Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Oprogramowanie  >  Wyszukuj zdjęcia po kolorach i kształtach


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze lustrzanki cyfrowe Nikona, opracowane we współpracy z firmą Fujifilm (E2/E2s/E2N/E2Ns/E3), pozbawione były efektu pozornego wydłużenia ogniskowej?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Wyszukuj zdjęcia po kolorach i kształtach
Dodał: Sebastian Kuniszewski 30.07.2008
Za pomocą sieciowych narzędzi firmy Idée Inc. można przeszukiwać zasoby serwisów fotograficznych Flickr.com oraz Alamy.com wskazując wybrane kolory lub interesujące nas obrazy.


Firma Idée Inc. to potentat w dziedzinie oprogramowania służącego do analizy obrazu cyfrowego. Działające produkty tej firmy można odnaleźć w wielu znanych aplikacjach graficznych, choćby takich jak Adobe Photoshop Elements 6. Na stronie kanadyjskiego producenta udostępnione zostały dwie wyszukiwarki: Multicolour Search Lab oraz Visual Search Lab.

Wyszukiwarka Multicolour Search Lab

Multicolour Search Lab to bardzo intuicyjna w obsłudze wyszukiwarka, która pozwala przeszukiwać po zadanych przez użytkownika kolorach zasoby serwisów fotograficznych Flickr.com oraz mniej znanego w Polsce Alamy.com. W przypadku drugiego ze wspomnianych serwisów możliwy jest zakup interesującego nas zdjęcia. Przeszukiwana pula fotografii w każdym z wymienionych serwisów to około 3 miliony fotografii.
 
Żeby "zadać pytanie", za pomocą kursora wybieramy z widocznej na stronie Idée palety od jednego do dziesięciu kolorów, które chcielibyśmy by znalazły się na zdjęciach. Efekt wyszukiwania prezentowany jest w postaci 30 miniatur prezentowanych na każdej ze stron z wynikami wyszukiwania, a dodanie do zestawu nowego koloru automatycznie zmienia obrazy. Kliknięcie na którąkolwiek miniatur przenosi nas do galerii właściciela danego zdjęcia opublikowanego na stronach Flickr.com lub Alamy.com.
 
Wskazany zestaw kolorów można w każdej chwili zmienić – żeby usunąć obecny na liście kolor wystarczy kliknąć niewielka ikonkę w kształcie kosza. Z kolei kilkukrotne wybranie tego samego koloru zwiększa jego wagę w zapytaniu przesłanym do wyszukiwarki.

Wyszukiwarka Visual Search Lab

Drugie z narzędzi wyszukiwawczych pozwala na wizualne przeszukiwanie bazy około 3 milionów zdjęć zgromadzonych na Alamy.com (w którym, tak jak już wspomniano, można kupować fotografie). Wyszukiwanie w Visual Search Lab można zacząć klasycznie – od wpisania interesującego nas słowa kluczowego lub kliknąć jedno z wylosowanych zdjęć.
 
Wyszukiwanie wizualne polega na zawężaniu tematyki, kolorów lub kształtów widocznych na zdjęciach poprzez kolejne wskazywanie poszczególnych miniatur. Jeżeli tak uzyskane wyniki nie będą zadowalające, dzięki historii, która przedstawia wybrane dotychczas fotografie można cofnąć się o jeden lub kilka etapów.
 
O innym ciekawym narzędziu firmy Idée Inc pisaliśmy niedawno w artykule: TinEye – wyszuka, kto ukradł ci zdjęcie.

Multicolour oraz Visual Search Lab dostępne sa na stronie: labs.ideeinc.com

Zobacz także:
Fotograficzna gra miejska
Zobacz z nami zaćmienie Słońca - w drodze na Syberię...
Cyfrowe ramki zdobywają popularność w Europie
Zaprezentuj zdjęcia w sieci i zarabiaj na nich
Konkurs Fotografii Górskiej – do wygrania lustrzanki Sony
GeoGreeting – fotozabawa z Google Earth
Nowy standard TransferJet?
Sprzedaj zdjęcia na Flickr.com
Latające aparaty
Fałszywe zdjęcia na pierwszych stronach gazet
Ramka i odtwarzacz DVD w jednym
Psi detektyw
Postarzanie zdjęć na szybko
PicLens – trójwymiarowa przeglądarka zdjęć

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.827s.