

Stylus Photo R265 wykorzystuje 6-kolorowy zestaw atramentów, umieszczonych w niezależnych kartridżach.

Otwory odpowietrzające kartridży zostały zabezpieczone barwną, pasiastą taśmą, którą najeży usunąć przed instalacją zasobników w drukarce. W przeciwnym wypadku drukowanie nie będzie możliwe. Sama instalacja kałamarzy w drukarce nie jest skomplikowana – jej włączeniu karetka drukarki wysunie się w położenie umożliwiające otwarcie klapki i instalację zasobników. Nie sposób przy tym pomylić ich kolejność, gdyż odpowiednie gniazda są wyraźnie oznaczone, a dodatkowo ich wyprofilowanie uniemożliwia instalację kartridży w niewłaściwej kolejności.

Gniazda kartridży dla poszczególnych atramentów są wyraźnie oznaczone, ponadto zarówno gniazda jak i kartridże wyprofilowane zostały tak, że nie ma możliwości omyłkowego ich zamontowania.

Zabezpieczenia otworów odpowietrzających, które należy usunąć przed instalacją kartridży w drukarce zostały wyraźnie oznaczone.

Warto wiedzieć ,że po uruchomieniu drukarki tej, podobnie jak większości Epsonów, lepiej nie wyłączać zbyt często. Po każdym uruchomieniu wykonuje ona operację czyszczenia głowic, podczas której zużywana jest pewna ilość atramentów. Z jednej strony, zapeni nam to długą żywotność urządzenia, z drugiej zaś, przy częstym wyłączaniu spowoduje, iż zużyjemy sporą część atramentów… nie drukując w ogóle.
Przy uruchamianiu drukarki należy pamiętać, by przed jej podłączeniem do gniazda USB komputera zainstalować sterowniki zamieszczone na dołaczonej płycie CD. Niestety, zgodnie z nowoczesnymi trendami dołączona do urządzenia papierowa dokumentacja jest bardzo skromna, i obejmuje jedynie proces instalacji drukarki. Pozostała część dokumentacji dostępna jest jedynie w postaci elektronicznej.
 
Podczas instalacji sterowników mamy również możliwość zainstalowania dodatkowego oprogramowania dołaczonego w zestawie. Są to głównie programy ułatwiające drukowanie zdjęć oraz wykonywanie nadruków na nośnikach CD i DVD.

Rozpoczęcie pracy z drukarką ułatwia polskojęzyczny program instalacyjny.

« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[14.11.2018]
Autor:
Rafał Nebelski
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.139s.