Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Zobacz z nami zaćmienie Słońca - w drodze na Syberię...


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Aparat Olympus E-3 wyposażony jest w 11-polowy autofokus, który w momencie premiery był najczulszym tego typu układem zastosowanym w tej klasie lustrzanek cyfrowych?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Zobacz z nami zaćmienie Słońca - w drodze na Syberię...
Dodał: Sebastian Kuniszewski 28.07.2008
10. jubileuszowa wyprawa Total Solar Eclipse Expedition Siberia 2008 rozpoczęta! Prezentujemy pierwszą relację przesłaną prosto z wagonu kolei transsyberyjskiej.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

Wyruszyliśmy! 25 lipca o godzinie 22:15 na dworcu kolejowym w Krakowie rozpoczęła się 10. jubileuszowa wyprawa Total Solar Eclipse Expedition - Siberia 2008.
 
Wypełnionym po brzegi pociągiem pospiesznym relacji Kraków – Warszawa Wschodnia docieramy do stolicy. Pobyt na dworcu wschodnim pomiędzy 2 do 6 rano okazuje się dla nas pasjonującym miejscem obserwacji socjologicznych oraz wyszukiwania wśród podróżnych na dworcu, prawdopodobnych miłośników astronomii, którzy tak jak i my będą polować na najbliższe zaćmienie Słońca. Znaki rozpoznawcze: duży plecak, statyw fotograficzny… :)

26 lipca 2008 Warszawa, Łuków, Terespol, Brześć
6.20 rano wyruszamy pociągiem do Łukowa, gdzie następuje planowana przesiadka na pociąg do Terespola, a dalej do Brześcia. Podczas tego krótkiego odcinka trasy odbywa się kontrola paszportowa przeprowadzona przez polskich i białoruskich pograniczników. W Brześciu naszym oczom ukazuje się piękny dworzec kolejowy z 1886 roku o monumentalnej architekturze z wieżą zwieńczoną charakterystyczną pięcioramienną gwiazdą. Interesujące jest również jego wnętrze... niestety, fotografowanie czegokolwiek na dworcu jest zabronione.

Nasz pierwszy imienny bilet :)

Kilka upalnych godzin spędzonych w Brześciu przeznaczamy na wypoczynek przed kolejnym etapem podróży – Moskwą. Zebrane siły szybko jednak znikają, ponieważ maszynista "źle zaparkował" na stacji i jak się okazuje kilka wagonów (w tym nasz nr 15) znajduje się daleko poza peronami. Skok z peronu i "wycieczka" z bardzo ciężkimi bagażami wzdłuż torów daje się we znaki. Nie lada wyczynem jest też wejście z ciężkimi plecakami i statywami do wagonu, w którym pierwszym stopień schodów znajduje się na wysokości pasa...

Temperatura wewnątrz naszego wagonu na trasie Brześć - Moskwa.

Kolejną niespodzianką jest nasz wagon typu plackartny. Teoretycznie wiedzieliśmy jak wygląda jego wnętrze, ale znalezienie się w dusznym i gorącym wagonie wypełnionym ludźmi i bagażami skonfrontowało teorię z rzeczywistością. Jednoprzestrzenne wnętrze wagonu podzielone jest na niewielkie boksy z czterema pryczami usytuowanymi prostopadle do wąskiego przejścia, po którego drugiej stronie znajdują się kolejne dwie prycze usytuowane wzdłużnie. Kiedy jednak emocje opadają, pociąg ruszył i włączono klimatyzację stwierdzamy, że jest super i wcale nie tak ciasno ;) (tylko po prostu mamy za dużo bagaży w postaci sprzętu do obserwacji i rejestracji zaćmienia Słońca, który sprytnie zapakowaliśmy do schowka pod jednym z miejsc do spania).

Widok na przejście wzdłuż naszego wagonu na trasie Brześć - Moskwa.

26 lipca 2008 Stolica Rosji – Moskwa
Noc w pociągu, którym zmierzaliśmy do stolicy Rosji była dość krótka, spokojna i minęła bez większych niespodzianek. Później szybkie śniadanie, pakowanie bagaży i... ku naszemu zdumieniu okazuje się, że skład nie mógł zmieścić się nawet na moskiewskim peronie dworca Białoruskiego, a maszynista znów zatrzymał część wagonów (w tym nasz) poza rampą peronu.
 
Tuż po dotarciu do Moskwy znajdujemy połączenie "restauracji z kawiarenką internetową", w której po zamówieniu dwóch kaw możemy bezpłatnie korzystać z bezprzewodowego dostępu do Internetu oraz naładować baterie w laptopie (podczas pisania relacji z pierwszego pociągu doskwierał nam brak gniazdek elektrycznych i bateria w komputerze była niemal całkowicie rozładowana).

Astrohobby Team przy pracy. W takich warunkach powstają nasze relacje. W ciasnej wnęce okna, na parapecie (który jest jednocześnie pokrywą śmietnika) tuż przy toalecie, gdzie przewidziano gniazdko na maszynkę do golenia :)
« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.36s.