Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Oprogramowanie  >  TinEye – wyszuka, kto ukradł ci zdjęcie


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze lustrzanki cyfrowe Nikona, opracowane we współpracy z firmą Fujifilm (E2/E2s/E2N/E2Ns/E3), pozbawione były efektu pozornego wydłużenia ogniskowej?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

TinEye – wyszuka, kto ukradł ci zdjęcie
Dodał: Jarosław Zachwieja 19.05.2008
Kanadyjska firma programistyczna Idée Inc. uruchomiła testową wersję wyszukiwarki zdjęć i obrazów. Nowatorstwo zastosowanego w niej mechanizmu polega na tym, że system przeszukuje Internet nie na podstawie słów kluczowych, ale przez analizę treści plików graficznych.


Firma Idée Inc. to potentat w dziedzinie oprogramowania do analizy obrazu cyfrowego. Jej produkty można odnaleźć w wielu znanych aplikacjach graficznych jak np. Adobe Photoshop Elements 6. Najnowszym projektem Kanadyjczyków jest znajdująca się obecnie w fazie betatestów internetowa wyszukiwarka zdjęć i innych plików graficznych o wdzięcznej nazwie TinEye. Jej nowatorstwo polega na mechanizmach działania, które są zupełnie odmienne niż te zastosowane w tradycyjnych wyszukiwarkach, takich jak Google czy Yahoo.

Przykładowa strona z wynikami wyszukiwania obrazu amerykańskiego malarza Granta Wooda. Jak widać mechanizm wyszukiwania potrafi odnaleźć nie tylko takie same pliki graficzne, ale również ich przemontowane wersje.

To, co wyróżnia TinEye od innych serwisów wyszukująco-katalogujących to fakt, iż podczas "przeczesywania" Internetu porównywanie obrazów nie jest dokonywane na podstawie towarzyszących im opisów, nazw plików, słów kluczowych czy metadanych. Przedmiotem analizy jest sam obraz – układ pikseli, kolorystyka, treść zdjęć itd. Mechanizm ten jest tak zaawansowany, że potrafi odnaleźć nie tylko identyczne obrazy, lecz również ich fragmenty, zdjęcia przeskalowane, poddane obróbce graficznej, fotomontaże i fotomanipulacje, a nawet prace inspirowane. Użytkownik musi jedynie wprowadzić do wyszukiwarki internetowy adres interesującego go pliku graficznego lub sam plik z dysku twardego swojego komputera.
 
Serwis taki to znakomite narzędzie dla cyfrowego fotografa. Można dzięki niemu sprawdzić, czy nasze zdjęcia nie są prezentowane w jakiejś galerii internetowej pod innym nazwiskiem lub ich fragmenty nie zdobią czyjegoś serwisu. Z kolei osoby zarabiające na sprzedaży zdjęć sztokowych mogą się przekonać, do czego nabywcy wykorzystują ich zdjęcia. Dokładne możliwości internetowej aplikacji TinEye zostały przedstawione w języku angielskim na poniższym materiale wideo.


TinEye jest projektem zakrojonym na bardzo szeroką skalę. Obecnie w bazie danych wyszukiwarki znajduje się ponad 500 milionów plików graficznych z całego świata i lista ta bezustannie się powiększa. Oprócz wyszukiwarki na stronie WWW dostępna jest też wersja w postaci wtyczki dla użytkowników przeglądarki Firefox.
 
Projekt TinEye znajduje się obecnie w fazie zamkniętych betatestów. Aby wypróbować działanie wyszukiwarki niezbędne jest założenie konta w serwisie, do czego wymagane jest uzyskanie zaproszenia. Dzięki znajdującemu się na stronie formularzowi możliwe jest zapisanie się na listę osób oczekujących na zaproszenie. Niestety ze względu na ograniczoną pojemność serwisu w aktualnej fazie testów konto użytkownika nie może być przyznane automatycznie.

Strona WWW: tineye.com
Strona producenta: ideeinc.com

Zobacz także:
Pierwsza Leica M8 na aukcji charytatywnej
Multimedialne warsztaty Apple
Canon aktualizuje oprogramowanie i demaskuje nową lustrzankę
Nowy typ wizjera dla lustrzanek cyfrowych
Photoshop Express zwiększa funkcjonalność
Spyder3Print – aktualizacja oprogramowania
Wtyczka Viveza nareszcie w wersji dla Apple Aperture
Jubileuszowe wydanie Nikonian
Majowy numer Underwater Photography
Powstało Narodowe Archiwum Cyfrowe
Canon USA podnosi ceny

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.885s.