Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  "Góry lodu i ognia – 2500 km pieszo przez pustkowia Iranu"


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszy aparat wykonujący zdjęcia barwne dzięki separacji światła na składowe RGB powstał już w 1904 roku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

"Góry lodu i ognia – 2500 km pieszo przez pustkowia Iranu"
Dodał: Przemysław Imieliński 02.02.2015
5 lutego br., o godz. 19.00 w kinie Luna w Warszawie odbędzie się pokaz slajdów zdjęć autorstwa Łukasza Supergana wykonanych podczas samotnej wędrówki po Iranie.


Z czym kojarzy się w Polsce Iran? Z łamaniem praw człowieka, władzą sprawowana przez mułłów, czernią kobiecych strojów i programem atomowym. A gdyby tak spróbować pokazać ten kraj z innej strony? Pokazać jego kulturę oraz ludzi, cały czas mało znanych przez nas, Europejczyków?

Iran, fot. Łukasz Supergan


Iran to kilka tysięcy lat historii i bogata perska kultura, dorównująca wiekiem najstarszym cywilizacjom europejskim. To wielość religii, gdyż w tym uchodzącym za ściśle islamski kraju, wyznają swoją wiarę także chrześcijanie, żydzi i zoroastrianie. To różnorodność krajobrazów gór, pustyń, nizinnych lasów i nadmorskich wybrzeży. Na przekór stereotypom to kraj, w którym przybysz witany jest zawsze z ujmującą gościnnością. Iran, choć bliski Europie, cały czas pozostaje mało znany, a skojarzenia jakie budzi mają mało wspólnego z prawdą.

Iran, fot. Łukasz Supergan


Odwiedziłem ten kraj po raz pierwszy w 2011 roku i już wtedy powstał w mojej głowie pomysł, by wrócić tu i pokazać różnorodność kraju oraz jego mieszkańców. Moim zamiarem było przejście przez rzadko odwiedzane góry w zachodniej części. Tak powstał pomysł pieszego przejścia Iranu wzdłuż potężnych Gór Zagros.

Iran, fot. Łukasz Supergan


Zagros to największy łańcuch górski Iranu, ciągnący się od granicy z Turcją po Zatokę Perską. Swoimi szczytami sięga powyżej 4000 metrów. Pokryte w większości przez pustynie i półpustynie, zamieszkiwane są przez wiele narodów i grup etnicznych, mało poznanych i rzadko opisywanych w Europie. Celem mojej wyprawy było pierwsze w historii, piesze przejście tych gór z północy na południe, na dystansie około 2500 km oraz poznanie żyjących tam narodów: Azerów, Kurdów, Lurów, Bachtiarów, Kaszkajów.

Iran, fot. Łukasz Supergan


Wędrując samotnie, z niewielkim plecakiem ruszyłem przez Zagros, chcąc odszukać i poznać mieszkańców tych gór, ostatnich irańskich koczowników, wędrujących co roku ze swoimi stadami. Droga prowadziła przez pustynie i półpustynie, w upale i mrozie, w palącym słońcu i w śnieżycy. Moją nawigacją był prosty kompas oraz radzieckie mapy wojskowe sprzed 40 lat. Byłem aresztowany i zawracany z drogi. A przede wszystkim przyglądałem się mieszkańcom Zagrosu, doświadczałem ich niesamowitej otwartości i słuchał opowieści o współczesnym Iranie. Po 76 dniach wędrówki, stanąłem na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego.

Iran, fot. Łukasz Supergan


Jak smakuje opium palone w zaciszu pasterskich chat? Co o swoim kraju sądzą sami Irańczycy? Czy można jeszcze spotkać w Iranie prawdziwych nomadów? I dlaczego irański pies pasterski jest bardziej niebezpieczny od bomby atomowej? O tym wszystkim 5 lutego o godz. 19.00 w warszawskim kinie Luna.

Iran, fot. Łukasz Supergan


Łukasz Supergan od kilku lat podróżuje, starając się zrozumieć i opisać świat. Realizuje też projekty długodystansowych wędrówek górskich i nizinnych. Dwukrotnie (2004 i 2013) przeszedł pieszo Łuk Karpat. Spędził ponad 2 lata w Azji, poznając 20 krajów, w tym Iran, Irak, Pakistan, Syberię i Azję Centralną. W 2013 roku samotnie pokonał 4000 km, wędrując pieszo z Warszawy do hiszpańskiego Santiago de Compostela. W 2014 roku jako pierwszy człowiek przeszedł zimą 840-kilometrowy szlak Karpat Słowackich – "Cestę hrdinov SNP". Za swoje długodystansowe wędrówki dwukrotnie otrzymał wyróżnienie na spotkaniach "Kolosów". Więcej: www.lukaszsupergan.com

Iran, fot. Łukasz SuperganWydarzenie: Slajdy "In Mundo" w kinie Luna
Termin: 16 października do 26 marca
Miejsce i adres: Kino Luna, ul. Marszałkowska 28, Warszawa
Wstęp: 15 zł/pokaz
Przedsprzedaż przez Internet: www.kinoluna.novekino.pl oraz osobiście w kasie kina Luna
Program spotkań: slajdypodroznicze.pl

Iran, fot. Łukasz Supergan


16 października rozpoczęła się 2. edycja spotkań z podróżnikami "Slajdy In Mundo Lunie" W kolejne czwartki o godz. 19.00 w warszawskim kinie Luna można obejrzeć pokazy slajdów z różnych rejonów świata: trasa Kair-Kapsztad, Kilimandżaro i Zanzibar, Nowa Zelandia, Japonia, Nepal, Pamir, RPA, zimowy Zanskar, Oman, Maroko, rejs po Arktyce, Ural, Norwegia, przejdziemy 2500 km pieszo przez Iran, zdobędziemy K2 - trzecią góry Ziemi, spędzimy zimę w syberyjskim Jakucku, przejedziemy małym Fiatem przez Afrykę, odbędziemy rowerową wyprawę z Alaski na południe, przejedziemy w 888 dni dookoła świata, zmęczymy się podczas ekstremalnej wyprawy rowerowej przez Australię.

Iran, fot. Łukasz Supergan


"In Mundo" to inicjatywa grupy autorów, którzy od wielu lat podróżują i fotografują przygotowując profesjonalne pokazy slajdów. www.slajdypodroznicze.pl

Więcej informacji: slajdypodroznicze.pl

Zobacz także:
Wystawa "Kościoły pokoju na Dolnym Śląsku"
Wystawa fotografii tańca w Koninie
Rusza kolejna edycja konkursu fotograficznego Przyroda Ojczysta!
Rusza 2. edycja slajdów podróżniczych w warszawskim kinie "Luna"
Znamy 12 finalistów konkursu "Photo Grants Challenge. Sztuka Wolności"
Canon rozwija platformę irista
Wyniki konkursu ''Biało-czarny, czarno-biały, czyli obraz doskonały''
Quadralite 800 Powerpack – zasilacz plenerowy dla lamp studyjnych
"Pejzaż Duczyński" – wystawa fotografii Macieja Duczyńskiego
Adobe finalizuje zakup serwisu Fotolia
Otwarcie poplenerowej wystawy "Albania 2014"
Kolor Panobook 2015 – konkurs fotografii panoramicznej
Fotolia na targach RemaDays 2015
Znamy zwycięzcę ogólnopolskiego Plebiscytu Miast "Świeć się z Energą"!
Wernisaż wystawy "Moje Pomorze"

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.564s.