Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  "Góry lodu i ognia – 2500 km pieszo przez pustkowia Iranu"


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszą cyfrową lustrzanką, która umożliwiała swobodny podgląd fotografowanej sceny w każdych warunkach był Olympus E-330?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

"Góry lodu i ognia – 2500 km pieszo przez pustkowia Iranu"
Dodał: Przemysław Imieliński 02.02.2015
5 lutego br., o godz. 19.00 w kinie Luna w Warszawie odbędzie się pokaz slajdów zdjęć autorstwa Łukasza Supergana wykonanych podczas samotnej wędrówki po Iranie.


Z czym kojarzy się w Polsce Iran? Z łamaniem praw człowieka, władzą sprawowana przez mułłów, czernią kobiecych strojów i programem atomowym. A gdyby tak spróbować pokazać ten kraj z innej strony? Pokazać jego kulturę oraz ludzi, cały czas mało znanych przez nas, Europejczyków?

Iran, fot. Łukasz Supergan


Iran to kilka tysięcy lat historii i bogata perska kultura, dorównująca wiekiem najstarszym cywilizacjom europejskim. To wielość religii, gdyż w tym uchodzącym za ściśle islamski kraju, wyznają swoją wiarę także chrześcijanie, żydzi i zoroastrianie. To różnorodność krajobrazów gór, pustyń, nizinnych lasów i nadmorskich wybrzeży. Na przekór stereotypom to kraj, w którym przybysz witany jest zawsze z ujmującą gościnnością. Iran, choć bliski Europie, cały czas pozostaje mało znany, a skojarzenia jakie budzi mają mało wspólnego z prawdą.

Iran, fot. Łukasz Supergan


Odwiedziłem ten kraj po raz pierwszy w 2011 roku i już wtedy powstał w mojej głowie pomysł, by wrócić tu i pokazać różnorodność kraju oraz jego mieszkańców. Moim zamiarem było przejście przez rzadko odwiedzane góry w zachodniej części. Tak powstał pomysł pieszego przejścia Iranu wzdłuż potężnych Gór Zagros.

Iran, fot. Łukasz Supergan


Zagros to największy łańcuch górski Iranu, ciągnący się od granicy z Turcją po Zatokę Perską. Swoimi szczytami sięga powyżej 4000 metrów. Pokryte w większości przez pustynie i półpustynie, zamieszkiwane są przez wiele narodów i grup etnicznych, mało poznanych i rzadko opisywanych w Europie. Celem mojej wyprawy było pierwsze w historii, piesze przejście tych gór z północy na południe, na dystansie około 2500 km oraz poznanie żyjących tam narodów: Azerów, Kurdów, Lurów, Bachtiarów, Kaszkajów.

Iran, fot. Łukasz Supergan


Wędrując samotnie, z niewielkim plecakiem ruszyłem przez Zagros, chcąc odszukać i poznać mieszkańców tych gór, ostatnich irańskich koczowników, wędrujących co roku ze swoimi stadami. Droga prowadziła przez pustynie i półpustynie, w upale i mrozie, w palącym słońcu i w śnieżycy. Moją nawigacją był prosty kompas oraz radzieckie mapy wojskowe sprzed 40 lat. Byłem aresztowany i zawracany z drogi. A przede wszystkim przyglądałem się mieszkańcom Zagrosu, doświadczałem ich niesamowitej otwartości i słuchał opowieści o współczesnym Iranie. Po 76 dniach wędrówki, stanąłem na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego.

Iran, fot. Łukasz Supergan


Jak smakuje opium palone w zaciszu pasterskich chat? Co o swoim kraju sądzą sami Irańczycy? Czy można jeszcze spotkać w Iranie prawdziwych nomadów? I dlaczego irański pies pasterski jest bardziej niebezpieczny od bomby atomowej? O tym wszystkim 5 lutego o godz. 19.00 w warszawskim kinie Luna.

Iran, fot. Łukasz Supergan


Łukasz Supergan od kilku lat podróżuje, starając się zrozumieć i opisać świat. Realizuje też projekty długodystansowych wędrówek górskich i nizinnych. Dwukrotnie (2004 i 2013) przeszedł pieszo Łuk Karpat. Spędził ponad 2 lata w Azji, poznając 20 krajów, w tym Iran, Irak, Pakistan, Syberię i Azję Centralną. W 2013 roku samotnie pokonał 4000 km, wędrując pieszo z Warszawy do hiszpańskiego Santiago de Compostela. W 2014 roku jako pierwszy człowiek przeszedł zimą 840-kilometrowy szlak Karpat Słowackich – "Cestę hrdinov SNP". Za swoje długodystansowe wędrówki dwukrotnie otrzymał wyróżnienie na spotkaniach "Kolosów". Więcej: www.lukaszsupergan.com

Iran, fot. Łukasz Supergan



Wydarzenie: Slajdy "In Mundo" w kinie Luna
Termin: 16 października do 26 marca
Miejsce i adres: Kino Luna, ul. Marszałkowska 28, Warszawa
Wstęp: 15 zł/pokaz
Przedsprzedaż przez Internet: www.kinoluna.novekino.pl oraz osobiście w kasie kina Luna
Program spotkań: slajdypodroznicze.pl

Iran, fot. Łukasz Supergan


16 października rozpoczęła się 2. edycja spotkań z podróżnikami "Slajdy In Mundo Lunie" W kolejne czwartki o godz. 19.00 w warszawskim kinie Luna można obejrzeć pokazy slajdów z różnych rejonów świata: trasa Kair-Kapsztad, Kilimandżaro i Zanzibar, Nowa Zelandia, Japonia, Nepal, Pamir, RPA, zimowy Zanskar, Oman, Maroko, rejs po Arktyce, Ural, Norwegia, przejdziemy 2500 km pieszo przez Iran, zdobędziemy K2 - trzecią góry Ziemi, spędzimy zimę w syberyjskim Jakucku, przejedziemy małym Fiatem przez Afrykę, odbędziemy rowerową wyprawę z Alaski na południe, przejedziemy w 888 dni dookoła świata, zmęczymy się podczas ekstremalnej wyprawy rowerowej przez Australię.

Iran, fot. Łukasz Supergan


"In Mundo" to inicjatywa grupy autorów, którzy od wielu lat podróżują i fotografują przygotowując profesjonalne pokazy slajdów. www.slajdypodroznicze.pl

Więcej informacji: slajdypodroznicze.pl

Zobacz także:
Wystawa "Kościoły pokoju na Dolnym Śląsku"
Wystawa fotografii tańca w Koninie
Rusza kolejna edycja konkursu fotograficznego Przyroda Ojczysta!
Rusza 2. edycja slajdów podróżniczych w warszawskim kinie "Luna"
Znamy 12 finalistów konkursu "Photo Grants Challenge. Sztuka Wolności"
Canon rozwija platformę irista
Wyniki konkursu ''Biało-czarny, czarno-biały, czyli obraz doskonały''
Quadralite 800 Powerpack – zasilacz plenerowy dla lamp studyjnych
"Pejzaż Duczyński" – wystawa fotografii Macieja Duczyńskiego
Adobe finalizuje zakup serwisu Fotolia
Otwarcie poplenerowej wystawy "Albania 2014"
Kolor Panobook 2015 – konkurs fotografii panoramicznej
Fotolia na targach RemaDays 2015
Znamy zwycięzcę ogólnopolskiego Plebiscytu Miast "Świeć się z Energą"!
Wernisaż wystawy "Moje Pomorze"

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.452s.