Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Elliott Erwitt uhonorowany nagrodą Sony World Photography Awards 2015


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Aparat Olympus E-3 wyposażony jest w 11-polowy autofokus, który w momencie premiery był najczulszym tego typu układem zastosowanym w tej klasie lustrzanek cyfrowych?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Elliott Erwitt uhonorowany nagrodą Sony World Photography Awards 2015
Dodał: Przemysław Imieliński 04.02.2015
Elliott Erwitt, znany fotografik agencji Magnum, otrzymał nagrodę Sony World Photography Awards 2015 za wybitny wkład w fotografię. 86-letni Erwitt odbierze wyróżnienie osobiście podczas dorocznej gali w Londynie, która odbędzie się w czwartek 23 kwietnia.


Uroczystość zbiegnie się w czasie z obszerną prezentacją 60-letniego dorobku artysty. Jego najsłynniejsze i mniej znane prace będzie można oglądać od 24 kwietnia do 10 maja w londyńskim Somerset House, w ramach wystawy Sony World Photography Awards. Na 24 kwietnia zaplanowane jest również spotkanie Erwitta ze Stuartem Smithem, od wielu lat projektującym makiety jego książek.

Amerykański fotograf Elliott Erwitt. USA, Nowy Jork, 1999 t.


Międzynarodową sławę przyniosły Erwittowi nieupozowane, często ironiczne, czarno-białe zdjęcia codziennego życia. Jego prace – zarówno komercyjne, jak i prywatne – łączą wizualną doskonałość z błyskotliwym i kpiarskim ujęciem prezentowanego tematu.
 
Elliott Erwitt jest Amerykaninem francuskiego pochodzenia. Od 1953 roku współpracuje z agencją Magnum, dla której dokumentował historyczne wydarzenia, osobowości, humor i absurd – z lekkością i wrodzonym wyczuciem dobrej fotografii. "Fotografia jest dla mnie sztuką obserwacji, umiejętnością wynajdywania czegoś ciekawego w zwyczajnym miejscu", mówi Erwitt o swoim zawodzie. "Przekonałem się, że ma ona niewiele wspólnego z rzeczami, które się widzi, za to bardzo dużo wspólnego ze sposobem patrzenia na te rzeczy."

Anglia, Kent, 1968 r., fot. Elliott Erwitt


Erwitt jest autorem doskonale rozpoznawalnych zdjęć prezydenta Nixona, Marilyn Monroe i paryskich psów, a także ogromnego – i stale powiększającego się – zbioru fotografii i filmów. Na wystawie w Somerset House znajdzie się wybór jego publikacji książkowych, zbiór archiwalnych odbitek, cyfrowa prezentacja cyklu Personal Best (ulubionych zdjęć Erwitta) oraz niektóre filmy.

– Elliott to bez wątpienia urodzony fotografik, najbardziej inteligentny ze wszystkich, jakich miałem okazję poznać – mówi przyjaciel Erwitta i współpracownik agencji Magnum Hiroji Kubota. – To niezwykłe, że przez ostatnich 60 lat stale utrzymuje się na szczycie. Myślę, że pozostanie tam jeszcze przez kolejną dekadę. Albo i dłużej.

Nagroda Sony World Photography Awards za wybitny wkład w fotografię przyznawana jest każdego roku osobie, której dorobek miał znaczenie dla całej branży fotograficznej. Wcześniej uhonorowano nią Eve Arnold, Williama Kleina, Marca Riboud, Williama Egglestona i Mary Ellen Mark.

USA. Arlington w Wirginii. 25 listopada 1963 r. Jacqueline Kennedy na pogrzebie John F. Kennedy'ego, fot. Elliott Erwitt


– Elliott jest jedyny w swoim rodzaju i pod każdym względem niezależny – mówi organizująca konkurs Astrid Merget Motsenigos, dyrektor kreatywny World Photography Organisation. – Fotografia jest częścią jego samego, choć wyraźnie oddziela on pracę dla klienta od tego, co nazywa swoim hobby. Większość fotografów nie rozróżnia tego w zauważalny sposób. I właśnie dlatego Erwitt jest mistrzem.

Elliott Erwitt odbierze nagrodę podczas gali Sony World Photography Awards 2015, która odbędzie się w czwartek 23 kwietnia. Tego samego wieczoru ogłoszeni zostaną zwycięzcy konkursu w kategoriach profesjonalnych oraz zdobywca nagrody L'Iris d'Or i tytułu fotografa roku SWPA.
Oprócz prac Elliotta Erwitta na wystawie w Somerset House znajdą się zdjęcia laureatów i zwycięzców konkursu Sony World Photography Awards 2015. Bilety na wystawę oraz na spotkanie Elliotta Erwitta ze Stuartem Smithem można rezerwować na stronie www.worldphoto.org

Więcej informacji: www.worldphoto.org

Zobacz także:
Wystawa "Aspekty widzenia" – Linda Parys, Ewa Martyniszyn, Agata Szuba
Panasonic HX-A100 i HX-A500 – aktualizacja oprogramowania
"Góry lodu i ognia – 2500 km pieszo przez pustkowia Iranu"
Wystawa "Kościoły pokoju na Dolnym Śląsku"
Wystawa fotografii tańca w Koninie
Rusza kolejna edycja konkursu fotograficznego Przyroda Ojczysta!
Rusza 2. edycja slajdów podróżniczych w warszawskim kinie "Luna"
Znamy 12 finalistów konkursu "Photo Grants Challenge. Sztuka Wolności"
Canon rozwija platformę irista
Wyniki konkursu ''Biało-czarny, czarno-biały, czyli obraz doskonały''
Quadralite 800 Powerpack – zasilacz plenerowy dla lamp studyjnych
"Pejzaż Duczyński" – wystawa fotografii Macieja Duczyńskiego
Adobe finalizuje zakup serwisu Fotolia

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.811s.