Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Wernisaż wystawy "Pocztówki z Polski" Anny Wolskiej


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Aparat Olympus E-3 wyposażony jest w 11-polowy autofokus, który w momencie premiery był najczulszym tego typu układem zastosowanym w tej klasie lustrzanek cyfrowych?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Wernisaż wystawy "Pocztówki z Polski" Anny Wolskiej
Dodał: Przemysław Imieliński 04.02.2015
6 lutego o godzinie 19.00 w Galerii Atelier w Chełmie odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć będących subiektywnym zapisem rzeczywistości – ludzi i zdarzeń.


"Fotografia nie jest związana z patrzeniem, lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym, na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić, aby ludzie patrząc na Twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali."
Don McCullin


Wystawa pt. "Pocztówki z Polski" prezentowana aktualnie w Galerii Atelier w Chełmie to otwarty projekt fotograficzny, na który składają się zdjęcia będące subiektywnym zapisem rzeczywistości – ludzi i zdarzeń. "Nie staram się opowiadać żadnej historii" – mówi autorka, "układ fotografii pozbawiony jest wszelkiej narracji. Poszczególne zdjęcia są przemieszane względem czasu i miejsc, zaś nadrzędnym kryterium ich doboru jest określony nastrój". Wystawa jest zbiorem zdjęć powstałych w różnym czasie, trudno jest też doszukać się w nich jakiejś spójnej narracji, a jednak wiele z nich, łącząc się w poszczególne grupy dotyczące ludzi czy krajobrazu, tworzy mini opowieści.

Zdjęcie z wystawy ''Pocztówki z Polski'', fot. Anna Wolska


Anna Wolska nie ucieka się wyłącznie do fotografowania tzw. "momentów". Czas na większości prezentowanych zdjęć toczy się leniwie, fotografowane miejsca emanują magicznością i nastrojem. Tytuł wystawy "Pocztówki z Polski" jest na swój sposób przewrotny w treści i formie. Jako temat pojawia się np. wzgórze porośnięte bujną trawą – dawny silos wojsk rakietowych stacjonujących pod Warszawą, czy piramida kojarząca się z antycznymi budowlami Egiptu – fragment grobowca rodziny Fahrenheidów w Rapie. Miejsca fotografowane przez autorkę, bazując na grze skojarzeń, podszywają się czasem pod widoczki umieszczane na kolorowych kartkach z różnych miejsc wypoczynkowych. Pojawiają się również miejsca bardziej znane, jak chociażby molo w Sopocie, jednak i tu centralnym punktem obrazu nie jest pejzaż, a mewa, a właściwie jej samotność, zawieszenie i "pozaczasowość" w fotografowanej sytuacji. Wystawę dopełniają zdjęcia przedstawiające ludzi, na których łamane są pewne stereotypowe zachowania albo przeciwnie, nawet podświadomie ludzie zachowują się według ustalonych reguł – hierarchii – jak w tytułowym zdjęciu, gdzie na stopniach podium mieszczącego się niedaleko sportowego ośrodka wypoczynkowego na Mazurach przysiadła odpoczywająca rodzina. Jako inny przykład może posłużyć fotografia, na której dorosły mężczyzna z łopatką w ręku kopie piaskową fortyfikację – mężczyzna zachowujący się, w atmosferze społecznego przyzwolenia, jak dziecko.

Zdjęcie z wystawy ''Pocztówki z Polski'', fot. Anna Wolska


Autorka zapytana o jej stosunek do fotografowania odpowiada – "proces fotografowania kojarzy mi się z kolekcjonowaniem ulotności chwil i emocji, które zostają zamrożone w ułamku sekundy. Wystawa i dobór prac ma więc w jakimś sensie wiele wspólnego z fizjologicznym procesem przypominania, gdzie obrazy zacierają swoje pierwotne znaczenie, czasem koloryt, a w pamięci pozostaje ich ogólny wydźwięk i poszczególne sceny. Wystawa pełni dla mnie rolę szuflady pamięci, z której wydobywane są obrazy i w formie >>pocztówki<< prezentowane szerszej publiczności.

Zdjęcie z wystawy ''Pocztówki z Polski'', fot. Anna Wolska


Przemieszanie pejzażu, miejsc i ludzi sprawia, że "Pocztówki z Polski" są po części nie tylko subiektywnym fotograficznym zapisem, ale również socjologicznym zapisem prawdy o nas samych, o naszym otoczeniu o naszej przeszłości i teraźniejszości."

Zdjęcie z wystawy ''Pocztówki z Polski'', fot. Anna Wolska


Anna Wolska. Ukończyła studia na warszawskiej ASP. Od prawie dwudziestu lat zajmuje się zawodowo promocją kultury. Była m.in kuratorką wystaw organizowanych w ramach Roku Polskiego w Hiszpanii i Danii w latach 2001–2002. Od 2006 roku związana z Okręgiem Warszawskim ZPAF, gdzie pracuje jako kurator warszawskiej galerii fotografii "Galerii Obok ZPAF" oraz jako wykładowca Studium Fotografii ZPAF. W 2010 roku otrzymała Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "za szczególny wkład w promocję polskiej fotografii". Ma na swoim koncie ponad sto projektów kuratorskich, w tym wystawy indywidualne, festiwale, przeglądy i konkursy. Stale współpracuje z TVP przy realizacji Doliny Kreatywnej – ogólnopolskiego konkursu artystycznego dla młodzieży (dziedzina fotografia).
 
Anna Wolska zajmuje się również malarstwem, fotografią i rzeźbą. Jest m.in. autorką statuetek Feniks przyznawanych przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich.. W 2014 roku miały miejsce jej dwie wystawy indywidualne: fotograficzna ("Bliżej" – Galeria Instytut 116, Warszawa) i malarska ("Pochwała koloru" – Galeria Po Prawej Stronie Wisły, Warszawa).

Lokalizacja: Galeria Atelier
Adres: Chełm, ul. Lwowska 24
Wernisaż: 6 luty, godz. 19.00
Wystawa czynna do: 28.02.2015 r.

Więcej informacji: www.facebook.com

Zobacz także:
Wernisaż wystawy "Twarze" Tadeusza Kowalskiego
Elliott Erwitt uhonorowany nagrodą Sony World Photography Awards 2015
Wystawa "Aspekty widzenia" – Linda Parys, Ewa Martyniszyn, Agata Szuba
Panasonic HX-A100 i HX-A500 – aktualizacja oprogramowania
"Góry lodu i ognia – 2500 km pieszo przez pustkowia Iranu"
Wystawa "Kościoły pokoju na Dolnym Śląsku"
Wystawa fotografii tańca w Koninie
Rusza kolejna edycja konkursu fotograficznego Przyroda Ojczysta!
Rusza 2. edycja slajdów podróżniczych w warszawskim kinie "Luna"
Znamy 12 finalistów konkursu "Photo Grants Challenge. Sztuka Wolności"
Canon rozwija platformę irista
Wyniki konkursu ''Biało-czarny, czarno-biały, czyli obraz doskonały''
Quadralite 800 Powerpack – zasilacz plenerowy dla lamp studyjnych
"Pejzaż Duczyński" – wystawa fotografii Macieja Duczyńskiego
Adobe finalizuje zakup serwisu Fotolia
Otwarcie poplenerowej wystawy "Albania 2014"

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.893s.